• Doktorandi
  • Volná místa pro studenty doktorského studia

Volná místa pro studenty doktorského studia

Nabídka témat dizertačních prací

8. ledna 2024

Název tématu:

Metabolické osteopatie u hepatopatií a jejich léčba

Školitel:

Doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D.

Ústav/klinika:

Interní klinika FNKV a 3. LFUK Praha

Kontaktní informace:


Ludmila.brunerova@fnkv.cz, 267162758

Anotace:


Úvod


Jaterní onemocnění představuje akceptovaný rizikový faktor nízké denzity kostního minerálu (BMD) a fraktur. Osteoporóza je častou komplikací pacientů s chronickou hepatopatií, zvláště u pacientů s jaterní cirhózou a chronickou cholestázou, pacientů s hemochromatózou a alkoholickým postižením jater. Dle provedených studií postihuje přibližně třetinu těchto pacientů (dle zvolených inkluzních kritérií do studií).


Mechanizmus kostního postižení je komplexní, uplatňuje se negativní vliv cholestázy, alkoholu a železa na kostní novotvorbu. Negativní vliv má také obvykle přítomná nízká hladina vitamínu D, malnutrice, hypogonadizmus a příp. léčba kortikoidy.


Dle současných doporučení EASL (European Association for Study of the Liver) by všichni pacienti s hepatopatií měli být vyšetřeni denzitometricky (jako skríning osteoporózy), pokud prodělali osteoporotickou frakturu, jsou více než 3 měsíce léčeni ≥ 5 mg prednisonu/ekvivalentu, mají cholestatické onemocnění jater (bilirubin nad trojnásobek normálních hodnot po dobu delší než 6 měsíců), jaterní cirhózu či některý z rizikových faktorů osteoporózy (postmenopauzální stav u žen, předčasná menopauza/před 45. rokem, sekundární amenorea/6 měsíců, mužský hypogonadismus, nízký BMI (pod 19kg/m², kouření), dále pacienti s hemochromatózou a s abúzem alkoholu a před a po transplantaci jater.


V ČR nejsou k dispozici data o výskytu osteopatií u hepatopatií.

Terapeutický efekt (vzestup BMD) byl na menších souborech prokázán u bisfosfonátů a u denosumabu, minimum dat existuje pro teriparatid a romosozumab.


Cílem práce je:


  1. Zjistit prevalenci denzitometrické osteoporózy/osteopenie u pacientů s výše uvedenými rizikovými faktory osteoporózy z hepatologických ambulancí jednoho centra se signifikantní fibrózou (METAVIR/fibroscan > 2) a dalších metabolických osteopatií (zvl. Osteomalacie). Porovnat výskyt osteoporózy/osteopenie dle typu jaterního onemocnění (alkoholové, NASH, hemochromatóza, AI hepatopatie, chronické virové hepatitidy) s ohledem na skóre METAVIR a léčbu kortikoidy.

  2. U pacientů s osteoporózou zahájení antiosteoporotické léčby (randomizovaně i.v. bisfosfonáty/denosumab, při splnění úhradových kritérií teriparatid či romosozumab). Zhodnotit a porovnat efekt této léčby (BMD, fraktury, nežádoucí účinky, kvalita života) za 1 a 2 roky.


Hypotézy:


  1. Prevalence osteoporózy dosáhne ve sledovaném souboru 30%.

  2. Potvrzení předpokládané účinnosti a bezpečnosti antiresorpční léčby a léčby anabolické.

  3. Vstupní kritéria: Souhlas se vstupem do studie. Hepatopatie (METAVIR > 2).


Vylučovací kritéria: neschopnost absolvovat DXA vyšetření, kontraindikace antiosteoporotické léčby


Úhrada: GAUK, standard care


Předpokládaný počet zařazených pacientů: 350

Požadavek na studenta:

Atestace z endokrinologie a diabetologie, optimálně i z klinické osteologie



Sdílet na:  


Archiv


print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor