• Média
  • Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

RSS kanál

27. listopadu 2017

TRIMED JOB 2017

České nemocnice nabídly mladým lékařům práci a možnost přípravy na atestaci a studentům pražských lékařských fakult prázdninové praxe na Veletrhu práce 3. LF UK TRIMED JOB 2017.

 

„Cílem je přiblížit studentům a absolventům medicíny jejich možnosti po ukončení studia a pomoci jim při důležitých rozhodnutích týkajících se jejich následného pracovního uplatnění,“ řekl MT hlavní pořadatel student čtvrtého ročníku 3. LF UK Tomáš Sychra.

 

Zdroj: Medical Tribune, autor: Naďa Myslivcová


24. listopadu 2017

Odborníci Blesku na telefonu

To byl projekt

5 týdnů 34 odborníků 10 hodin pomoci

 

PRAHA – Hloupá otázka je jen ta, kterou nepoložíte. To se stalo mottem projektu Blesku, jehož cílem bylo poradit čtenářům v životních situacích. Především pak tam, kde nejčastěji chybují nebo jim stud v dotazování brání.

 

TÉMA: Nádory kůže. Profesor MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

 

Zdroj: Blesk, rubrika: Servis, strana: 10, autor: Olga Nedbálková


14. listopadu 2017

Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům

V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných. Avšak to, jak sdělit nemocnému špatnou prognózu nebo jak zvládat emoce, je dnes často momentem, jehož se řada lékařů při své práci nejvíce obává. Pomoci jim mohou odborné semináře, které v průběhu tohoto roku probíhají po celé České republice.

 

„Zájem o tyto semináře nás mile překvapil, je větší, než jsme čekali. Ukazuje se, že je to téma, které běžný lékař řeší a s nímž se zatím během vzdělávání na fakultě neměl moc příležitostí setkat. Dalším tématem, o němž do budoucna uvažujeme, je oblast emocí, s nimiž, jak se nám lékaři svěřují, neumějí pracovat. Kolegové přicházejí s řadou nápadů a my věříme, že vymyslíme pokračování, které by pro ně dávalo smysl,“ řekl pro MT ředitel Centra paliativní péče a odborný asistent na oddělení lékařské psychologie Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK PhDr. Martin Loučka, Ph. D., který spolu s MUDr. Adamem Houskou pořádá semináře, které navštěvují mladí, i starší lékaři různých oborů.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: KONFERENCE · KONGRESY · INFORMACE, strana: 2, autor: kol


13. listopadu 2017

3. LF UK oznámila kandidáta na děkana

Členové Akademického senátu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zvolili dne 25. října 2017 na svém 2. mimořádném zasedání kandidáta na děkana pro období 2018–2022.

 

Kandidátem byl zvolen prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., FESC, FACC, přednosta III. interní kardiologické kliniky a proděkan pro vědu a akademické postupy. Senát tak vyřadil druhou kandidátku prof. MUDr. Lucii Bankovskou Motlovou, Ph. D., proděkanku 3. LF pro vnější vztahy, rozvoj akademické obce a sociální záležitosti.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Ze společnosti, strana: 29


10. listopadu 2017

Univerzity lákají nové studenty

Karlovarský kraj sice nemá vlastní vysokou školu, stále se ale objevují nové pobočky těch zavedených, které nabízí možnost studovat bez dojíždění.

 

KARLOVARSKÝ KRAJ Na své budoucí studenty začínají líčit vysoké školy působící v Karlovarském kraji. Bude jich nebývalý počet. Šanci mají zdravotníci, ekonomové i strojaři.

 

Výuku bakalářského oboru fyzioterapie spustí v Karlových Varech 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Od listopadu do února bude každý druhý pátek pořádat ve svém karlovarském sídle na nábřeží Jana Palacha dny otevřených dveří, kterých se budou účastnit i odborníci fakulty.

 

Zdroj: 5plus2, rubrika: Česká republika, strana: 38, autor: JANA PLECHATÁ


9. listopadu 2017

Lupenka pod kontrolou

Nepříjemné svědění není to jediné, co musí nemocní s lupenkou překonávat. Lupenka není jen nemoc kůže, je to zánět, který postihuje také další orgány, například klouby. A ve svých důsledcích také psychiku.

„Psoriázou trpí asi dvě až tři procenta populace, v České republice je to asi 200 až 300 tisíc lidí. Nemoc často propukne buď mezi 20. a 30. rokem, nebo mezi 40. a 50. Roli tu zřejmě hrají i hormony,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze. „Spouštěčem může být stres, léky či dědičnost. Kolem 40 až 60 % postižených má lupenku v rodinné anamnéze.“

 

Zdroj: Týdeník Květy, rubrika: Trendy, strana: 38


6. listopadu 2017

V hlavní roli věda a technika

Začíná populární týden plný aktivit spojených s vědou. V Praze se chystá více než 300 akcí.

 

PRAHA Na celý týden se hlavní město promění v centrum vědy. Začíná tradiční listopadový festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR (AV ČR), který je zároveň největším vědeckým festivalem u nás.

 

17. ročník festivalu s mottem „Česká věda hýbe světem“ přináší klasické dny otevřených dveří, přednášky, workshopy nebo diskuse s odborníky. Návštěvníci se však mohou těšit i na novinky.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Praha, strana: 15, autor: Daniel Podlipný


30. října 2017

Domácí násilí v ČR: lékaři poprvé získali manuál

Více než čtvrtina Češek zažila násilí od svých blízkých, jen menšina případů je odhalena. Jak odkrýt domácí násilí a jak obětem efektivně pomoci, poradí nové guidelines.

 

Změnu odstartoval až dvouletý projekt regionálního úřadu Světové zdravotnické organizace (World Health Organization – WHO) pro Evropu ve spolupráci s českým ministerstvem zdravotnictví, jehož prioritou byl boj proti domácímu násilí. Díky němu vznikla pracovní skupina v čele s lékařkou Evou Vaníčkovou z 3. lékařské fakulty UK a Ústavu hygieny v Praze, která vytvořila manuál pro lékaře zaměřený na tuto problematiku.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Téma, strana: 4, autor: Lenka Kadeřávková


28. října 2017

Unikátní přístroj prodlužuje lidem po úraze kosti

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka

--------------------

Unikátním přístrojem, který pomáhá prodlužovat zkrácené končetiny a rovnat jejich deformace, léčí jako první v republice pražská Thomayerova nemocnice. Pořídila ho z dotací města. Pacient může přístroj ovládat u sebe doma. Odpadá tak dlouhý pobyt v nemocnici a zároveň nemusí pacient prodělat tolik operací.

 

Petr HAVRÁNEK, přednosta kliniky dětské chirurgie 3. LF UK A TN

--------------------

4 až 5 centimetrů už je poměrně velký zkrat.

 

Zdroj: TV Nova, 28. 10. 2017, 19:30, pořad: Televizní noviny


28. října 2017

Děkanem 3. lékařské fakulty UK byl zvolen Petr Widimský, zaměří se na praktické dovednosti absolventů

3. lékařská fakulta UK bude mít od příštího roku nového děkana. Michala Anděla by měl v křesle začátkem února vystřídat známý český kardiolog Petr Widimský. Akademický senát 3. LF ho zvolil tuto středu z celkem dvou kandidátů, volbu by ale ještě měl jmenováním potvrdit rektor UK.

 

Zdroj:  http://www.zdravotnickydenik.cz


27. října 2017

Mozek nespí nikdy

Psychiatr a neurovědec Jiří Horáček o falešné realitě, povinnosti psychiatra okusit halucinogen a taky o tom, jak malý je rozdíl mezi člověkem a potkanem.

 

Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy je impozantní areál téměř ještě vonící novotou. V jedné z jeho kanceláří mi právě profesor Jiří Horáček, který je tu náměstkem ředitele pro vědu a výzkum, říká o mozku věci, nad nimiž zůstává rozum stát.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika: Rozhovor, strana: 22, autor: Alena Plavcová


25. října 2017

I malé množství chemikálií může vadit

Je vždy velmi obtížné zjistit, co přesně způsobilo rakovinu u konkrétního pacienta, říká Petr Heneberg z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho tým se podílel na velkém mezinárodním výzkumu, který zkoumal vliv chemikálií v okolním prostředí na lidské zdraví.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Medicína & věda, strana: 15, autor: ANNA PŘÍHODOVÁ


24. října 2017

Simulační medicíně patří budoucnost

Součástí programu výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP bylo i sympozium s názvem „Proč se věnujeme simulační medicíně“ spojené s workshopem. Pracovní skupina simulační medicíny zde nabídla příležitost k bližšímu seznámení s tímto relativně novým oborem.

