Aktuality na Ústavu jazyků

4. prosince 2023

Den latiny na FF UK

V rámci Dne latiny, který se konal 30. listopadu 2023 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, vystoupila Kristina Hellerová z Ústavu jazyků a lékařské terminologie 3. LF UK. Její přednáška představovala krátký etymologický exkurz do lékařské terminologie. Na příkladech vybraných odborných termínů z anatomie, patologie, klinické medicíny i farmakologie přednášející doložila, jak velmi důležitá je pro pochopení formy i významu znalost původu daného slova, jeho historie. Jako příklad posloužily termíny čistě latinského, řeckého i arabského původu, pozornost byla ze slovotvorného hlediska věnována rovněž kompozitům a hybridům. Přednáška přilákala velké množství posluchačů a její ohlas byl velmi kladný.