6. června 2022

Článek o změnách hladiny draslíku v krvi v průběhu umírání

Tým z Kliniky anesteziologie a resuscitace 3.LF a FNKV pod vedením doc. Františka Dušky publikoval v květnu v USA v časopise Journal of Forensic Sciences v článku „Perimortem dynamics of blood potassium concentration in patients dying in intensive care unit: a prospective nested cohort study“ výsledky své studie týkající se změn hladiny draslíku a dynamiky acidobazické rovnováhy v krvi v průběhu umírání a těsně po smrti. Jedná se o ve světě zcela unikátní data, která dosud nebyla publikována. Poněkud překvapivé výsledky této práce mohou být využity nejen ve fyziologii, ale rovněž ve forenzní medicíně.

Tým pracoval ve složení MUDr. Matouš Schmidt, MUDr. Petr Waldauf, PhD., MUDr. Martin Krbec a doc. MUDr. František Duška, PhD.

Článek je k dispozici na serveru wiley.com