 

Jak řekl v úvodním slovu prim. MUDr. Michael Stern, MBA, z KAR 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, který je rovněž lektorem simulačních kursů Aesculap Akademie, pracovní skupina se snažila maximálně využít poskytnutý prostor a smysluplně představit posluchačům, čím se již tři roky zabývá.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Konference, kongresy, sympozia, strana: 3, autor: lon


18. října 2017

Střelničná a Křižíkova. Také sem vyrážejí senioři.

Praha nabízí širokou škálu akcí, kurzů a seminářů. Většina je pro seniory zdarma nebo za symbolickou cenu.

 

Nejčastěji univerzity třetího věku navštěvují lidé od 60 do 70 let a více studentů tvoří ženy. Vzdělání je často bezplatné, na některých univerzitách se hradí zápisné. Například Univerzita Karlova v Praze požaduje poplatek od 100 do 600 korun podle druhu kurzu. Méně akademickou alternativou mohou být různorodé kurzy a semináře, které pořádají městské části, kulturní, vzdělávací či zájmová centra.

 

Zdroj: Metro, rubrika: Praha 8, 9, 10, strana: 13, autor: IVA PELÁKOVÁ


11. října 2017

Život s lupénkou

Michal KUBAL, moderátor

Petr ARENBERGER, přednosta dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady

--------------------

Spolupracovat s ostatními odbornostmi, jako jsou třeba kardiologové nebo obezitologové. Je potřeba i konzultovat psychology.

 

Zdroj: ČT 1, 11. 10. 2017, 19:00, pořad: Události


10. října 2017

Vše, co potřebujete vědět o parenterální výživě v intenzivní péči

Další velmi zajímavé sympozium připravila pro návštěvníky XXIV. kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP (ČSARIM) v Brně farmaceutická společnost Baxter. Ačkoli stál v sále po celou dobu sympozia roll-up připomínající přípravek Olimel, bylo příjemné, že sympozium se věnovalo tématu v širších souvislostech. Kdo věděl, který odborník bude přednášet, nemohl se tomu divit.

 

Přehledné přednášky o lipidových emulzích v parenterální léčbě se v druhé části sympozia ujal doc. MUDr. Pavel Těšínský z jednotky intenzivní metabolické péče II. interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit D, strana: 30, autor: haš


9. října 2017

Budovu bývalé školy na nábřeží čeká oprava

KARLOVY VARY Magistrát připravuje opravu bývalé školy na nábřeží Jana Palacha, aby mohla opět sloužit. Nechal vypsat veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci. Město hledá autora, který navrhne opravu bývalé školy pro potřeby 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Od příštího roku v ní začne vyučovat obor fyzioterapie.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana: 14, autor: (ple)


5. října 2017

Rukama, nebo hlavou?

Jeden může být spokojený při fyzické práci v lese, jiný je úspěšným, ale nešťastným vědcem. Jaká práce je pro nás ta pravá? To je otázka za milion.

 

„Doporučení výběru vhodného zaměstnání s ohledem na zdravotní stav může provést dětský nebo dorostový lékař. Často to činí ve spolupráci s pracovním lékařem, případně takové doporučení může učinit i pracovní lékař,“ vysvětluje primář kliniky pracovního a cestovního lékařství 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

 

Doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc., MBA.

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika: práce a zdraví spokojeni v práci, strana: 14, autor: PhDr. Marta Boučková


3. října 2017

„Studie z Barcelony 2017“ kritickým pohledem

Letošní kongres Evropské kardiologické společnosti v Barceloně proběhl ve znamení prezentace výsledků řady „pozitivních“ klinických studií, resp. v řadě případů megastudií. Gratulacemi autorům studií, přednesených v rámci několika bloků Hot lines, se nešetřilo. Sám nestor americké kardiologie Eugene Braunwald pronesl slova o „převratné události“. Je však takový entuziasmus namístě? Podrobme dané studie kritickému pohledu zaměřenému nejen na praktickou využitelnost výsledků.

 

Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.,

Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha – Kardiologie, strana: 17


1. října 2017

Obrazem: Jaká je práce u letecké záchranné služby v Alpách?

Fotografie lékařky Kristiny Höschlové

 

Narodila se v Praze. Jejími rodiči jsou psychiatr Cyril Höschl a akademická malířka Jitka Štenclová. Absolvovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: aktualne.cz, rubrika: Obrazem27. září 2017

Mozek lovce versus technika

Od okamžiku, kdy se oddělila linie vedoucí k současným šimpanzům od linie vedoucí k současnému člověku, jsme žili v afrických lesostepích. Naše mozky jsou prý za tu dobu skvěle vybaveny, aby řešily problémy, s nimiž se lze v tomto prostředí setkat: strach ze tmy, z šelem, z pavouků a z hadů. Tento strach je aspoň částečně vrozený.

O autorovi: Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, biolog a kněz

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Medicína, strana: 14, autor: MAREK VÁCHA


24. září 2017

Vagonáři

Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka

--------------------

Říká se jim vagonáři. Teenageři, kteří z nudy nebo kvůli selfie lezou na vagóny odstavených vlaků. V průměru 9 ročně se jich přitom těžce popálí o dráty vysokého napětí. Léčba je dlouhá. Extrémně bolestivá a s celoživotními následky. Jen letos si takto zničilo život už 7 dospívajících. Dokumentaristka Jarmila Štuková zorganizovala natočení klipu, který má mladé lidi varovat. Se dvěma z nich, pro které už je pozdě, natáčel Jan Novák.

 

Robert ZAJÍČEK, přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV a 3. LF UK

--------------------

Velice často je ten úraz spojený s hořením. To znamená, že mu chytají šaty a ten pacient ještě začíná hořet. Takže ono to není jenom to poškození elektrickým proudem jako takové. Ale i zároveň to, že pacient utrpí závažné popáleniny.

 

Zdroj: ČT 1, 24. 9. 2017, 21:45, pořad: 168 hodin


18. září 2017

Fyzioterapie bude v Karlových Varech už příští rok

Několikaleté přípravy rozšíření výuky oboru fyzioterapie 3. lékařské fakulty UK byly úspěšně završeny. Výuka může začít v příštím akademickém roce.

 

Rozšíření výuky schválil Akademický senát 3. LF UK v květnu letošního roku. Obor fyzioterapie budou moci zájemci studovat až v příštím roce. Je to dáno termínem podáváním přihlášek, který je stanoven na konec února. Letos by se studenti už nestihli přihlásit.

 

Koordinátorka projektu za 3. lékařskou fakultu doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph. D., k posunutí začátku studia dodává: „Ten půlrok do podávání přihlášek určitě intenzivně využijeme. Musíme zajistit koordinaci garantů a vyučujících jednotlivých předmětů, budeme mít čas doladit spoustu detailů, zdánlivě maličkostí, ale pro výuku mohou být zásadní.“

 

Zdroj: Zdravotnická medicína, rubrika: Medicína, strana: 47


18. září 2017

Novinky v biologické léčbě psoriázy

Biologická léčba byla v dnešní podobě u psoriázy poprvé použita v registračních studiích v roce 2004. od té doby bylo o této nové cílené terapii publikováno velké množství dat, vycházejících z výsledků mezinárodních randomizovaných klinických studií, národních registrů, postmarketingových hlášení, klinických hodnocení a jednotlivých popisů případů. V posledních letech byly také vydány různé národní a mezinárodní doporučené postupy pro biologickou léčbu psoriázy, některé z nich pak byly revidovány a doplněny, např. v roce 2011 postupy německé a americké.

 

O autorovi: prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV Praha

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Příloha - ZN PLUS, strana: 8


18. září 2017

Imunoterapie v léčbě metastatického melanomu

Tradiční terapeutické přístupy využívající chemoterapii nebo chemoimunoterapii neprokázaly statisticky významné prodloužení celkového přežití (os). Do léčby maligního melanomu však v posledních letech vstoupily nové preparáty, které se dostávají do popředí a umožňují delší dobu přežití pacientů s metastazujícím melanomem. Jedná se o biologickou léčbu preparáty s účinnými látkami ipilimumab, nivolumab a pembrolizumab nebo cílenou léčbu BraF a meK inhibitory. V tomto článku se budeme zabývat imunoterapií.

 

O autorovi: Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV Praha

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Příloha - ZN PLUS, strana: 6


12. září 2017

Škodlivé tuky zabíjejí méně. Češi už nejedí levné margaríny

Šest a půl tisíce. Tolik lidí se každoročně zachrání jen díky tomu, že se do potravin přestal přidávat levný margarín? Jeho spotřeba klesla za posledních deset let dokonce na čtvrtinu.

 

„Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o 23 procent,“ varoval vedoucí Katedry preventivního lékařství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dlouhý.

 

Zdroj: Hradecký deník, rubrika: Česko, strana: 6, autor: VERONIKA RODRIGUEZ


10. září 2017

Duet o domácích porodech

Měsíčník Právní rádce přináší unikátní dialog mezi advokátem Tomášem Sokolem a Jiřím Knorem, náměstkem ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, na téma domácích porodů.

