eduroam

Co to je eduroam

Eduroam je mezinárodní projekt a jeho základní myšlenka je umožnit studentům a akademickým pracovníkům připojit se se svým zařízením (notebook, tablet, mobilní telefon, apod.) do počítačové sítě i v jiné akademické nebo jiné veřejné instituci (většina univerzit v ČR, VFN a jiné), aniž by se museli někde registrovat nebo získávat přístupové údaje. Připojení k síti vyžaduje od uživatele pouze uživatelské jméno a heslo, které používá v domovské instituci. V současné době jde především o bezdrátové sítě na bázi technologie IEEE802.11 (Wi-Fi). Výrazným přínosem Eduroamu je tedy pro všechny členy akademické obce možnost zcela transparentního využívání sítě v ostatních připojených institucích (v této chvíli stovky lokalit po celé ČR, tisíce po celé Evropě a nespočet lokalit v USA, Austrálii, Kanadě a Asii, viz. http://www.eduroam.cz a http://www.eduroam.org, kde můžete nalézt mapky s vyznačenými lokalitami).

eduroam na 3. LF

Bezdrátová síť byla nákladně v září 2010 zcela zrekonstruována a inovována a eduroam tak nyní přináší na půdu naší fakulty výrazně širší a kvalitnější pokrytí Wi-Fi signálem. Silným signálem jsou pokryty veškeré prostory budovy A - děkanát, budovy B v SZU a pavilonu X ve FNKV. Použitá sofistikovaná technologie Ruckus umožňuje díky podpoře specifikací 802.11 a/b/g/n teoretickou datovou propustnost až 300Mbit/s a pracuje jak ve frekvenčním pásmu 2,4GHz tak i 5GHz, které je výrazně méně rušené. Prvotní získání přístupu do domovské sítě není nijak složité, viz kapitola níže.

Jak se připojit

Pro přístup do sítě EDUROAM musíte vlastnit platný průkaz UK (viz. http://www.cuni.cz/UK-1444.html) a mít přístup do systému CAS (Centrální autentizační služby UK - https://ldap.cuni.cz/). Na stránkách systému CAS pak jen stačí kliknout na odkaz Nastavit heslo pro eduroam realm cuni.cz a po přihlášení si heslo nastavit. Tímto krokem získáte uživatelské jméno pro připojení (ve formátu osobní_číslo@cuni.cz, tedy např. 12345678@cuni.cz) a heslo které jste si nastavili (Osobní číslo naleznete na průkazu UK pod Vaší fotografií).


Podrobnější popis podmínek pro získání uživatelského jména a hesla společně s podrobným návodem pro nastavení Vašeho počítače pro připojení k síti pak najdete na http://uvt.cuni.cz/UVT-75.html.

Kde se lze připojit

Bezdrátovou sítí jsou plně pokryty následující lokality:

  • celá budova A - děkanát fakulty, Ruská 87

  • budova B v areálu SZÚ

  • fakultní část pavilonu X ve FNKV

  • budova Ke Karlovu 4, Praha 2

Signál je zde dostupný ve všech místnostech a posluchárnách a měl by umožnit připojení i menším zařízením se slabším příjmem, jako jsou PDA a mobilní telefony. Připojit se lze i před budovami uvedených lokalit a v jejich blízkosti.


Částečně jou pokryty následující lokality

  • pavilon S ve FNKV, poblíž sekretariátu přednosty 2. interní kliniky

  • pavilon N ve FNKV

  • pavilon K ve FNKV

  • pavilon CH ve FNKV

Kontaktní osoby

Nejprve ale zkuste vše nastavit sami přesně dle výše uvedených informací. V případě problémů s připojením kontaktujte pana Jaroslava Valdaufa z Výpočetního střediska, linka 2253, místnost 535. V případě nutnosti můžete kontaktovat ostatní pracovníky Výpočetního střediska.


Poslední změna: 17. leden 2023 10:52 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor