Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

27. dubna 2023

Personalizovaná beta - transkraniální stimulace střídavým proudem na třes a držení těla

RNDr. Eugen Kvašňák, Ph.D.

Ústav lékařské biofyziky a lékařské informatiky

Kontaktní informace:

, 26710 2304

Přepnutí endogenní frekvence oscilací neuronální populace na vnější (exogenní) frekvenci se nazývá strhávání. Externě indukované modulace neuronových oscilací lze v lidském mozku dosáhnout třemi způsoby: senzorickou stimulací, invazivní elektrickou stimulací nebo neinvazivní elektrickou nebo magnetickou stimulací. Transkraniální stimulace střídavým proudem (tACS) se zdá být velmi účinná pro modulaci endogenních neuronových oscilací přímým strháváním frekvence stimulace. Synchronizace neuronových populací, které ovlivňují aktivitu odlišných kortikálních oblastí, je frekvenčně specifickým rezonančním principem. Tímto způsobem může tACS modifikovat mozkové rytmy, zejména když se frekvence vnějších superponovaných vln blíží charakteristické frekvenci (nebo jejím harmonickým) neuronální populace v určité kortikální oblasti (Schutter a Hortensius, 2011; Fröhlich a McCormick, 2010 ). U Parkinsonovy nemoci (PD) byl zkoumán účinek frekvenčně laděného tACS na M1 a mozeček ve vztahu k třesu (Brittain et al., 2015). Neuronální populace regulující třes u PD vykazují výrazný stupeň strhávací kapacity. Podle literatury by personalizovaný beta-frekvenční tACS mohl snížit třes a bradykinezi a také zpomalit kognitivní pokles u jedinců s PD. Experimenty v tomto projektu budou navrženy jako křížová studie v rámci předmětu. Subjekty budou jak zdraví dobrovolníci, tak pacienti s PD. Bude analyzována amplituda a frekvence třesu (prstů) a parametry statické a dynamické posturální stability. Bude detekován pík beta EEG specifický pro subjekt v M1. Následně bude na M1 aplikována personalizovaná frekvence beta-tACS s protifází k frekvenci beta specifické pro daný subjekt. Očekávaným výstupem projektu je stimulační protokol pro pacienty s PD snižující třes (amplitudu a frekvenci) a zlepšující posturální stabilitu.

Ukončené VŠ vzdělání v oboru všeobecné lékařství nebo přírodní vědy nebo psychologie nebo zpracování biologických signálů.

Poslední změna: 3. únor 2022 11:05