 

MUDr. Jiří Knor, Ph. D., je náměstkem ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje pro léčebně-preventivní péči a působí také na Klinice anesteziologie a resuscitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: Právní rádce, rubrika: Právo a společnost, strana: 64, autor: TOMÁŠ SOKOL


5. září 2017

Zdravotní sestry na konferenci mluvily o těhotenství s roztroušenou sklerózou

Ve dnech 16. až 17. června se v Brně konal již 5. ročník multioborové konference pro zdravotní sestry z českých i slovenských MS center. MS centra se zaměřují na diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění centrálního nervového systému, především roztroušené sklerózy mozkomíšní (RS).

 

Velmi zajímavé sdělení přednesla MUDr. Petra Hanulíková, gynekolog a porodník z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí, která úzce spolupracuje s MUDr. Meluzínovou, vedoucí MS centra při Fakultní nemocnici v Motole.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha - Konference, kongresy, sympozia, strana: 6, autor: Inter


25. srpna 2017

Pacient s mírným snížením glomerulární filtrace

Nemocné s mírným snížením glomerulární filtrace je důležité řádně vyšetřit, sledovat u nich vývoj glomerulární filtrace (GF) a odlišit aktivní onemocnění ledvin, vyžadující rychlou diagnostiku a léčbu, od chronického pomalu progredujícího onemocnění ledvin nebo stacionárního snížení GF. S věkem dochází fyziologicky k mírnému snižování GF. V praxi nahrazujeme měřenou GF nejčastěji odhadovanou glomerulární filtrací (eGF) podle vzorce CKD-EPI kalkulovaného ze s-kreatininu nebo s-cystatinu. Přesnost dříve používaných vzorců je menší (MDRD) či zcela nevyhovující (Cockcroft-Gault). Snížení GF je spojeno se zhoršením celkového funkčního stavu a se zhoršením prognózy. Při léčbě nemocných s mírným snížením GF se snažíme ovlivnit rizikové faktory progrese postižení ledvin a rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Upřednostňujeme takové léky, u nichž je v této kategorii nemocných prokázán benefit. Musíme dbát na změněnou farmakokinetiku léků.

 

Zdroj: Postgraduální medicína, rubrika: Postgraduální nefrologie v kazuistikách, strana: 52, autor: MUDr. Martin Havrda


22. srpna 2017

Nedostatek peněz? Nevadí. Jsem mladá a zdravá, zbytek se nějak pořeší

Věděla jsem, že nechci stále chodit po brigádách a dělat nějakou monotónní práci, ale naopak něco, co má smysl.

 

* Vystudovala jste na 3. lékařské fakultě Karlovy Univerzity na Vinohradech obor všeobecné lékařství. Co plánujete dál? Od září mě čeká příprava na atestaci…

 

Kristýna Honzíková, budoucí praktická lékařka, řekla Pražskému deníku: Žila jen s psychicky nemocnou matkou, která pobírala invalidní důchod. Peněz proto nikdy neměly nazbyt. Startovní pozici neměla Kristýna Honzíková ideální. I tak si může plnit svůj sen a stát se lékařkou. Díky stipendiu.

 

Zdroj: Pražský deník, rubrika: Praha / Publicistika, strana: 5, autor: Veronika Cézová


21. srpna 2017

Non-exposure techniky miniinvazivní chirurgie v terapii stromálních nádorů a časných adenokarcinomů žaludku

Od března 2016 do ledna 2017 ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) provedli 12 resekcí u pacientů s lokalizovanými tumory žaludku…

Prof. MUDr. Robert Gürlich, 2. interní klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 3. LF UK

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha – Endokrinologie, strana: 23


17. srpna 2017

„Neruminujte aneb nepřežvykujte negativní myšlenky stále dokola!“

Rozhovor v prestižním časopise Czechleaders s prof. Lucií Bankovskou Motlovou: Don’t ruminate, or Don’t keep chewing over negative thoughts!

 

Profesorka Motlová Bankovská působí na 3. lékařské fakultě UK nepřetržitě od roku 1993. V současné době vyučuje psychiatrii a lékařskou psychologii, vede Oddělení lékařské psychologie a plní roli proděkanky pro vnější záležitosti, rozvoj akademické obce a sociální záležitosti. Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví na pozici výzkumníka-seniora.

 

Zdroj: http://www.czechleaders.com


14. srpna 2017

Lidé přestali mít strach z AIDS

Pacienti nakažení HIV požadují zákonnou možnost tajit svou diagnózu před světem. „Desítky z nich jsou hyper nezodpovědní pánové,“ upozorňuje profesor Ladislav Machala, šéf AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce, a dodává, že ví o nočních klubech, kde nakažení hrají se zdravými ruskou ruletu.

Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph. D. (63) Infektolog, v AIDS centru Nemocnice Na Bulovce pracuje od roku 1985, dnes je jeho vedoucím a momentálně má v péči 1700 z 2500 žijících nakažených pacientů z celé republiky. Vyučuje obor infekčních nemocí na 3. LF UK.

 

Zdroj: Týden, rubrika: Život, strana: 84, autor: Pavlína Wolfová


11. srpna 2017

Studium fyzioterapie letos nezačne

Prezenční studium rozšířené výuky bakalářského oboru fyzioterapie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) Karlových Varech s letošním akademickým rokem proti dosavadním očekáváním nezačne.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Severozápadní Čechy, strana: 8, autor: Rudolf Voleman


11. srpna 2017

Vlasy na vás prozradí vše

…ochranné vrstvy a vést tak ke zhoršené kvalitě nebo přemaštění,“ přibližuje dále Monika Arenbergová, dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady. V kombinaci s citlivou pokožkou se pak mohou objevit problémy jako lupy,

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika: Zdraví, strana: 14, autor: Michaela Ryšavá Svobodová


10. srpna 2017

Etické výzvy genových experimentů

Linda Bartošová, moderátorka - A odborný pohled teď po telefonu doplní Marek Vácha. Přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky, 3. lékařská fakulta UK - Dobrý večer.

 

Zdroj: ČT 24, 10. 8. 2017, 21:31, pořad: Horizont


10. srpna 2017

Nová vysoká bude mít studenty nejdřív za rok

KARLOVY VARY Nástup studentů fyzioterapie na karlovarské pracoviště 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se odkládá. Prezenční studium oboru začne v Karlových Varech až v příštím akademickém roce. Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro MF DNES absolvent ČVUT a radní Jan Klíma

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana: 19, autor: (koz, ple)


9. srpna 2017

Cyril Höschl v Diagnóze F: Spotřeba antidepresiv stoupá, přibývá i možností jejich využití

V médiích se v těchto dnech objevila zpráva, že českým pacientům chybí antidepresiva. Spolu s dalšími léky jsou totiž vyvážena do zahraničí. Skutečně Čechům antidepresiva chybí, nebo jich jen mají příliš mnoho? A kdo stojí za výpadky na trhu? Nejen o tom byla Diagnóza F s psychiatrem Cyrilem Höschlem.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz Rádio Wave, záznam rozhovoru


8. srpna 2017

Za sebou nechali padesát čtyři týmů

… přes dva roky. A co plány do budoucna? „Aktuálně hledáme financování pro dokončení vývoje a uvedení produktu na trh. Dále spolupracujeme s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy na výzkumu souvisejícím s nalezením léčby diabetu…

 

Zdroj: Českobudějovický deník, rubrika: Českobudějovicko / Jižní Čechy, strana: 3, autor: (ks)


22. července 2017

Sestřičky mají šanci rozšířit si vzdělání

Od nového roku už univerzitě přispěje státní rozpočet. Kromě FZS ZČU začne od nového akademického roku v Karlových Varech působit také 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Vyučovat začne bakalářský obor fyzioterapie, a to ve školní budově na Palachově nábřeží.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana: 17, autor: Jana Plechatá


22. července 2017

Univerzita není jen škola, je to i společenská pomoc

Zápisník Pozdní léto v kraji letos přinese splněný sen mnoha jeho obyvatel. Po dávném pokusu Univerzity Karlovy rozjet studium oboru fyzioterapie v Mariánských Lázních se tu její 3. lékařská fakulta objevuje s myšlenkou, otevřít tento obor ve Varech. Tentokrát za velkého zájmu zdejších…

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana: 18, autor: Jana Plechatá


14. července 2017

Diagnóza: bolavá záda

…tyč, tak to dělá neplechu.“ Prof. MUDr. MARTIN KRBEC (61), CSc. Přednosta Ortopedicko-traumatologické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK, specialista na operace páteře. „K operacím páteře jsem se dostal začátkem 90. let, kdy péče o poraněnou páteř…

 

Zdroj: Téma, rubrika: Rozhovor, strana: 8, autor: Lubor Černohlávek


14. července 2017

Školy zaplatí kraj i mecenáši

… vysokoškoláků nastoupí od nového akademického roku do tří nově otevřených konzultačních středisek univerzit. Nejvíce peněz do startu dostane 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V krajském městě začne od října vyučovat bakalářský obor Fyzioterapie. „Na rozjezd máme vyčleněné..

 

Zdroj: 5plus2, strana: 21, autor: Jana Plechatá


10. července 2017

Rodina, zákony a lékařská etika

Zlatohlávková, moderátorka - Marek Vácha, kněz, přírodovědec a odborník na lékařskou etiku. Hezký večer.

 

Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK - Hezký večer.  

Dana Zlatohlávková, moderátorka: Kde je ta hranice, kde by měli rozhodovat lékaři a ne rodiče

 

Zdroj: ČT 24, 14. 7. 2017, 21:31, pořad: Horizont


4. července 2017

Začátek prázdnin naplnil úrazové ambulance dětmi

... se kterými děti končí o prázdninách na ambulancích nebo přímo na lůžkových odděleních nemocnic. Tomáš PEŠL, klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a TN - Bilance v podstatě přetékají, i přes dva lékaře v pohotovosti to v podstatě nestíháme…

 

Zdroj: TV Nova, 4. 7. 2017, 19:30, pořad: Televizní noviny


3. července 2017

Autoimunitní onemocnění tvoří uzavřený kruh

... potvrdil i první přednášející mezioborového sympozia společnosti AbbVie, prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze: „U pacienta s psoriázou způsobuje zvýšená koncentrace TNF-alfa…

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Kongresová review, strana: 14, autor: Kateřina Dvorníková


27. června 2017

Zbytečně invalidou

.. peněz než člověk, který nemůže naplno pracovat,“ říká Věra Suchá. S tím souhlasí i docentka Kamila Řasová z Kliniky rehabilitačního lékařství z 3. lékařské fakulty v Praze. Její tým nedávno sledoval účinnost přístroje u čtyřiceti pacientů s roztroušenou sklerózou.

 

Zdroj:  Mladá fronta DNES, rubrika: Z domova, strana: 4, autor: Iva Bezděková


23. června 2017

Jak se budí z kómatu

... prof. MUDr. Marcela Lippertová - Grünerová, Ph. D., která působila celou řadu let na klinice v Německu a nyní pracuje ve FN Královské Vinohrady a 3. LF UK v Praze

 

 * Mozkovou příhodu v Česku ročně prodělá na 30 tisíc lidí a stále vyšší procento z nich přežívá…

 

Zdroj: Téma, rubrika: Rozhovor, strana: 30, autor: Silvie Králová


22. června 2017

Soupeři mě vyhecovali už na pětce, říká Štěrbová

… poháru Lídy Jelínkové a následném Memoriálu Miroslava Kroufka si Lenka Štěrbová na chvíli odpočala od učebnic. Právě totiž dokončuje druhý ročník na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Pardubický, strana: 19, autor: Luděk Votava


22. června 2017

Na rozjezd vysoké školy je na účtu 3,6 miliónu korun

... době na transparentním účtu, ze kterého mají být uhrazeny vstupní materiální náklady na rozjezd denního bakalářského studia oboru fyzioterapie 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v objektu bývalé základní školy Jana Palacha v Karlových Varech. „Transparentní účet byl zřízen...

 

Zdroj: Právo, rubrika: Severozápadní Čechy, strana: 12, autor: (vor)


20. června 2017

Afrika naučila mediky samostatnosti

Pětice studentů 3. lékařské fakultě UK měsíc pomáhala v České nemocnici v Itibo, kterou v horské vsi v africké Keni vystavěla a provozuje humanitární organizace ADRA. Účastníci mise mimo jiné měli příležitost k srovnání českého zdravotnictví s tím keňským. „Rozdíl je propastný.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit A, strana: 1, autor: red


19. června 2017

Mezioborový přístup u poruch spánku v lékařské praxi

... komplexního přístupu ke zdraví. Mgr. Karolina Veldová, Mgr. Monika Lišková, PhDr. Jana Kopřivová, Ph. D., Národní ústav duševního zdraví, Klecany, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana: 27


19. června 2017

Psoriáza: komorbidity a bezpečnost léčby

... bezpečná modalita léčby psoriázy V posledním příspěvku se prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha, zaměřil právě na bezpečnost léčby ustekinumabem v teorii a reálné klinické praxi. Ustekinumab neboli plně humánní...

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana: 44, autor: MUDr. Andrea Skálová


14. června 2017

Rozhovor s neurovědcem a psychiatrem Jiřím Horáčkem

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka - A mým hostem je profesor Jiří Horáček, neurovědec a psychiatr, pracuje v Národním ústavu duševního zdraví a také na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, tak vás tady vítám, dobrý den.

 

Jiří HORÁČEK, neurovědec, psychiatr - Dobrý den...

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 14. 6. 2017, 09:05, pořad: Host Lucie Výborné


6. června 2017

Cesta k optimalizaci duální antiagregace

... aspekty antiagregační léčby se staly hlavním tématem sdělení prof. MUDr. Zuzany Moťovské, Ph. D., z III. interní-kardiologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze: „Ve své přednášce bych se ráda věnovala populacím, které jsou pro nás v každodenní praxi z hlediska managementu duální...

 

Prof. Moťovská se zamyslela také nad přechody mezi jednotlivými inhibitory P2Y12: „Switching mezi jednotlivými inhibitory je poměrně častý, ať již z důvodu finanční náročnosti pro konkrétního pacienta, přítomnosti krvácení, trombózy, alergické reakce či intolerance.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit B, strana: 17, autor: (pPCI)


5. června 2017

Čtvrt století výuky ošetřovatelství oslavili absolventi 3. LF UK v Karolinu

V historických prostorách pražského Karolina se ve středu 11. května 2017, den před Mezinárodním dnem sester, sešly desítky sester – absolventů i stávajících studentů, aby oslavily výročí 25 let od založení ošetřovatelských studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Z konference, strana: 20, autor: Magda Hettnerová


2. června 2017

Keňský pacient je stejný jako český. Jen ho všechno víc bolí, říkají mladí lékaři

V africké Keni není člověk nikdy sám. V rozhovoru s Lucií Výbornou to alespoň říkají student medicíny Jan Klimeš a čerstvý lékař Martin Pavelka, kteří se nedávno z Keni vrátili. „I kdybyste si po cestě chtěli jen odskočit na záchod, sesypou se kolem vás děti a budou vás sledovat,” usmívají se.

 

Zdroj: Radiožurnál, Host dne


30. května 2017

Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká

Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a denním kontaktem s pacienty, ale i tady se životy zachraňují: jde o preventivní obor se zaměřením na ochranu a podporu zdraví, předcházení epidemiím či poškození zdraví z hluku, potravin, z předmětů běžného užívání či chemikálií v prostředí.

 

Naše KHS je akreditovaným pracovištěm pro vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie, stážují u nás studenti 3. LF UK, Jihočeské a Západočeské univerzity.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit B, strana 12, autor: nam


29. května 2017

Africká nemocnice naučila české mediky větší samostatnosti

Pět studentů 3. lékařské fakulty UK pod vedením mladého lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dentistky z Všeobecné fakultní nemocnice pomáhalo (10. 3. - 8. 4. 2017) v péči o nemocné v České nemocnici v Itibo, kterou v horské vsi v africké Keni vystavěla a provozuje humanitární organizace ADRA.

 

Zdroj: Medical Tribune


26. května 2017

Fyzioterapeuty vychová škola přímo v Karlových Varech

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájí od října výuku v krajském městě. Prostory jsou už připravené.

 

Po třech letech slaví Karlovy Vary úspěch na poli vysokého školství. Od nového akademického roku, který začíná v říjnu, zahájí 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy prezenční výuku fyzioterapie. Akademický senát už záměr schválil.

 

Zdroj: 5plus2, rubrika: Karlovarský kraj, strana 29, autor: Jana Plechatá


23. května 2017

Lázeňské město má i veřejnou univerzitu

NOVÝ OBOR

 

V Karlových Varech začíná od letošního akademického roku výuka fyzioterapie. Do lázeňského města rozšíří obor 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Město, v němž už lze studovat některé soukromé vysoké školy, usilovalo o vznik studijního oboru veřejné univerzity dlouhá léta. Prostory pro výuku proto poskytlo jen za symbolické nájemné a zajistilo i ubytování a stravování studentů. Ti už se letos budou moci rozhodnout, zda budou studovat bakalářský obor fyzioterapie v Praze, nebo ve Varech.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Akademie, strana 16, autor: čtk


22. května 2017

Dobré zprávy o rakovině

Nádorů přibývá, příčinou je však lepší diagnostika i delší život

 

Nádorová onemocnění straší Čechy nejvíc ze všech chorob, ač v příčinách úmrtí dosud nepředstihla kardiovaskulární nemoci. Nových pacientů se zhoubnými nádory každým rokem přibývá zhruba o dvě procenta. Od osmdesátých let jich je o celou čtvrtinu víc.

Prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologickoporodnické kliniky na 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze

 

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky na Vinohradech je jedním ze zakladatelů onkogynekologie v Česku.

Prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc., přednosta Chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

 

Šéf chirurgické kliniky vinohradské nemocnice v Praze se specializuje na léčbu pacientů se zhoubnými nádory zažívacího traktu, zejména s karcinomem slinivky břišní. V roce 2009 vedl lékařský tým, který jako první v Česku provedl unikátní operaci slinivky zasažené rakovinou.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Seriál Špičky české medicíny, strana 4, autor: Ivana Karásková


22. května 2017

Běhám s těmi, kteří sami nemohou

Čtyři tisíce vytrvalců ze šestačtyřiceti zemí světa se postavilo na start pátého ročníku Mattoni 1/2Maratonu, který se o víkendu běžel v Karlových Varech. Poprvé v historii závodu se však v pelotonu objevila skupinka běžců, doprovázejících speciálně upravený vozíček.

 

Za projektem běhu se speciálně upraveným vozíčkem stojí občanské sdružení Running With Those That Can’t (Běhám s těmi, kteří sami nemohou). Založili jej studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Základním cílem je zvýšení povědomí o lidech se speciálními potřebami a pomoc s jejich integrací do každodenního života.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana 15, autor: Jitka Dolanská


19. května 2017

Karlova Univerzita bude mít pobočku ve Varech

V Karlových Varech začne od října vyučovat 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Do prvního ročníku chce přijmout až pětadvacet studentů bakalářského oboru Fyzioterapie.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana 13, autor: Jana Plechatá


18. května 2017

Univerzita Karlova v Karlových Varech

Mnohaletou snahu přivést do Karlových Varů studium na veřejné vysoké škole se podařilo dotáhnout do konce. Od nadcházejícího akademického roku otevře totiž Univerzita Karlova (UK) v západočeských lázních první ročník denního bakalářského studia oboru fyzioterapie.

 

„Hlavní předměty budou vyučovat pedagogové 3. lékařské fakulty, to jsou garanti jednotlivých předmětů. Buď budou jezdit do Karlových Varů, anebo na část budou jezdit studenti do Prahy, protože vybavení zde není adekvátní tomu, co je v Praze.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Severozápadní Čechy, strana 13, autor: Rudolf Voleman


12. května 2017

Zázraky medicíny

Jan POKORNÝ, moderátor

--------------------

David Marx? Nad čím vy žasnete ve své práci?

 

David MARX, expert přes lékařskou etiku, kvalitu ve zdravotnictví, proděkan pro studium 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

--------------------

Tak záleží, v jaké. Ale v takové té každodenní práci se zdravotníky žasnu nad tím, že přes všechny tyhle svízele, přes ty platové nedostatky, přes mnohdy organizační nedostatky, přes ne vždycky úplně jednoduchý kontakt s pacienty pořád ještě ta komunita zdravotníků patří k nejlepším nejenom z hlediska odborné interakce ale také lidsky. Jakoby to povolání mělo schopnost přitáhnout lidi intelektuálně schopné ale také lidsky kvalitní a jakoby mělo možnost nikoli 100% ale hodně odsít ty, kteří tam nepatří a tyhle dva atributy nenaplní.

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 12. 5. 2017, 17:06, pořad: Dvacítka Radiožurnálu


4. května 2017

Tuk zabíjí. Spotřebu neznáme

Státní zdravotní ústav chystá velký test: chce měřit škodlivé tuky v mateřském mléce. Hodlá tak zjistit, jestli potravináři dodržují doporučení Evropské komise a snižují množství trans tuků v jídle. Mají totiž na svědomí řadu úmrtí.

 

Způsobují cukrovku, snižují hormonální rovnováhu a zapříčiňují neplodnost. „Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o třiadvacet procent,“ varoval například vedoucí Katedry preventivního lékařství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dlouhý.

 

Zdroj: Hradecký deník, rubrika: Česko, strana 7, autor: Veronika Rodriguez


3. května 2017

5 x 1 000 000

Pětice vědců z Univerzity Karlovy získala na svůj výzkum mimořádný příspěvek ve výši jednoho milionu korun. „Cílem je podpora významných vědeckých osobností, které mimořádně přispívají k odborné prestiži Univerzity Karlovy,“ píše se ve statutu výzkumné podpory Donatio Universitatis Carolinľ, kterou univerzita letos udělila poprvé.

Podporu obdrželi egyptolog prof. Miroslav Bárta, Dr., z Filozofické fakulty, odborník na biomedicínu a ředitel BIOCEV prof. Pavel Martásek, DrSc., z 1. lékařské fakulty, teolog a filosof prof. Petr Pokorný, DrSc., Dr.h.c.mult., z Evangelické teologické fakulty, organická chemička prof. Jana Roithová, Ph. D., z Přírodovědecké fakulty (členka redakční rady Vesmíru) a kardiolog prof. Petr Widimský, DrSc., z 3. lékařské fakulty.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: Zákulisí, strana 11, autor: ov


2. května 2017

Zákon o univerzitních nemocnicích prošel prvním testem ve sněmovně

Poslanecká sněmovna podpořila v prvním kole projednávání vládní návrh zákona o univerzitních nemocnicích – tedy široce obhajovanou i kritizovanou normu, která umožní změnu právní formy deseti fakultních nemocnic. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka získají tato zařízení díky transformaci větší ekonomickou svobodu a jejich vedení mocnější nástroje k udržení vyrovnaného hospodaření.

 

Opoziční ODS sice neříká zákonu striktní ne, ale má vážné výhrady. „Zákon musí dostat jinou podobu, než jakou má v této chvíli,“ soudí lékař a bývalý děkan 3. LF UK Bohuslav Svoboda (ODS). Směr musí být podle něho takový, aby vysoká škola měla zásadní možnost mluvit do řízení nemocnic a vzdělávání lékařů nebylo dáno pouhou smlouvou.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Z domova, strana 3, autor: čtk, fkc


26. dubna 2017

Na dentální hygienu chodí už i děti

„Dentální hygienistka pomáhá lékařům ve výchově pacientů k zodpovědnému přístupu k péči o dutinu ústní a provádí systematickou prevenci, která následně znamená uchování funkčního chrupu po celý aktivní život pacientů,“ vysvětluje docentka Eva Gojišová, přednostka Stomatologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Nechat si zuby a jejich okolí vyčistit profesionálně a omezit tak riziko zubního kazu by mělo být stejně samozřejmé jako dvakrát ročně zajít na preventivní prohlídku k zubaři. Péči dentální hygienistky však pojišťovny plně nehradí.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Medicína & věda, strana 15, autor: Ludmila Hamplová


26. dubna 2017

MAREK ORKO VÁCHA: ŽIJEME V ŠESTÉM VYMÍRÁNÍ

Marek Orko Vácha je přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty na UK a katolický kněz. Žil na Antarktidě a půl roku v klášteře, vydal několik knih. Náš rozhovor se týká zejména zprávy Living Planet Report, kterou média úplně ignorovala.

 

Zdroj: Finmag, autor: Vojtěch Hodboď


19. dubna 2017

Reprodukční medicína

Je reprodukční medicína standardní péčí o pacienta nebo spíš výnosným byznysem? Jaká jsou rizika moderních antikoncepčních prostředků? A máme tendenci preferovat ochranu života matky před životem počatého dítěte? O tom bude v Souvislostech diskutovat Jan Pokorný s vedoucí linky pomoci Hnutí Pro život Zdeňkou Rybovou, s Michaelou Trtíkovou Vojtkovou ze Sociologického ústavu AV ČR, s gynekologem Alešem Roztočilem a s Markem Váchou z 3. lékařské fakulty UK.

 

Zdroj: ČT2 živě


18. dubna 2017

Stan proti melanomu

Roman FOJTA, moderátor

--------------------

Začíná další ročník akce Stan proti melanomu. Pořadatelé chtějí upozornit na nutnost chránit se před ultrafialovým zářením při pobytu venku, třeba při sportu. Letošní novinkou je taky vakcína proti melanomu. Zájemci si můžou nechat vyšetřit kožní znaménka. Stan bude otevřený na Ovocném trhu v Praze.

 

Petr ARENBERGER, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK

--------------------

Platí, že nejdůležitější je prevence, to znamená chodit opravdu na vyšetřování. A proto právě děláme ty naše akce Stan proti melanomu, abychom co nejvíc na tu akci upozornili, aby co nejvíce pacientů se uklidnilo, že jsou v pořádku, a když se náhodou něco najde, tak aby se to našlo v tom úplně nejmenším rozjetí a mohli jsme nabídnout úplné vyléčení.

 

Zdroj: ČT 24, 18. 4. 2017, 07:30, pořad: Zprávy


18. dubna 2017

Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat vyšetřit znaménka

Rakovina kůže se v Česku týká každého třetího člověka staršího 60 let. Ročně lékaři zjistí asi 2600 nových případů melanomu, což je nejagresivnější typ rakoviny kůže. Muži mají melanom nejčastěji na zádech či trupu, ženy v obličeji a na dolních končetinách. Při příležitosti letošního Stanu proti melanomu, v kterém si mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit kožní znaménka, to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Petr Arenberger.

 

Zdroj: Týden.cz, autor: ČTK


18. dubna 2017

Mají psychedelika místo v moderní medicíně?

Svůj pohled na výzkumné a terapeutické využití psychedelik a morální dilemata spojená se stigmatizovanými látkami, které lidé chápou pouze jako drogy, představili MUDr. Jan Hanka, vedoucí lékař ambulance a odborný asistent na 3. LF UK, Národní ústav duševního zdraví, a MUDr. Ivan David, CSc., náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání, Psychiatrická nemocnice Bohnice.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Duel, strana 6


11. dubna 2017

V Česku se zkouší vakcína proti rakovině kůže

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor

--------------------

Teď jedna zpráva, na kterou už dlouho čekáme. V Česku se testuje vakcína proti rakovině kůže. Měla by dokázat zastavit růst a dokonce i vyléčit melanom. Vědci přišli na to, že účinnou látkou je poměrně běžný vir, který se objevuje například v oparu na rtu. Do klinické studie už se zapojili první pacienti.

 

Petr ARENBERGER, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV

--------------------

Ten virus je pozměněný tak, aby měl šanci se množit pouze v těch melanomových buňkách a zároveň má ještě takový speciální řetízek, který podporuje imunitní systém.

 

Zdroj: Prima, 11. 4. 2017, 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


10. dubna 2017

Výroky

„Již šestkrát od roku 2010 jsme žádali ministerstvo zdravotnictví o grant na celostátní antropologický výzkum, který se realizoval naposledy v roce 2001. Vždy byla naše žádost z finančních důvodů zamítnuta. Aktuální výzkum by umožnil porovnat výšku, váhu dětí, ale i další data včetně informací získaných od rodičů. Pediatr při každé preventivní prohlídce hodnotí dítě podle růstových grafů, což je dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách z roku 2012.“ Jitka Riedlová, Ústav anatomie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Zpravodajský deník, strana 3


6. dubna 2017

Pětice výjimečných obdrží prémii

Egyptolog, biblista, chemička, kardiolog a další lékař. To jsou osobnosti, jež mimořádně přispívají k prestiži Univerzity Karlovy.

 

Světovou špičkou v kardiologii je Petr Widimský z 3. lékařské fakulty UK. Patří s nemnoha Čechy mezi nejcitovanější vědce světa podle údajů Thomson Reuters. Už v děkanově doporučení na udělení donatia se psalo o neskutečné cifře: 37 567 vědeckých citací! Vedle toho, že pracuje přímo na sále, je Widimský autorem stovek studií a spoluautorem devatenácti knih.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Domov, strana 5, autor: Martin Rychlík


5. dubna 2017

Kdy je aktivní vlastní já? Objev vědců pomůže lépe porozumět schizofrenii

Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. „Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já,“ informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.

 

Na studii se podílely i další instituce, například pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Lidovky / Věda, autor: ČTK


4. dubna 2017

ZVĚŘINA: Ďáblův palmový olej aneb kampaň je svatá

Nejstřízlivější a nejvěcnější reakcí byl text Michala Anděla, profesora vnitřního lékařství a přednosty Ústavu výživy 3. lékařské fakulty UK v Praze. Ten dodal jediné, že rostlinné tuky, které donedávna byly prezentovány jako „zdravé“, nejsou rozhodně škodlivější než tuky živočišné.

 

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Zprávy / Názory, autor: Lidové noviny, Martin Zvěřina


3. dubna 2017

3. LF UK vychovala již téměř tisíc sester

U příležitosti 25. výročí ošetřovatelských studií pořádá Ústav ošetřovatelství 3. LF UK v Praze slavnostní konferenci spojenou se setkáním absolventů těchto studií. Konference se koná 11. května ve Velké aule Karolina a srdečně zváni jsou na ni všichni absolventi.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Rozhovor, strana 6


3. dubna 2017

Klinický průběh a prevence klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je na území České republiky rozšířené onemocnění. Jde o zoonózu, jejímiž přenašeči jsou klíšťata, okrajově může k nákaze dojít i konzumací výrobků z nakažených zvířat. Průběh onemocnění kolísá od abortivních forem až po velmi těžké průběhy s možnými celoživotními následky. Přestože jde o onemocnění, jemuž lze předcházet vakcinací, je počet očkovaných poměrně nízký.

 

O autorovi| MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí,  1., 2. a  3. LF UK a Nemocnice Na Bulovce

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus/Infekční medicína, strana 19 autor: MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.


3. dubna 2017

Chronická bolest postihuje třetinu lidstva

Chronická bolest se stává jednou z civilizačních nemocí. Její incidence se neustále zvyšuje, podíl na tom mají i další civilizační onemocnění, jako jsou diabetes mellitus, kardiovaskulární a neuro-vaskulární onemocnění. Na chronickou bolest se sice neumírá, ale žije se s ní obtížně.

Využití patofyziologie v léčbě chronické bolesti v ordinaci praktického lékaře věnoval svůj příspěvek prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., FCMA (Ústav normální, patologické a klinické fyziologie 3. LF UK).

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus/Léčba bolesti, strana 21 autor: jj


31. března 2017

ZHÝČKÁNI teplem

„Zásadní problém je v tom, že malé děti nemají vyvinuté mechanismy tvorby tepla, především třesová termogeneze je u nich velmi omezená. Proto se s nízkou teplotou okolí nedokážou dobře vyrovnat a je pro ně mnohem nebezpečnější než pro dospělé,“ doplňuje Miloslav Franěk z Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie z 3. LF UK.

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika: Zdraví, strana 14, autor: Michaela Svobodová


29. března 2017

Na návštěvu už nechoďte!

Komunikace s pacienty a rodinou patří k nejslabším článkům zdravotnictví. MF DNES sledovala, jak se medici učí říkat zlé zprávy.

 

Konverzace se neodehrává v nemocnici, nýbrž v posluchárně 3. lékařské fakulty UK v Praze. Pacienty a lékaře hrají studenti medicíny Martin a Adéla, účastníci volitelného kurzu komunikačních dovedností, jenž má zlepšit chování budoucích lékařů v bolestných situacích.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Z domova, strana 5, autor: Ivana Karásková


27. března 2017

Téma: Nemoci z povolání

Host: Martin Krbec, přednosta, Ortopedicko-traumatologická klinika, FNKV a 3. LF UK (synchron), 1:13:00

 

Zdroj: Studio ČT24, 10:30


21. března 2017

Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy

Obrovský zájem vzbudila Dětská univerzita, kterou letos poprvé otevřela 3. LF UK pro žáky 2. až 5. tříd základních škol. Z kapacitních důvodů bylo z 600 přihlášených přijato 30, studium završili promocí. Projekt se v letním semestru rozšíří na druhý stupeň základních škol a gymnázia. Škola chce také nabídnout studentům gymnázií v rámci jejich středoškolské odborné činnosti účast na výzkumných projektech. O práci se školáky, studiu medicíny, stabilizaci lékařů v českém zdravotnictví a o přínosu akreditací pro pacienty i zdravotníky je rozhovor s proděkanem pro studium a výuku 3. LF UK a předsedou akreditační komise MUDr. Davidem Marxem, Ph. D.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Titulní strana, strana 1


21. března 2017

Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy

Při slavnostním zakončení prvního běhu Dětské univerzity převzaly tři desítky školáků v Syllabově posluchárně 3. LF UK absolventské diplomy a odznaky. V Dětské univerzitě si 3. LF UK buduje „líheň talentů“, ale na nezájem maturantů o studium medicíny si stěžovat nemůže, z kapacitních důvodů může přijmout každého desátého. Zeptali jsme se proděkana pro studium a výuku MUDr. Davida Marxe, Ph. D., na Dětskou univerzitu, ale i na to, jak by mělo vypadat studium medicíny, aby mladí lékaři po promoci neodcházeli za atestací do ciziny.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Ze světa farmacie, strana 8, autor: nam


21. března 2017

Inovativní léky v ČR pomáhají stále více lidem

„Dermatologický výzkum probíhá v obrovských obrátkách. ČR je v tomto směru velmi úspěšná. Například v léčbě lupénky se nedávno dostala do praxe malá molekula, která působí jako inhibitor fosfodiesterázy 4 (PDE-4). V buňce snižuje prozánětlivé mediátory a zvyšuje mediátory protizánětlivé. Rychlost účinku je srovnatelná s konvenční léčbou, ale výhodou je možnost dlouhodobého podávání,“ říká o léku podávaném v tabletkách prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Fórum – informace, strana 4, autor: kol


20. března 2017

Domácí hemodialýza

V České republice potřebuje cca 6000 pacientů dialýzu. Většina českých pacientů podstupuje hemodialýzu, a to v dialyzačních centrech. Pro pacienty na hemodialýze je u nás nyní úspěšně zaváděna i domácí hemodialýza.

 

Problematice HHD věnovala svůj příspěvek na přednáškovém večeru 1. interní kliniky 3. LF UK a FNKV, konaném 20. února, nefroložka MUDr. Dominika Švec-Billá.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus – Urologie, strana 4, autor: jj


19. března 2017

Dětem bez domova pomáhají víly a elfové z projektu Andromeda

David Adam z 3. lékařské fakulty UK je nejen nadaným studentem, ale především člověkem se srdcem na správném místě. Před sedmi lety založil projekt Andromeda, který pomáhá dětem bez domova. Andromeda sdružuje „víly“ a „elfy“, kteří pravidelně docházejí za dětmi a poskytují jim tolik potřebnou lidskou blízkost.

 

Zdroj: iForum


18. března 2017

Jak správně tejpovat

Kamila Řasová, 3.LF

 

Zdroj: Studio 6 víkend, ČT 24


17. března 2017

Pásky pomáhají od bolesti

Metoda je oblíbená nejen mezi sportovci. K dosažení výsledků je ale potřeba odborné provedení. Při aplikaci pásky hraje roli každý centimetr a správné nasměrování. Jak využívat metodu tejpování, se učí i třeba studenti 3. lékařské fakulty. V tomto případě je o stabilizaci kolena před sportem, které jinak při námaze otéká. Vsedě nelze pásku správně připevnit.

 

Kamila ŘASOVÁ, Klinika rehabilitačního lékařství, 3. LF UK

 

Zdroj: ČT 1, 17. 3. 2017, 19:00, pořad: Události


13. března 2017

Úskalí při léčbě warfarinem - jak je řešit?

O autorovi| prof. MUDr. Jan Bultas, CSc. Farmakologický ústav 3. LF UK

 

Zdroj: Practicus, rubrika: Odborný článek, strana 8, autor: prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.


13. března 2017

Tlusté děti: časovaná bomba českého zdravotnictví

Dalším předmětem zkoumání byla prevalence inzulinové rezistence. „Parametr jsme hodnotili podle indexu homeostatického modelu inzulinové rezistence (tj. HOMA-IR > 4). Inzulinovou rezistenci vykazovala zhruba třetina dívek a 44 % hochů,“ uvedla pediatrička a dětská endokrinoložka Irena Aldhoon Hainerová z Kliniky dětí a dorostu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK, jedna z autorek výzkumu.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Téma, strana 4, autor: Lenka Kadeřávková


9. března 2017

Tři studentky Univerzity Karlovy dostaly ocenění za významné vědecké práce

Cenu dostal i Lukáš Malý z 3. lékařské fakulty, který se podílí na činnosti mezinárodního zdravotnického týmu v Ugandě, či David Adam ze stejné fakulty, který se věnuje pomoci sociálně znevýhodněným dětem.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Věda a školy


6. března 2017

Předražený pohřeb, nebo bez obřadu?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

--------------------

A pojďme se teď podívat tedy, co vlastně nabízejí konkrétně pohřební služby a o jaké služby naopak zájem je a o jaké naopak není. Irena Krcháková ještě jednou ve studiu Devadesátky.

 

Marek VÁCHA, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

--------------------

Pro mě ta novela je výborná ze dvou věcí. Pokud by to znamenalo konec výstavy Bodies, tak bych byl velmi a velmi spokojený, protože to opravdu nemá nic společného se vzděláváním veřejnosti. A to, ten druhý velmi dobrý bod je pro mě to umožnění pohřbu mrtvě narozených dětí a /nesrozumitelné/, takže v tomhle smyslu já jsem jako velmi spokojen.

 

Zdroj: ČT 24, 6. 3. 2017, 20:00, pořad: 90' ČT24


6. března 2017

Snímatelné zubní náhrady a specifika péče o ně

V České republice žije asi 1,4 milionu lidí, tedy zhruba sedmina populace, se snímatelnou zubní náhradou. A často s ní mají problém – náhrada špatně sedí, má tendenci se uvolňovat, usazují se pod ní zbytky jídla apod.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Perličky, strana 11, autor: Mgr. Petra Křížová, DiS.


6. března 2017

Prezident nepromlouvá z Olympu

KDYBYCH BYLA PREZIDENTKOU...

Abych se vůbec mohla ucházet o post prezidentky, musím o patnáct let zestárnout. To je spousta času, během kterého můžu přemýšlet nad tím, co všechno by se dalo změnit. Školství, zdravotnictví, důchodová reforma, platy státních úředníků, snížit deficit státního rozpočtu, postavit dobré silnice, zavést fungující veřejnou dopravu, využít naslibované miliardy, co se v tomto mezidobí podaří vydělat na EET. Stovky geniálních a spásných nápadů mi běží hlavou: všechno vylepším, budu na známkách, snížím daně, postavím nemocnice, školy a zlevním zeleninu, elektřinu, plyn i zápalky. Zkrátka – konečně se všichni budeme mít dobře.

 

Andrea Hynková, autorka studuje 3. lékařskou fakultu UK

 

Zdroj: Respekt, strana 1, autor: Andrea Hynková


6. března 2017

Zdravé fujtajblíky

Při prvotním kontaktu s neznámou potravou projevuje řada živočišných druhů, člověka nevyjímaje, zdravou ostražitost a nedůvěru, mnohdy však přecházející až v úzkost. Toto nedůvěřivé chování vůči novému, nazývané taktéž neofobie, je v přírodě poměrně rozšířeným jevem.

 

Mgr. Kateřina Englerová (*1990) vystudovala etologii na katedře zoologie PřF UK, v současné době působí jako doktorský student v oboru neurovědy na 3. LF UK a svůj výzkum uskutečňuje na půdě Národního ústavu duševního zdraví.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: Téma – Chuť,  strana  24, autor: Kateřina Englerová


27. února 2017

ČEŠI V ČÍSLECH - Medici míří do ciziny

27% studentů 4., 5. a 6. ročníku lékařských fakult chce odejít do zahraničí

57% z nich hodlá v zahraničí strávit více než šest let

39% z nich míří do Německa

11% do Rakouska

8% do Švýcarska

7% do Velké Británie

 

Průzkum mezi 1207 mediky lékařských fakult ukázal, že víc než čtvrtina z nich chce po studiu zamířit do ciziny. Podle proděkana 3. lékařské fakulty Davida Marxe jich stabilně skutečně odchází kolem 13 procent. Zhruba po šesti letech se obvykle z ciziny vracejí. Podle Marxe je zahraniční zkušenost cenná, není ale dobře, že studenti často odcházejí, protože předatestační příprava nutná k získání specializace je v Česku neúměrně dlouhá a navíc studenti nemají jasné informace o svém budoucím platu. Mzdy lékařů jsou v Česku uváděné s příplatky a odměnami za přesčas.

 

Zdroj: Respekt, strana 9


26. února 2017

V Česku roste počet lékařů ze zahraničí, tvoří pět procent komory

Lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu do Česka přicházejí podle proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Davida Marxe nejen kvůli jazykové příbuznosti, ale i kvůli historické podobnosti struktury studia. „Je to normální, svět je otevřený, hranice jsou volné a každý má právo cestovat. To, že někdo je z Ukrajiny, neznamená, že je lepší, horší, hloupější nebo chytřejší než ten z Česka. Je-li lékař dobrý, ochotný pracovat a hezky se chová k pacientům, je úplně jedno odkud je,“ řekl.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz


23. února 2017

Bolesti českého zdravotnictví: platy a útěky do zahraničí

Podle Davida Marxe, proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, není na odlivu mladých lékařů ale nic špatného. „Zahraniční zkušenost je cenná a navíc dvě třetiny z těch, kteří odešli, se zhruba po pěti letech vrací. A to například proto, že chtějí, aby jejich děti chodily do českých škol,“ uvedl Marx, který zároveň připomněl, že sice mladí čeští lékaři odcházejí na západ, ale zároveň do Česka přicházejí doktoři z východu. „Hlavně Rusové a Ukrajinci, pro které není čeština tak velký problém,“ myslí si proděkan.

 

Zdroj: Metro, rubrika: Domov, strana: 4, autor: Marek Hýř


22. února 2017

Nejlepší vysoké školy

http://www.lf3.cuni.cz/3LF-108.html?news=3730&locale=cz

 

Zdroj: časopis Týden, speciální příloha


22. února 2017

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult chce po škole odejít do zahraničí. Láká je plat i zkušenosti.

Více než čtvrtina studentů medicíny chce po dostudování pracovat v zahraničí. Důvodem pro odchod do ciziny nejčastěji bývá lepší platové ohodnocení, získání zkušeností a zlepšení jazykové vybavenosti. Podle proděkana 3. lékařské fakulty Davida Marxe se část odchozích studentů vrací zpět, když mají jejich děti nastoupit do školy.

 

Zdroj: iHNed.cz , autor: ČTK, ia


22. února 2017

27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí, láká je vyšší plat

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Zprávy / Domov, autor: ČTK


22. února 2017

Tři čtvrtiny českých studentů medicíny chtějí zůstat v ČR

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Kariéra, autor: fš


22. února 2017

Čtvrtina mediků chce po škole pracovat v cizině. Láká je Německo a Rakousko

Zdroj: zpravy.iDNES.cz , rubrika: Zprávy / Domácí, autor: iDNES.cz, Zdeňka Trachtová


20. února 2017

Predikce odpovědi na léčbu u pacientů s depresivní poruchou

Depresivní porucha je onemocnění s významnými zdravotními i ekonomickými důsledky pro jedince i společnost. Jedním ze způsobu zlepšení výsledků léčby je identifikace subpopulací pacientů, které mohou mít nejvýraznější prospěch z určitého způsobu léčby, jinými slovy najít faktory biologické, klinické, psychologické aj., které predikují efekt léčby. Článek poskytuje orientační přehled v oblasti prediktorů výsledku léčby u pacientů trpících depresivní poruchou.

 

Doc. MUDr. Martin Bareš, Ph. D., Národní ústav duševního zdraví Klinika psychiatrie a lékařské psychologie, 3. LF UK

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN PLUS, strana: 11


14. února 2017

Hrozba jménem diabetes

Jan Gojda

Centrum pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy, 3. LF UK

 

Zdroj: ČT Studio 6, 1:38:00, redaktorka: Petra Krmelová


13. února 2017

Atopickým ekzémem trpí už dva miliony Čechů

…atopického ekzému je to, že se lidé dnes mnohem víc myjí než před sto lety,“ poznamenává Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Přílišným mytím se totiž člověk zbavuje kůži prospěšných bakterií, které tělo…

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Titulní strana, strana 1, autor: Iva Bezděková


3. února 2017

Šediny vpřed

Zatímco muž je „interesantně prošedivělý“, žena je „šedivá myš“. proč měříme ženám a mužům dvojím metrem? A proč v českých ulicích chybí šedé krásky? „Je to proces, kdy se snižuje tvorba pigmentu melaninu. Do vlasových stvolů se také dostává víc vzduchu, jsou poréznější – a právě to dělá tu šedou barvu,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Petr Arenberger, jehož specializací je trichologie, tedy nauka o vlasech.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika Téma, strana 12, autor: Lucie Zídková


2. února 2017

Váhání nad krémem

„Krém volíme podle typu pleti,“ radí dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV. „Přes den je lepší používat hydratační krémy nebo emulze, na noc sáhneme raději po mastnějších, takzvaných výživných krémech.

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika Zdraví & krása - Péče na míru, strana 68, autor: Jana Nová


1. února 2017

Umřít, ale důstojně

O důstojném umírání se v česku dosud mluvilo hlavně v souvislosti s hospici. Mnohem více lidí však poslední chvíle života stráví na nemocniční posteli. Samy špitály už proto začaly v péči o umírající školit personál a zřizovat speciální lůžka.

Dnes už to není tak úplně pravda, i když je paliativní péče na lékařských fakultách stále spíše okrajovou záležitostí. Martin Loučka vyučuje paliativní péči na 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika Panorama, strana 12, autor: Markéta Šrajbrová


31. ledna 2017

Laboratoř mysli - co zkoumá současná psychologie a psychiatrie?

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) pořádá mnoho akcí týkajících se nejen psychických onemocnění, ale i psychologického bádání obecně. Cyklus odstartoval 10. ledna přednáškou ředitele NUDZ, profesora Cyrila Höschla, o vztahu psychopatologie a umění a 19. ledna mluvil profesor Jiří Horáček, výzkumný pracovník v NUDZ a pedagog na 3. LF, o struktuře mozku a architektonice mysli.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika 3x tip, strana 50


30. ledna 2017

Současný pohled na léčbu roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému s autoimunitními rysy. Je nečastější neurologickou příčinou invalidity v mladém věku. Prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., přednostka Neurologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika Příloha - ZN plus – téma, strana 6, autor: prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc.


28. ledna 2017

Už vím, jak buší srdíčko, říká osmiletá "lékařka“

Vysoké školy si vychovávají na dětských univerzitách adepty už od základní školy. Johanka se sklání nad zkumavkou s papírkem v ruce. Za chvíli díky němu zjistí, jestli moč ve zkumavce obsahuje cukr. To by znamenalo, že pacient trpí cukrovkou. Na tom, co se v časném odpoledni odehrává v laboratoři Biochemického ústavu 3. LF UK, která sídlí hned vedle Vinohradské nemocnice, není nic neobvyklého. Tedy až na jednu věc. Johance je osm a na experimentu pracuje s dalšími dvěma dívkami, které také chodí teprve na první stupeň základní školy.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Z domova, strana 5, autor: Radka Hrdinová


26. ledna 2017

Mladé rodiny přitahuje Hvězda

Kolej na Břevnově pomáhá zajistit bydlení studujícím párům s dětmi. Zn. Levně a důstojně. Na rozdíl od zastaralého vybavení pokojů a společných koupelen pro ostatní studenty už totiž zrekonstruovaná manželská kolej nepřipomíná doby dávno minulé. „V novém bytě bydlíme rok a půl a naštěstí se někdo prudce zamyslel a máme tady vše, co potřebujeme,“ popisuje Adéla Říhová, studentka imunologie na 3. LF UK.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Praha, strana 19, autor: Kateřina Havlická


25. ledna 2017

Emergentní ošetřovatelství

Cílem článku je přiblížit čtenáři problematiku ošetřování pacientů s akutním postižením zdraví na úseku nemocniční neodkladné péče. V první části článku autoři popisují vznik a vývoj emergentního ošetřovatelství ve Spojených státech amerických (USA) a srovnávají současnou situaci v České republice. Ve druhé části článku autoři sdělují své zkušenosti s výukou emergentního ošetřovatelství a reflexi studentů oboru ošetřovatelství s tímto novým aplikovaným oborem ošetřovatelství. V současné době neexistuje v ČR vzdělávací program orientující se na emergentní ošetřovatelství. To byl také jeden z důvodů zahájení spolupráce mezi ÚVN v Praze a Ústavem ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na výuce povinně volitelného předmětu Emergentní ošetřovatelství.

 

Zdroj: Florence, rubrika Pro školy, strana 42, autor: Petr Karmazín, B. Sc., MBA, Mgr. Renata Vytejčková


20. ledna 2017

Smrt není lék

Žijeme ve světě plném věčně mladých, krásných, výkonných a cílevědomých lidských bytostí. Bolest na facebookovou zeď nepatří. Kazí image. Jenže ať se jí vyhýbáme sebevíc, jednou si nás stejně najde, a my jsme pak bezradní. Nedokážeme se s ní vypořádat, pochopit ji. Natož přijmout. V Nizozemsku a Belgii vám v takovou chvíli můžou pomoct zemřít. Stačí podepsat papíry, lehnout si a bolest je vyřešena jednou provždy. Marek Orko Vácha si naopak myslí, že legalizace eutanazie, o které se vloni znovu diskutovalo i u nás, neřeší vůbec nic. „Pokud sám sebe respektuji, jsem schopný přijmout, že i utrpení může mít pro člověka význam,“ říká katolický kněz, přírodovědec, pedagog a spisovatel.

 

Zdroj: FINMAG, rubrika Rozhovor, strana 42, autor: Martin Vlnas


19. ledna 2017

Práce ve zdravotnictví nabízí sestrám jistotu

Dbáme na to, abychom u nás měli hodně kvalitních mentorek a abychom dosáhli toho, že studenti, kteří jsou tady na praxi, budou chtít v naší nemocnici pracovat. Jednou z mých současných priorit je soustředit se na to, aby u nás byli studenti spokojeni. Dohodli jsme se s 3. lékařskou fakultou UK, že jedna skupina studentů bude přímo v naší nemocnici, že se tak zapojíme i do teoretické výuky ošetřovatelských postupů a že se jim budeme individuálně věnovat na všech našich pracovištích. Uvádí Mgr. Lenka Gutová.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika Sestra, strana 24, autor: Markéta Mikšová


Archiv aktivit


print
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor