Významné události fakulty

5. prosince 2023

Významné ocenění kardiologického základního výzkumu

Čerstvá absolventka doktorského studia Mgr. Ivana Fišerová, Ph.D. z Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie 3. LF získala 1. místo v soutěži Young Investigator Award, která se konala v rámci vědecké konference Czech Cardiovascular Research and Innovation days v Praze (20.-21.11.2023).

Cena byla udělena za prezentaci s názvem „Electroporation of cardiomyocytes in vitro“. Práce se věnuje studiu ablací pulzním polem (ireverzibilní elektroporaci) na kardiomyocytech, kdy se do tkáně aplikují velmi krátké vysokonapěťové pulzy o amplitudě v řádu stovek až tisíců voltů. Tyto výsledky poodhalují účinky vysokých hodnot intenzit elektrických polí na kardiomyocyty, což může pomoci optimalizovat léčbu fibrilace síní pomocí katetrizační metody ablace pulzním polem. Prezentované výsledky byly vytvořeny ve spolupráci s Kardiologickou klinikou 3. LF UK a FNKV (pod vedením prof. Osmančíka a prof. Touška) a s Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT (doc. Fišerem a dr. Novákem).