• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

13. prosince 2021

Vasil Kostin a Tomáš Trejdl zvítězili ve finále Red Bull Basement 2021

Začátkem listopadu proběhlo národní finále programu Red Bull Basement 2021 - studentský mezinárodní program, který podporuje mladé inovátory s nápadem a chutí pozitivně změnit svět. „Národním hrdinou“ reprezentujícím Českou republiku se stal tým WREST, jehož zakládajícími členy jsou Vasil Kostin a Tomáš Trejdl.

Foto: Jakub ZemanTito studenti vymysleli unikátní podložku pro myš Wrest, která má pomoci lidem v každodenní práci a předcházet syndromu karpálního tunelu.

Vasil studuje 5. ročník 3. lékařské fakulty UK a aktivně se věnuje inovacím v medicíně. Tomáš studuje elektrotechniku na ČVUT v Praze a má úvazek na Neurologické klinice 3. LF. Oba studenti pracují na svém projektu, aby jej představili na globálním finále v Istanbulu, které se bude konat na jaře 2022.

Společný příběh na cestě k úspěchu začal, když se Vasil a Tomáš vydali na medicínský hackaton. Vasil začínal jako grafik, poté přešel na fotografii a nyní je to hlavně věda, medicína a inovace. Zaměřuje se na oční lékařství, pomáhá s výukou anatomie a ošetřuje lidi bez domova v projektu „Medici na ulici.“ Tomáš je jako student magisterského oboru elektrotechniky velkým fanouškem technologií a 3D tisku, doma má tiskárnu Original Prusa, na které vznikají první prototypy Wrestu.

Podařilo se jim získat jedinečný grant GAMA2 TAČR. Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu GAMA2, čp. TP01010040.

Zázračná podložka

Foto: Jakub ZemanOba mladé inovátory spojil nápad zlepšující práci s počítačem, který má hlavně předejít dlouhodobým zdravotním potížím. Jejich řešení je unikátní v tom, že dokáže přesně vypočítat čas, kdy byste si měli dát přestávku od počítače. Podložka dokáže sama rozpoznat, v jakém postavení je zápěstí a upozornit uživatele na jeho nesprávnou polohu.

„Pokud se nám podaří nasbírat dostatečné množství dat, tak by podložka mohla i syndrom karpálního tunelu diagnostikovat, a to včetně případů, kdy elektromyografie (přístroj sloužící k diagnostice neurosvalových poruch) ukáže normální nález,“ vysvětlují autoři projektu.

V realizaci jejich nápadu jim pomáhá program Red Bull Basement, v rámci kterého dostali šanci potkat se s absolutními špičkami ve svých oborech.

Foto: Jakub Zeman

Tisková zpráva ke stažení