Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

27. dubna 2023

Vliv synchronizace a desynchronizace theta-tACS na pracovní paměť

RNDr. Eugen Kvašňák, Ph.D.

Ústav lékařské biofyziky a lékařské informatiky

Kontaktní informace:

, 26710 2304

Synchronizace mezi mozkovými oscilacemi různých kortikálních oblastí je považována za základní fenomén v kognitivních a behaviorálních procesech, což je také důvodem zvýšeného zájmu o manipulaci s fázovými synchronizacemi oscilací theta. Nedávné studie se synchronizací přinesly zajímavé výsledky, např. že transkraniální střídavá stimulace na frekvenci theta (theta-tACS) aplikovaná ve fázi (in-phase theta-tACS) na pravý a levý zadní parietální kortex zlepšuje vizuální složku WM v osoby s nízkými kognitivními výkony, zatímco theta-tACS aplikovaný ve fázi v levém a pravém parietálním kortexu (anti-fáze) má negativní vliv na paměťové schopnosti lidí s vysokým výkonem (Tseng et al, 2018). To koreluje s významně zkrácenými reakčními časy (v testu rozlišování písmen) zjištěnými při aplikaci infázového theta-tACS na levou prefrontální a zadní parietální kůru ve srovnání s antifázovým theta-tACS. Studie s fronto-parietální synchronizací a desynchronizací theta-tACS ukázala, že desynchronizace fáze theta měla významné negativní účinky jak na pracovní paměť (reakční dobu a výkon), tak na konektivitu frontální parietální kůry; na druhou stranu, theta synchronizace neměla na WM žádný vliv. Cílem projektu je ověřit, že fronto-parietální synchronizace theta-tACS má pozitivní vliv na všechny 3 části pracovní paměti a na rozdíl od desynchronizace theta-tACS.

Ukončené VŠ vzdělání v oboru všeobecné lékařství nebo přírodní vědy nebo psychologie nebo zpracování biologických signálů.

Poslední změna: 3. únor 2022 11:05