• Aktuality

Aktuality

Pražský Majáles a Dejvický Lesamáj za účasti našich studentů IFMSA

Dne 29.4.2023 měli naši studenti IFMSA možnost reprezentovat 3. lékařskou fakultu na Pražském Majálesu a 3.5.2023 na Dejvickém Lesamáji.Návštěvníci si u jejich stánku mohli vyzkoušet samovyšetření prsou či varlat a základy první pomoci. Díky vysoké návštěvnosti obou festivalů tak mohli šířit zásady prevence dál mezi širokou veřejnost.

23. května 2023


Training Day: Hlavně v hlavě, konference IFMSA o duševním zdraví

V sobotu 13. května se u nás na fakultě konala celodenní konference zaměřená na duševní zdraví. Součástí programu bylo několik inspirativních přednášek a interaktivních workshopů, během nichž jsme se dozvěděli spoustu praktických a užitečných informací pro naše studium i budoucí praxi. V rámci doprovodného programu jsme si mohli vyzkoušet virtuální realitu a poznat, jak se dá tato technika využít v terapii duševních onemocnění. 

23. května 2023


Vita Nostra Revue 2023/1

Vážené čtenáři a čtenářky, v novém vydání Vita Nostra Revue přinášíme informace o dění na fakultě za posledních několik měsíců, svými úvahami přispívá nové předsednictvo akademického senátu, největší úspěchy loňského roku prezentuje několik ústavů a klinik, za přečtení určitě stojí zkušenosti studentek z porodního oddělení v africké nemocnici Itibo. Velkým tématem se stala reforma psychiatrické péče, ke které se vyjadřuje přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie prof. Horáček, odbornice na urgentní medicínu a členka redakční rady VNR dr. Šeblová a své důvody, proč zvolit jako specializaci psychiatrii, připojuje trojice studentů - a to je jen strohý výčet z obsahu letošního prvního čísla. Příjemné čtení!

3. května 2023


Přes 30 studentů medicíny spolupracovalo na Světovém dni draví

Dne 15.4.2023 se v Centru Černý Most konal pražský Světový den zdraví. Více než 30 studentů medicíny nabízelo návštěvníkům centra možnost nechat si změřit cholesterol, krevní cukr, krevní tlak nebo si zjistit krevní skupinu. Návštěvníci byli velmi spokojeni a my se těšili velkému zájmu.

27. dubna 2023


Syllabova křída 2021/2022

Syllabova křída je studentská anketa o nejoblíbenějšího pedagoga, jejíž výherci jsou oceněni během . Všem oceněným gratulujeme!

17. dubna 2023


Stanovisko Vědecké rady 3.LF k nekalým publikačním praktikám

Vposledních letech se bouřlivě rozvíjí velké množství odborných i „odborných“ časopisů. Většina znich zvolila obchodní model „open access“, tj. jsou financovány samotnými publikujícími autory. Tento obchodní model využívají jak renomované časopisy, tak ičasopisy vysloveně podvodné. Je velmi složité se vtéto rychle se měnící problematice správně orientovat.

14. dubna 2023


CUIP On Air: Doporučili nám utajený režim, říká vědkyně

Ilona Hromadníková z 3. LF UK, jež se věnuje neinvazivním prenatálním predikcím, byla hostem čtvrtého dílu podcastu CUIP On Air. Proč se vydat cestou technologického transferu? A proč se obrátit na profesionály? Ptala se jí Lucie Budinová z Charles University Innovations Prague.

5. dubna 2023


Fulbrightova stipendia 2024/25

Rádi bychom Vás upozornili na otevření nového cyklu stipendií Fulbrightovy komise na akademický rok 2024/25, včetně termínů přihlášek a série specializovaných webinářů. Upozorňujeme také na krátkodobé a dlouhodobé možnosti hostování amerických odborníků na naší fakultě.

30. března 2023


Setkání o duševním zdraví na 3.LF

Ve středu 22.3. v 17 hodin se v Burianově posluchárně mluvilo o duševním zdraví. "Škoda, že mi to uniklo," blesklo vám možná hlavou. Nic ale není ztraceno. Sjednat schůzku si mohou studenti s kvalifikovanými psychology a psychiatry v Kontaktním místě pro duševní zdraví 3. lékařské fakulty

28. března 2023


V Česku chybí komplexní řešení krizových situací - rozhovor

Studenti medicíny jsou pořád jenom studenti, říká autor studie o pracovní povinnosti mediků v období pandemie Petr Michenka. Není to tak dávno, co byli studenti lékařských fakult povoláváni do zdravotnictví v období pandemie covidu-19. Pracovní povinnost řízená státem se kromě České republiky neodehrávala nikde jinde na světě. Na kolik bylo etické nechat studenty nižších ročníků ošetřovat pacienty bez dozoru? Jak obecně přistupovat k zapojování studentů za mimořádných podmínek? A lze zabránit tomu, aby se podobná situace v budoucnu již neopakovala?

28. března 2023
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor