22. listopadu 2022

Nová kniha „Voltage-Gated Calcium Channels“ (Napěťově řízené kalciové kanály)

Dr. Norbert Weiss, neurovědec a elektrofyziolog z Ústavu patofyziologie 3. lékařské fakulty UK, je spolueditorem významné knihy o molekulární fyziologii a patologii napěťově řízených vápníkových kanálů z pohledu onemocnění u lidí „Voltage-Gated Calcium Channels“.

Tato kniha nabízí mimořádný pohled na strukturu kalciových kanálů s použitím rentgenové krystalografie a kryo-EM. Přináší důležité informace o funkci těchto kanálů za normálních a patologických podmínek včetně jejich reakce na terapii. V jednotlivých kapitolách se dočteme, jak se sekvenací genomu detekují mutace v genech pro kalciové kanály u pacientů s neurologickými, kardiovaskulárními, neuropsychiatrickými a jinými chorobami. Tento pohled je dále doplněn popisem metod in vivo, například s knock-out a knock-in modely u myší. Další kapitoly pojednávají o složitosti fyziologie vápníkových kanálů na úrovni mRNA. Kniha také poskytuje přehled aktuálního výzkumu inhibitorů kalciových kanálů in vivo i in vitro, které mohou přispět k vývoji nových léků ovlivňujících kalciové kanály. Kniha "Voltage-Gated Calcium Channels" je vhodná pro vědce působící v neurovědách, biofyzice, buněčné biologii a vývoji nových léků.