4. května 2023

Odpoledne otevřených dveří v domácím hospici Cesta domů

12. 5. 2023 13:30 -15:00

Milé studentky a studenti,

ráda bych Vás pozvala na odpoledne otevřených dveří v domácím hospici Cesta domů, které proběhne v pátek 12.5. od 13:30 hod.

Paliativní medicína je dnes u závažných stavů organicky propojena s klinickou medicínou a návštěva domácího hospice a diskuse s jeho lékaři a pečovatelkami nám může pomoct se vžít do situace, kterou řeší okolí závažně nemocného pacienta a hledá pro něj optimální řešení.

Exkurzi pořádá dermatoonkologická ambulance Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV. Počet míst je omezený, proto prosíme, abyste se předem registrovali emailem u paní asistentky J. Hykšové: .

Během setkání proběhne prohlídka celého zařízení, uvidíte ambulanci paliativní a podpůrné péče, zázemí zdravotních sester, lékařů, pracovní prostory poradny, která funguje pro celou Českou republiku a zajišťuje telefonickou podporu pro ty, kteří pečují o své blízké doma, dále zázemí podpůrného týmu, který jezdí do rodin na území Prahy a poskytuje psychosociální podporu pacientům a jejich rodinám. Navštívíte půjčovnu pomůcek i knihovnu, která funguje i pro veřejnost a je zde k dispozici odborná literatura vztahující se k paliativní péči i beletrie s tématem umírání, či zármutku. Je možné se seznámit s nabídkou knih místního nakladatelství, které vydalo řadu knih pro děti s tématikou smrti, strachu či smutku. Společně s místními lékaři nahlédnete i do pobytové odlehčovací služby, kde jsou provozována čtyři krásná sociální lůžka pro pobyty klientů, o které rodina dlouhodobě pečuje v domácím prostředí. Účelem je, aby si rodina mohla od péče na pár dnů odpočinout, a o jejich blízkého se zatím v příjemném prostředí starají pečovatelky hospice.

Prohlídka prostor nám zabere jen malou část programu. Většinu času budeme hovořit o paliativní poradně, ambulanci, domácím hospici, co je možné našim společným pacientům nabídnout a poskytnout, co se s nemocným děje od chvíle podání žádosti do domácího hospice, jak funguje místní multidisciplinární tým, jaké je spektrum ambulantních i hospicových pacientů, co je možné zvládnout doma i jak a co usnadňuje pacientům a jejich rodinám přechod od kurativní do hospicové péče.

Společně s prim. MUDr. Katarínou Vlčkovou se vám bude věnovat vedoucí poradny Petra Černá a vedoucí podpůrného týmu Pavel Duba.

Heleny Kočvarové 1, Praha 4 – Michle

Tramvají č. 11 a 14 nebo busem 124, 150, 139 nebo 196 do zastávky Michelská

Autem se dá zaparkovat před domem, jen je zapotřebí si vyzvednout na Recepci kartičku s povolením k parkování

U vchodu se zvoní na zvonek Recepce