O nás v médiích

100 kg na váze rozhodně není od štítné žlázy, vyvrací mýtus Michal Kršek

Týden štítné žlázy, který se konal na konci května, má lidem připomenout, aby nepřehlíželi příznaky onemocnění. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat – zpočátku jde o nespecifické příznaky, třeba únava má desítky různých příčin. A právě k tomu slouží preventivní kontrola, připomíná v pořadu Host Radiožurnálu předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.

 

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, pořad: Host radiožurnálu, autor: Patricie Strouhalová, Prokop Havel

16. června 2018


Digitální technologie nás často jen zneužívají, varuje neurovědec

V poslední době se objevuje řada studií, které ukazují, že se zvyšující se mírou užívání digitálních technologií se zhoršují některé naše mozkové schopnosti. Máme se bát? Nejen o tom bude hovořit neurovědec Karel Kieslich na pražské konferenci Lead & Learn 2018. Ještě před akcí poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ exkluzivní rozhovor.

 

Zdroj: tyden.cz, rubrika: Člověk, autor: Vladimír Barák

30. května 2018


Výstava v Karolinu představuje 100 let ČR

V Křížové chodbě Karolina je až do 1. září otevřena výstava 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, která představuje historii ČR spojenou s životem Univerzity Karlovy.

Rok 2005 charakterizuje úspěch Česka v léčbě akutního infarktu myokardu. Úmrtnost na něj se díky plošnému zavedení angioplastik snížila z 10 až 17 procent na pět procent. K soustředění pacientů do specializovaných kardiocenter zásadně přispěl profesor Petr Widimský, současný děkan 3. lékařské fakulty UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha - KONFERENCE · KONGRESY · INFORMACE, strana: 1, autor: nam

29. května 2018


Diferenciální diagnostika bolestí hlavy

Bolesti hlavy jsou velmi častým příznakem a patří, spolu s bolestmi páteře, k nejčastějším obtížím pacientů v neurologické ordinaci. Jde o pouhý symptom s velkým množstvím různých příčin. Obecně dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární.

Primární bolesti Z bolesti hlavy bez prokazatelné strukturální léze a bez jiného organického onemocnění, které by s nimi bylo v přímé souvislosti. Mezi jednotlivými záchvaty bolesti je nemocný zcela bez obtíží. Pokud lékař špatně diagnostikuje a následně špatně léčí tento typ bolesti, pacient není v přímém ohrožení života. Výrazně se však snižuje kvalita života nemocného, při chronickém průběhu obtíží se přidává deprese a často i sociální problémy, včetně ztráty zaměstnání.

 

O autorovi: MUDr. Eva Medová, Neurologická klinika FNKV a 3. LF UK, Praha 10

 

Zdroj: Practicus, rubrika: Odborný článek, strana: 12, autor: MUDr. Eva Medová

28. května 2018


Medičky volí rodinu, ne špitál

České nemocnice se potýkají s nedostatkem mladých lékařů a v některých oborech je to už dramatické. Současní doktoři stárnou a noví se do nemocnic nehrnou.

Školy upozorňují i na další problém: medicínu podle nich nebude mít brzy kdo učit. „Lékařským fakultám hrozí během pěti až deseti let krize, protože nebudou mít dostatek učitelů lékařství a tím by mohly postupně přicházet o akreditaci k výuce, což by znamenalo již totální kolaps celého systému,“ řekl Právu děkan 3. lékařské fakulty UK Petr Widimský.

„O místa učitelů medicíny není mezi mladými lékaři zájem, protože jsou mnohem hůř placená než místa lékařů v nemocnicích nebo v soukromých praxích,“ dodal.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Titulní strana, strana: 1, autor: Jan Martinek

24. května 2018


Biologická léčba melanomu prodlužuje přežití

Až třetinu onkologických onemocnění tvoří zhoubné nádory kůže. Na jejich časné odhalení se zaměřuje Stan proti melanomu, letos věnovaný akrolentiginóznímu melanomu. O prevenci i léčbě jsme si povídali s profesorem

MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA, FCMA, přednostou Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK a předsedou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha, strana: 1, autor: nam

22. května 2018


Vědci vypínali octomilkám geny. Zkoumali imunitu

Pět let pracovali vědci Tomáš Doležal a Adam Bajgar na výzkumu, jakým způsobem nakládá organizmus s energií během imunitních reakcí. Výsledky jejich experimentů provedených na octomilkách otiskl začátkem května přední vědecký časopis PloS Patogens.

Vědci z přírodovědecké fakulty už mají na svůj článek první ohlasy. Už ve chvíli, kdy v PloS Patogens vyšel, je kontaktovali výzkumníci z Ameriky, kteří dělají podobné experimenty na myších a chtějí s Jihočechy komunikovat. Téma zaujalo i odborníky z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Chtěli by se na některé ty mechanizmy podívat. My cílíme tento základní výzkum na lidi, kteří dělají biomedicínu. Ale má to přesah, třeba tady jiná laboratoř dělá nádorovou problematiku a úzce to spolu souvisí, protože nádory si možná říkají o energii podobným způsobem,“ dodává Tomáš Doležal.

  

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Jižní Čechy, strana: 14, autor: Ludmila Mlsová

21. května 2018


Vědci z NUDZ zkoumají vliv přenosu nervových vzruchů při léčbě duševních poruch

Nový projekt vědeckých pracovišť pod vedením Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) může přinést zásadní poznatky v léčbě duševních onemocnění, například Alzheimerovy nemoci nebo schizofrenie. Výzkum se zabývá přenosem vzruchu mezi nervovými buňkami chemickou cestou a jeho poruchami. Vědci na něj získali grant téměř 150 milionů korun. Novináře o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Partnery projektu jsou Fyziologický ústav Akademie věd ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Hradec Králové. Konsorcium je doplněno 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny.,rubrika: Aktuality, strana: 4, autor: fkc

21. května 2018


Projekt konsorcia předních českých vědců může přinést zásadní poznatky v léčbě mnoha duševních onemocnění

„Výrazné možnosti slibuje regulace glutamátergní transmise prostřednictvím ovlivnění tzv. NMDA receptorů, na které se neuropřenašeč váže. Ty jsou však v nervové soustavě velmi rozšířeny a jejich ovlivňování s sebou proto nese celou řadu nežádoucích účinků, od narušení motoriky až po vyvolání psychóz. Tyto NMDA receptory se dělí na celou řadu typů a pokud by se podařilo selektivně ovlivňovat jednotlivé typy, riziko nežádoucích účinků by se významně snížilo. Je však potřeba zkoumat, do jaké míry jsou nově objevené látky pro tyto účely vhodné. Námi navržený směr dává naději na získání látek vykazujících požadovaný vliv, což by mohlo znamenat zásadní přínos při léčbě celé řady duševních onemocnění. Kromě toho chceme celou problematiku glutamátergní transmise detailněji prozkoumat a popsat také interakce s dalšími systémy neuropřenašečů,“ vysvětluje doktor Valeš z Národního ústavu duševního zdraví.

Žadatelem a zároveň vedoucím partnerem projektu Pharma Brain je Národní ústav duševního zdraví, hlavním partnerem v konsorciu projektu je Fyziologický ústav Akademie věd ČR, dalšími partnery jsou Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Hradec Králové.

Konsorcium je doplněno 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: tribune.cz

17. května 2018


Slunce je teď u nás agresivní jako na Jadranu

MONIKA ARENBERGEROVÁ

 

Do skupiny ohrožené kožními nádory dnes patří i ženy do 30 let, které žene touha po opálení na slunce a do solárií, říká lékařka Monika Arenbergerová.

 

Kožním nádorem melanomem v Česku ročně onemocní kolem 2 500 lidí a u 500 si vybere tu nejvyšší daň. „Důležité je včasné odhalení nádoru. Pokud je melanom diagnostikován bezprostředně po svém vzniku, existuje šance na plné vyléčení,“ říká Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kromě návštěvy v ordinaci dermatologa si lidé v některých městech můžou nechat kůži zdarma vyšetřit ve speciálních Stanech proti melanomu.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Rozhovor, strana: 12, autor: Petra Hátlová

14. května 2018


Vinohradská trojka: Závod mediků nejen pro mediky

Většina úspěšných projektů mívá trnité začátky. Ty sice řadu lidí odradí od pokračování, jsou ale i tací, kteří berou každý pomyslný schod na cestě k cíli jako výzvu a o to více se snaží v tvrdé konkurenci uspět. Když se v roce 2015 skupinka studentů 3. lékařské fakulty UK rozhodla uspořádat charitativní běh v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, tušila, že je čeká řada nečekaných překážek, avšak nechtěně dostali i jedinečnou příležitost poznat sebe sama.

Vinohradská Trojka je charitativní běh, který vznikl na základě snahy studentů o zapojení fakultního spolku TRIMED do humanitárně orientovaného a veřejně prospěšného projektu. Samotné jméno závodu je odvozeno od vzdálenosti, kterou běžci překonávají, počtu prvotních zakladatelů a hlavně jména naší alma mater, která se nebála odvážnou myšlenku podpořit.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Praha, strana: 6, autor: trimed

14. května 2018


Rostoucí výskyt melanomu se daří kompenzovat včasným záchytem

Stále mu ale podlehne 500 lidí ročně

 

Diagnóza maligního melanomu, zvláště pokud šlo o pokročilejší stadium, znamenala ještě před několika lety velmi špatné vyhlídky. Dnes se situace obrací – díky imunoterapii už pětileté přežití není naprostou raritou, ale vcelku běžnou věcí. Zároveň navzdory rostoucí incidenci přichází více pacientů v raných fázích, kdy je onemocnění dobře léčitelné. I když ale mortalita dlouhodobě stagnuje, stále […]

„Špatná zpráva, když se zjistí, že má někdo melanom, či dokonce pokročilý melanom, je částečně vyvážena dobrou zprávou: není to jednoznačné odsouzení k tomu hledat si vhodný hospic. Dnes máme moderní léčbu, která je schopna významné části pacientů prodloužit život a udělat z akutní nádorové choroby onemocnění chronické,“ konstatuje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. LF UK. „Dobrá zpráva také je, že záchyt v časnějších stadiích stoupá,“ dodává.

  

Zdroj: zdravotnickydenik.cz, rubrika: Praxe

11. května 2018


104letý vědec ve Švýcarsku podstoupil asistovanou sebevraždu.

Rodná Austrálie mu odchod neumožnila.

 

Australský vědec David Goodall zemřel ve Švýcarsku ve věku 104 let poté, co podstoupil asistovanou sebevraždu. Do žíly si vpravil smrtící lék Nembutal. Před smrtí uvedl, že doufá, že jeho naplánovaná smrt přiměje zákonodárce v jeho vlasti do deseti let ke změně zákonů.

„Eticky je to naprosto čistý koncept, který se snaží zachytit, co by si pacient přál ve chvíli, kdy by mohl mluvit. Nemá to vůbec nic společného s eutanázií,“ dodal Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky z 3. lékařské fakulty UK.

Zdroj: ct24.cz, rubrika: Svět, autor: dolejsii

10. května 2018


Nepředvídatelná koexistence diabetu a tyreopatie

Již posedmé společnost Merck podpořila cyklus jarních endokrinologických seminářů. Toto setkání zahájil svým sdělením o nejednoznačném a komplexním vztahu mezi onemocněním štítné žlázy a diabetem prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., z Endokrinologického centra II. interní kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: konference kongresy sympozia, strana: 7, autor: red

9. května 2018


Charitativní běh Vinohradská Trojka 2018

Vinohradská Trojka je charitativní běh, který se bude konat ve čtvrtek 17. 5. 2018 pod záštitou 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v areálu Vinohradské nemocnice a přilehlého Státního zdravotního ústavu.

Akce je určena pro studenty a zaměstnance lékařských fakult, pracovníky zdravotnických zařízení s rodinnými příslušníky a samozřejmě i pro širokou veřejnost.

 

Zdroj: tribune.cz

8. května 2018


MONIKA ARENBERGEROVÁ: „Dermatologie mi nedala nic zadarmo!“

Ještě jako studentka se probojovala do finále Miss Československo. Otevíral se před ní lákavý svět modelingu, přesto raději zvolila dráhu lékařky. Jak se vyrovnává s náročnou profesí dermatoložky a daří se jí nenosit si práci domů?

 

10. květen Evropský den melanomu pro vaše zdraví

 

* Proč jste si z pestré palety lékařských oborů vybrala právě dermatologii?

 

Od začátku mě fascinovalo, že mnoho nemocí v tomto oboru lze zaléčit a potlačit, ale vyléčit se nedají. Je v tom velký kus objevitelského nadšení, které mě zatím neopustilo. Hledat pro pacienta nejlepší způsob léčby je mnohdy až detektivní dobrodružství, řečeno s nadsázkou. O to větší pak přichází radost, když se nám společně daří nad nemocí vítězit a pacientovi se uleví nebo dokážeme nemoc vyléčit. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych sklouzla do rutiny.

Přední česká dermatoložka působí na Dermatovenerologické klinice 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Specializuje se především na problematiku kožního melanomu a na málo známé zánětlivé onemocnění kůže – hidradenitidu.

 

Zdroj: Překvapení, rubrika: Pro vaše zdraví, strana: 14, autor: Zuzana Macková

7. května 2018


Stáže studentů GEVO na vysokých školách

V rámci výuky na našem gymnáziu byl již před lety zaveden předmět profesní volba, který středoškolákům pomáhá uvědomit si jejich další možnosti po ukončení studia a který je pevnou součástí ŠVP G. Probíhala v něm teoretická výuka, v níž jsme se snažili upozornit nejen na administrativní překážky studia, a stejně tak jsme zařadili předávání praktických zkušeností. V rámci těchto hodin docházeli do školy absolventi gymnázia, kteří upozorňovali na úskalí studia na vysoké škole.

V průběhu let jsme tak přešli na model, kdy studentům nabízíme přibližně 16 fakult, na kterých se nám podařilo „uchytit“. Režim se ovšem liší fakulta od fakulty. Ideální situace z našeho pohledu panuje na 3. lékařské fakulty UK. V rámci jejího vlastního programu dostane náš student přiděleného studenta z prvního nebo druhého ročníku VŠ. S ním absolvuje celý týden podle jeho rozvrhu na fakultě.

 

Zdroj: Řízení školy, rubrika: Příloha 3 - Inovace a inspirace ze škol, strana: 25, autor: Mgr. Matěj Bíža

7. května 2018


Anketa: ženou měsíce dubna je lékařka Jitka Bušková

Každý týden krátce představujeme zajímavou Češku, výraznou osobnost bez ohledu na obor, v němž se pohybuje. Každý měsíc můžete pak rozhodnout o tom, která vás nejvíce zaujala a s tou vám vždy nabídneme velký rozhovor. Na konci roku 2018 vyhlásíme Ženu roku. V dubnu jste nejvíc hlasů dali Jitce Buškové, vedoucí lékařce oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví.

Rozhovor s lékařkou Jitkou Buškovou

Narodila se před 43 lety, vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2014 získala evropský certifikát v oboru somnologie. V současné době působí jako vedoucí lékařka oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Vyučuje spánkovou medicínu na 3. LF UK a vede diplomové práce na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Spánkové medicíně se věnuje dvacet let. Absolvovala řadu zahraničních stáží.

 

Zdroj: ona.iDNES.cz, rubrika: OnaDnes.cz / Lidé, autor: iDNES.cz, Pavla Matějů

6. května 2018


PÁSOVÝ OPAR

JDE O VELMI NEPŘÍJEMNÉ A BOLESTIVÉ ONEMOCNĚNÍ. NEJČASTĚJI SE OBJEVUJE U LIDÍ PO PADESÁTCE. PROVÁZÍ HO NEJEN VÝSEV PUCHÝŘKŮ, ALE TAKÉ NEURALGICKÉ BOLESTI, KTERÉ DOKÁŽOU ČLOVĚKA VELMI POTRÁPIT. NENÍ PROTO DIVU, ŽE ZÁJEM O OČKOVÁNÍ MAJÍ PŘEDEVŠÍM LIDÉ, KTEŘÍ SE S TOUTO EMOCÍ UŽ NĚKDY SETKALI. BYLO BY VŠAK LEPŠÍ, KDYBY SE NECHALI NAOČKOVAT PREVENTIVNĚ.

