Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

27. dubna 2023

Obnovení poznávacích schopností seniorů pomocí elektrické stimulace s personalizovanou "křížovou frekvenční vazbou"

RNDr. Eugen Kvašňák, Ph.D.

Ústav lékařské biofyziky a lékařské informatiky

Kontaktní informace:

, 26710 2304

Funkční architektura poznání je hluboce rytmická a slouží jako dirigent pro organizaci rozsáhlých sítí souvisejících s úkoly s fázovým resetováním, mezifrekvenční vazbou, strháváním a náborem oblastí relevantních pro úkol do koherentních funkčních sítí. Cross-frequency coupling (CFC) je mechanismus pro synchronizaci a interakci mezi lokálními a globálními procesy neuronových populací. Křížová frekvenční vazba mezi fází theta (4–8 Hz) a amplitudou gama (30–80 Hz) je nezbytná pro procesy pracovní paměti (WM). Říká se tomu theta-gama vazba (TGC). Fungování WM je podporováno místními nervovými okruhy v prefrontální kůře a reentrantními okruhy spojujícími prefrontální kůru s parietálním kortexem, což vede k neuronálním oscilacím řízeným opakovaným a synchronizovaným vypalováním skupin neuronů. TGC kóduje řazení položek informací během časových intervalů WM, tedy manipulační složky WM. Oscilace gama představují tyto jednotlivé položky informace, zatímco oscilace theta představují časový interval, během kterého jsou položky drženy v paměti. Cílem projektu je otestovat kognitivní efektivitu TGC s personalizovanou (předmětově specifickou) theta frekvencí pomocí behaviorálních WM úloh a EEG u zdravých seniorů 50+.

Ukončené VŠ vzdělání v oboru všeobecné lékařství nebo přírodní vědy nebo psychologie nebo zpracování biologických signálů.

Poslední změna: 3. únor 2022 11:05