Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

27. ledna 2023

Možnosti terapeutického využití neinvazivní neuromodulace po získaném poškození mozku

prof. MUDr. Marcela Grünerová Lippertová, Ph.D.

Klinika rehabilitačního lékařství FNKV 3LF UK

Šrobárova 50, 100 00 Praha 10

tel. +420 2 67162480

fax +420 2 67163214

e-mail: marcela.grunerova-lippertova@fnkv.cz

K dnes dostupným možnostem neinvazivní neuromodulace patří transkraniální stimulace stejnosměrným proudem (tDCS). V současnosti je tato metoda považována za slibnou možnost ovlivnění mozkové aktivity, použitelnou jak k výzkumu kortikální reprezentace senzomotorických, kognitivních a dalších funkcí s významným potenciálem pozitivně terapeuticky ovlivnit nejrůznější formy neurologických a psychických poruch. Využití tDCS se neustále rozšiřuje, k nejčastějším nyní užívaným indikacím patří psychiatrické diagnózy jako deprese nebo schizofrenie, dále se tDCS využívá v léčbě neuropatické bolesti, ke zlepšení motorických a kognitivních funkcí po získaném poškození mozku. Cílem plánovaného projektu je posouzení  efektu transkraniální stimulace stejnosměrným proudem na výstup standardní rehabilitace u pacientů s poškozenou motorickou funkcí horních končetiny po proběhlé CMP. Sledován bude vliv přidané neuromodulace pomocí tDCS na zlepšení výsledků motorické rehabilitace hrubé i jemné motoriky, která je prováděna za účelem návratu funkčních schopností manipulovat (operovat) s různými okolními předměty. Očekáváme, že pomocí tDCS navozené neuroplastické změny pomohou posílit efekt motorického učení, a tak ve výsledku facilitovat provádění funkčních pohybových operací řízených motorickým kortexem.

Dokončené magisterské studium medicíny, fyzioterapie nebo ergoterapie.

Zájem o neurorehabilitaci.

Inzerát ke stažení