 

Pásový opar neboli herpes zoster vyvolává Varicella zoster virus.

 

Jde o stejný virus, který u dětí způsobuje plané neštovice. „Ty se malými svědivými puchýřky.

Zvláště v nízkém věku se bez jakýchkoli problémů odhojí, i když někdy zanechají drobnou jizvičku, pokud si dítě puchýř rozškrábne, protože pak se rána může prohloubit, “ vysvětluje prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze. Virus, který způsobuje tohle relativně lehké dětské onemocnění, kterým si prošel takřka každý z nás, o sobě ale může dát ještě vědět.

 

Zdroj: Zdraví, rubrika: Téma pod lupou, strana: 22, autor: Andrea Skalická

4. května 2018


Rozhovor s profesorem Lukášem Robem

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka

--------------------

Hezké dopoledne sedm minut po deváté hodině. Mým hostem je gynekolog, profesor Lukáš Rob přednosta Gykenekologicko-porodnické kliniky Univerzity Karlovy, druhé lékařské fakulty Fakultní nemocnice Motol, ne je to špatně třetí, omlouvám se. Ale onkogynekologické oddělení k vám pořád patří, tak se omlouvám. Já když jsem pátrala po tom, jak jste se stal gynekologem, jak jste vlastně vstoupil do své profese, tak by se ten začátek vaší profese dal velmi snadno označit gynekologem proti své vůli, vy vlastně teď děláte něco, co jste úplně dělat nechtěl, jak se to stalo?

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 09:05, pořad: Host Lucie Výborné

3. května 2018


Bolest

Neumíme ji měřit. Nemáme na ni žádný teploměr ani biochemické testy.

Máme dotazníky a různé škály a necháváme pacienty zaškrtávat políčka, ale ona sama je natolik subjektivní, že je nesdělitelná. 

Její velikost nemá žádné jednotky, a proto ji věda, tradičně zaujata daty, má tendenci nebrat vážně, zvláště pokud je jen emocionální nebo sociální nebo spirituální. Těžko ji vtěsnat do světa objektivní lékařské zprávy. Ale přesto je zde.

Bolest říká: Pokud chceš někoho učit, musíš si nejprve získat studentovu pozornost. To já umím znamenitě.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: úvodník, strana: 3, autor: Marek Vácha

3. května 2018


Psychika, mocná čarodějka

Rozhovor s Cyrilem Höschlem

 

Bolest je často poptávaným cílem farmakologické léčby, ale velmi na ni zabírá i placebo. Proč? Jakými drahami se v lidském těle šíří bolest a jak na ni fungují léky? O tom hovoří psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: téma bolest, strana: 24, autor: Eva Bobůrková

3. května 2018


Dostat se na vysokou školu je nyní nejlehčí v historii. Pokračovat může každý maturant

Nejtěžší je zvládnout přijímačky na umělecké a lékařské obory.

 

Pro maturanty je to navýsost dobrá zpráva: pokračovat ve studiu po „zkoušce z dospělosti“ je v současnosti nejjednodušší v historii. Z oficiálních čísel ministerstva školství vyplývá, že počet studentů zapsaných do prezenční formy studia (52 223) ve stávajícím školním roce byl prakticky totožný s počtem maturantů (52 455). Připočítají-li se i kombinované, tedy „dálkové“ obory, začalo studovat dokonce 69 911 lidí.

Obdobná čísla se dají předpokládat i pro školní rok 2018/2019.

Čistě matematicky se tedy má šanci dostat na vysokou školu každý maturant (a třetina si může přibrat ještě druhý obor).

UK (3. lékařská fakulta) 414, 20 %

 

Zdroj: Českobudějovický deník, rubrika: Česko/Téma, strana: 4, autor: ALEŠ VOJÍŘ, KATEŘINA PERKNEROVÁ

3. května 2018


Podceňovaná nemoc u mužů

Osteoporózu mnozí považují za onemocnění žen po přechodu. Tak jednoznačné to však zdaleka není.

Onemocnět mohou také muži, dokonce i děti a mladiství.

 

Osteoporóza u dětských pacientů bývá komplikací nějakého základního onemocnění,“ uvádí profesor Milan Bayer z Kliniky dětí a dorostu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, místopředseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti J. E. Purkyně. „Souviset může například s dědičnými poruchami metabolismu nebo chorobami zažívacího traktu či poruchami výživy.“

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Medicína, strana: 15, autor: IVANA MATYÁŠOVÁ

2. května 2018


ThinkTank: Proč se většina dětí obává matematiky? Mohou za to učitelé? Způsob výuky?

Marek Vácha, Římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Je administrátorem farnosti Lechovice u Znojma a přednostou Ústavu lékařské etiky na 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Specializuje se na otázky evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

 

Proč se jí děti bojí, nevím. Co naopak vím je, že matematika naučí logicky a přesně myslet. Pro obecné vzdělání je neobejitelná. Právě proto, že je pravoúhlá a bez emocí, nuly a jedničky a nic víc. Čistá filosofie, díky které ale máme sondy na Marsu.

2. května 2018


Psychiatr Petr Winkler: „Starejte se o duševní zdraví jako o své zuby,“ radil lidem na filmovém festivalu

Boj s diskriminací a stigmatizací lidí s duševním onemocněním v Česku započal. Sociální psychiatr Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví se v rámci Film Festivalu Na hlavu, který se konal od 27. do 29. dubna v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze, představil nový projekt Na rovinu. Mimo jiné se také rozvyprávěl o tom, jak moc je důležité pečovat o svou duši a jaké chyby dělají i samotní psychiatři.

 

Cílem iniciativy Na rovinu je tak zvýšit povědomí o duševním zdraví a tím zbavit lidi strachu. „Chceme učit lidi komunikovat o svých problémech,“ vysvětloval Winkler, že se za duševní problémy lidé v Česku stydí. Podle dřívější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví a 3. lékařské fakulty UK by soused s duševním onemocněním nevadil jen 25% respondentů. V Anglii by přitom takový soused nevadil celým 72%. A to je právě to, co chtějí psychiatři u nás změnit.

 

Zdroj: blesk.cz, rubrika: Pražané, autor: Efo

1. května 2018


ANKETA: vyberte ženu měsíce dubna

Jitka Bušková, lékařka

Narodila se před 43 lety, vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2014 získala evropský certifikát v oboru somnologie. V současné době působí jako vedoucí lékařka oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Vyučuje spánkovou medicínu na 3. LF UK a vede diplomové práce na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Spánkové medicíně se věnuje dvacet let. Absolvovala řadu zahraničních stáží.

 

Zdroj: ona.iDNES.cz, rubrika: OnaDnes.cz / Lidé, autor: iDNES.cz, Pavla Matějů

30. dubna 2018


Ceny lékařům

PACIENTSKÉ ORGANIZACE

 

Unie pacientů předala 19. dubna cenu za celoživotní přínos dermatovenerologovi Petru Arenbergerovi, přednostovi Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: Terapie, rubrika: Zpravodajský deník, strana: 2

30. dubna 2018


Pražská městská knihovna se mění v kino: Představí filmy o lidech s duševní nemocí

Městská knihovna v Praze se opět po roce promění v kinosál. V rámci festivalu Na hlavu tady můžete od 27. do 29. dubna zhlédnout filmy bojující se stigmatizací lidí s duševním handicapem.

 

tigmatizace lidí s duševním onemocněním je v Česku dle pořadatelů velmi výrazná. „Podle dřívější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví a 3. lékařské fakulty UK by například soused s duševním onemocněním nevadil jen 25 % respondentů. Pro srovnání v Anglii by takový soused nevadil 72 % respondentů,“ vysvětlovala Pavla Chlebounová, ředitelka festivalu, že život lidí s duševním onemocněním bývá složitý.

 

Zdroj: blesk.cz, rubrika: Praha - Volný čas, autor: Efo

27. dubna 2018


MOZEK NIČÍM NENAHRADÍŠ

Neurovědec a psychiatr Jiří Horáček

 

„Mozek se neskládá z vymezených funkčních center, ale z množství neuronových sítí, které vznikají a zanikají.

Ač milionkrát pomalejší než dnešní počítače, je nejvýkonnější výpočetní zřízení,“ říká profesor Jiří Horáček, přední český neurovědec a psychiatr. Zkoumá hlubiny lidské mysli a v labyrintu mozkových buněk hledá odpovědi na otázky existence.

 

Může mozek přemýšlet o sobě? Kde se v hlavách osob trpících schizofrenií berou záhadné obtěžující hlasy?

v současnosti pracuje jako náměstek pro vědu a výzkum, lékař a výzkumný pracovník v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy; zároveň vyučuje na 3. lékařské fakultě.

 

Zdroj: Instinkt, rubrika: Rozhovor, strana: 44, autor: René Vaněk

26. dubna 2018


Medikem roku je i rodák z Prachatic

Soutěž zručnosti, dovedností, ale i zábavy přilákal do Jindřichova Hradce mediky ze čtvrtých až šestých ročníků lékařských fakult z různých koutů České republiky. Některé z nich reprezentovali i budoucí lékaři z jižních Čech. Prachatický rodák Martin Debnar byl členem pražské vítězné party a další dva Jihočeši hájili plzeňské barvy.

 

Soutěž zručnosti, dovedností, ale i zábavy přilákal do Jindřichova Hradce medikům ze čtvrtých až šestých ročníků lékařských fakult z České republiky. Čtvrtý ročník klání s názvem Medik roku, který pořádá společnost Jihočeské nemocnice a který každý rok hostí jedna z nemocnic na jihu Čech, letos přilákal devatenáct pětičlenných týmů. Ty se utkaly ve dvanácti soutěžních disciplínách.

 

Studenti si tak pod vedením jindřichohradeckých lékařů na moderních trenažérech vyzkoušeli například videolaryngoskopii u dítětě, resuscitaci dítěte, interní hrátky, endoskopické laparoskopické dovednosti na trenažeru, kanylaci periferní žíly, řešení kritického stavu dospělého či simulaci porodu. Pořadatelé chtěli, aby medici nejen soutěžili a bavili se, ale aby se také něco naučili. Navíc součástí projektu je i odměna všem soutěžícím v podobě placené stáže.

 

Letošnímu ročníku Medik roku kraloval tým 3. lékařské fakulty University Karlovy v Praze, jehož platným členem byl Martin Debnar z Prachatic.

 

Zdroj: budejckadrbna.cz , rubrika: Vzdělání

24. dubna 2018


Evropský den melanomu přivedl do ordinací stovky lidí

Monika ARENBERGEROVÁ, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

--------------------

Analýza ukázal poměrně velkou rizikovost toho znaménka. Takže mi ho budeme vyřezávat.

 

Zdroj: Prima, 23. 4. 2018, 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima

23. dubna 2018


Přichází hemově vázané železo

Významu železa a jeho forem pro lidský gravidní či negravidní metabolismus se na nedávném sympoziu „Jarní roadshow 2018“ věnoval MUDr. Jiří Slíva, Ph. D., z Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze. Záleží na typu vázaného železa v potravních doplňcích při suplementaci? V čem je význam hemového železa? A mohou těhotným v něčem škodit multivitaminy? KONFERENCE . KONGRESY . SYMPOZIA

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: KONFERENCE . KONGRESY . SYMPOZIA, strana: 3, autor: red

23. dubna 2018


Chodíte po střechách nebo kopete ve spaní? Může to být signál nemoci

Nespavost dovede potrápit až třetinu populace. Někoho celoživotně a některé poruchy jsou životu nebezpečné, jako třeba náměsíčnost, kterou trpí až čtyři procenta dospělé populace. Právě na méně typické poruchy spánku zaměřují svůj výzkum experti z Národního ústavu duševního zdraví v čele s vedoucí lékařkou Jitkou Buškovou.

 

Zdroj: https://ona.idnes.cz/

23. dubna 2018


13. komnata Jana Měšťáka

Doc. MUDr. Jan Měšťák, PhD., narozený 26. srpna 1944 v Praze, pracuje jako špičkový lékař, který se specializuje na plastickou chirurgii, zejména na plastiku nosu a rekonstrukce prsů po mastektomii. Po atestaci ze všeobecné chirurgie pracoval více než dvacet let na Klinice plastické chirurgie 3. lékařské fakulta University Karlovy v Praze, kterou založil a kde také habilitoval. Kromě svých lékařských postů je členem mnohých odborných spolků u nás i v zahraničí, vysokoškolským pedagogem a předsedou či členem redakčních rad mnohých periodik, publikoval více než stovku odborných prací a spolupodílel se na učebních textech pro posluchače lékařských fakult.

 

Zdroj: chytrazena.cz

20. dubna 2018


Unie pacientů ocení za přínos dermatovenerologa Arenbergera

Praha 19. dubna (ČTK) - Unie pacientů ocení dnes večer za celoživotní přínos dermatovenerologa Petra Arenbergera, přednostu Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty University Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK, rubrika: zdr

19. dubna 2018


Nízkobílkovinná dieta u chronického onemocnění ledvin bez kompromisů

Na výživě záleží – a v nefrologii obzvlášť. Česká nefrologická společnost proto věnuje problematice nutrice zvláštní pozornost. Dokladem toho je i pracovní den, který pořádala v březnu v Praze. Dominantním tématem na něm byla nízkobílkovinná dieta při konzervativní léčbě chronického onemocnění ledvin. Při mezioborové diskusi se zde sešli nejen lékaři, ale i sestry a nutriční terapeutky. Již blíže na nízkobílkovinnou dietu se zaměřil prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta I. interní kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Ten nejprve krátce shrnul některá základní fakta o proteinech.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: KONFERENCE · KONGRESY · SYMPOZIA, strana: 4, autor: red

17. dubna 2018


SVATOPLUK SVOBODA: Pomáháme lidské duši s nožem v ruce

Ve své profesi působí už přes čtyřicet let. Přesto je pro Svatopluka Svobodu práce drogou a hnacím motorem. I když je prvotřídním odborníkem v mikrochirurgii, ani estetickou chirurgií nepohrdá. A je stoprocentně přesvědčený, že česká medicína dosáhla v péči o pacienty na světovou špičku.

MUDr. Svatopluk Svoboda (67) Plastickou chirurgií se zabývá od roku 1976, je zaměstnancem Kliniky plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze a zároveň je odborným asistentem 3. lékařské fakulta University Karlovy

 

Zdroj: Kolínský týden, rubrika: Rozhovor, strana: 8, autor: ALENA DUŠKOVÁ

17. dubna 2018


Vytiskni si novou kůži

„Tento systém umožňuje zkrátit výrobní proces, snížit hmotnost implantátu a současně prodloužit jeho životnost. To se týká například umělých kloubů,“ upozorňuje Jozef Rosina, proděkan Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a přednosta Ústavu lékařské biofyziky a lékařské informatiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Domnívám se, že nás čeká doba, kdy se budou 3D tiskárny využívat při tisku lidských orgánů,“ dodává.

 

Zdroj: FaktorS , rubrika: Věda a výzkum, strana: 56, autor: Lukáš Seidl

8. února 2018


HODNOCENÍ VYSOKÝCH ŠKOL A FAKULT

Zdroj: Hospodářské noviny, 31. 1. 2018, rubrika: Nejlepší vysoké školy - profily škol – příloha, strana: 25, autor: red

31. ledna 2018


Karlova univerzita udělila dva čestné doktoráty – oceněnými jsou kardiolog a dermatolog, oba specialisté světového formátu

Univerzita Karlova udílí čestné doktoráty jen poskrovnu a největším osobnostem ve svých oborech. v tomto tisíciletí jich udělila jen několik desítek, v průměru čtyři ročně, ale v některých letech jen jednomu nebo dvěma laureátům. „o to větší štěstí máme letos, kdy již 15. ledna 2018 budou na návrh 3. lékařské fakulty UK uděleny čestné doktoráty dvěma světově uznávaným vynikajícím lékařům a vědcům,“ uvedl děkan fakulty profesor Anděl.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: ZN plus/Aktuality, strana 30, autor: red

15. ledna 2018

print
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor