Aktuality na Ústavu jazyků

30. března 2023

Seminář lékařské terminologie ve Fakultní Thomayerově nemocnici

Dne 30. března 2023 vyučující Ústavu jazyků 3. LF UK uspořádali seminář odborné lékařské terminologie pro Kliniku dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a FTN. Na pozvání emeritního přednosty kliniky, prof. Petra Havránka, s příspěvkem vystoupili Petr Honč a Václav Koutný, kteří zanalyzovali korpus 67 autentických lékařských zpráv pracovníků KDCHT. Na základě tohoto materiálu pak hovořili o konkrétních jazykových řešeních a možnostech, jak je přiblížit úzu, a to na pozadí obecného výkladu o vývojových tendencích lékařské terminologie a vztahu preskriptivních zásad a deskripce užívání jazyka. Semináře se zúčastnila řada pracovníků kliniky včetně přednosty, doc. Tomáše Pešla, a primáře MUDr. Milana Macharta. Zájem tohoto odborného publika o kultivaci lékařského jazyka je velice potěšující a motivující a věříme, že seminář byl pouze začátkem širší spolupráce KDCHT a ÚJ.