O nás v médiích

Evropský den melanomu přivedl do ordinací stovky lidí

Monika ARENBERGEROVÁ, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

--------------------

Analýza ukázal poměrně velkou rizikovost toho znaménka. Takže mi ho budeme vyřezávat.

 

Zdroj: Prima, 23. 4. 2018, 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima

23. dubna 2018


Přichází hemově vázané železo

Významu železa a jeho forem pro lidský gravidní či negravidní metabolismus se na nedávném sympoziu „Jarní roadshow 2018“ věnoval MUDr. Jiří Slíva, Ph. D., z Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze. Záleží na typu vázaného železa v potravních doplňcích při suplementaci? V čem je význam hemového železa? A mohou těhotným v něčem škodit multivitaminy? KONFERENCE . KONGRESY . SYMPOZIA

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: KONFERENCE . KONGRESY . SYMPOZIA, strana: 3, autor: red

23. dubna 2018


Chodíte po střechách nebo kopete ve spaní? Může to být signál nemoci

Nespavost dovede potrápit až třetinu populace. Někoho celoživotně a některé poruchy jsou životu nebezpečné, jako třeba náměsíčnost, kterou trpí až čtyři procenta dospělé populace. Právě na méně typické poruchy spánku zaměřují svůj výzkum experti z Národního ústavu duševního zdraví v čele s vedoucí lékařkou Jitkou Buškovou.

 

Zdroj: https://ona.idnes.cz/

23. dubna 2018


13. komnata Jana Měšťáka

Doc. MUDr. Jan Měšťák, PhD., narozený 26. srpna 1944 v Praze, pracuje jako špičkový lékař, který se specializuje na plastickou chirurgii, zejména na plastiku nosu a rekonstrukce prsů po mastektomii. Po atestaci ze všeobecné chirurgie pracoval více než dvacet let na Klinice plastické chirurgie 3. lékařské fakulta University Karlovy v Praze, kterou založil a kde také habilitoval. Kromě svých lékařských postů je členem mnohých odborných spolků u nás i v zahraničí, vysokoškolským pedagogem a předsedou či členem redakčních rad mnohých periodik, publikoval více než stovku odborných prací a spolupodílel se na učebních textech pro posluchače lékařských fakult.

 

Zdroj: chytrazena.cz

20. dubna 2018


Unie pacientů ocení za přínos dermatovenerologa Arenbergera

Praha 19. dubna (ČTK) - Unie pacientů ocení dnes večer za celoživotní přínos dermatovenerologa Petra Arenbergera, přednostu Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty University Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK, rubrika: zdr

19. dubna 2018


Nízkobílkovinná dieta u chronického onemocnění ledvin bez kompromisů

Na výživě záleží – a v nefrologii obzvlášť. Česká nefrologická společnost proto věnuje problematice nutrice zvláštní pozornost. Dokladem toho je i pracovní den, který pořádala v březnu v Praze. Dominantním tématem na něm byla nízkobílkovinná dieta při konzervativní léčbě chronického onemocnění ledvin. Při mezioborové diskusi se zde sešli nejen lékaři, ale i sestry a nutriční terapeutky. Již blíže na nízkobílkovinnou dietu se zaměřil prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta I. interní kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Ten nejprve krátce shrnul některá základní fakta o proteinech.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: KONFERENCE · KONGRESY · SYMPOZIA, strana: 4, autor: red

17. dubna 2018


SVATOPLUK SVOBODA: Pomáháme lidské duši s nožem v ruce

Ve své profesi působí už přes čtyřicet let. Přesto je pro Svatopluka Svobodu práce drogou a hnacím motorem. I když je prvotřídním odborníkem v mikrochirurgii, ani estetickou chirurgií nepohrdá. A je stoprocentně přesvědčený, že česká medicína dosáhla v péči o pacienty na světovou špičku.

MUDr. Svatopluk Svoboda (67) Plastickou chirurgií se zabývá od roku 1976, je zaměstnancem Kliniky plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze a zároveň je odborným asistentem 3. lékařské fakulta University Karlovy

 

Zdroj: Kolínský týden, rubrika: Rozhovor, strana: 8, autor: ALENA DUŠKOVÁ

17. dubna 2018


Sténající figurína rodící ženy vylekala mediky

JINDŘICHŮV HRADEC

Pětice studentů vstoupí do ordinace, kde leží těžce oddechující žena, která se chystá rodit. Najednou začne křičet bolestí. Dvě dívky, které stály kousek od její hlavy, leknutím uskočí. Jako kdyby to bylo doopravdy. „Překvapila mě skvěle zpracovaná modelová situace kritického stavu u dospělého člověka. Viděli jsme simulátor pacienta, který s námi mluvil, mrkal, dýchal, mohli jsme si poslechnout jeho srdce. Když slyšíte, jak odkašlává, určitě to na vás zapůsobí víc než jen kus mrtvé hmoty,“ zhodnotil jednu z disciplín Vojtěch Míra z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Jižní Čechy, strana: 14, autor: Markéta Machačová

16. dubna 2018


Rytířem lékařského stavu byl pasován MUDr. František Koukolík, DrSc.

V pořadí dvacátým čtvrtým Rytířem lékařského stavu byl v Tereziánském sále Břevnovského kláštera dne 15. 3. 2018 prezidentem ČLK slavnostně pasován primář MUDr. František Koukolík, DrSc. Primář Koukolík je stále pracovně aktivní, nejenom coby emeritní primář patologie v Thomayerově nemocnici, ale také jako přednášející na 3. lékařské fakulty a příležitostně i na fakultě filozofické.

 

Zdroj: TEMPUS Medicorum, rubrika: Rytíř lékařského stavu, strana: 14, autor: MUDr. Milan Kubek

16. dubna 2018


Medikovi roku v Jindřichově Hradci kraloval tým 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Soutěže zručností, dovedností, ale i zábavy s názvem Medik roku se uskutečnila v jindřichohradecké nemocnici. V nabité konkurenci devatenácti pětičlenných týmů mediků ze čtvrtých až šestých ročníků lékařských fakult z České republiky čtvrtý ročník klání vyšel nejlépe reprezentantům 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vítězové své dovednosti, vědomosti i týmovou souhru prokázali ve dvanácti soutěžních disciplínách.

 

Zdroj: budejckadrbna.cz, rubrika: Zdraví

16. dubna 2018


Soutěž Medik roku ovládla Jindřichohradeckou nemocnici

Soutěžní den vyvrcholil společenským večerem, kde se vyhlašovaly výsledky. Medikem roku 2018 se stali studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Jihočeská televize, 15. 4. 2018, 20:00, pořad: Zprávy, redaktorka Lucie Znojová

15. dubna 2018


Zlaté české hlavičky? Máme na co být hrdí

Česká republika je sice malá země, zato je ale plná výjimečných osobností a (nejen) technologických mozků. Čeští vědci a objevitelé dali světu celou řadu vynálezů, bez kterých si mnozí z nás nedovedou představit každodenní život.

 

Marek Novák

Tento třiadvacetiletý mladík je už profesionálem ve světě byznysu, vynálezů a prestižních ocenění od NASA nebo třeba Microsoftu. V současné době zároveň studuje ČVUT, přednáší robotiku na středních školách a rozjíždí vlastní podnikání. Se svými dvěma kolegy zcela ovládl prestižní soutěž Imagine Cup, ve které pánové představili svůj unikátní glukometr o velikosti kreditní karty (na soutěži prezentovali variantu pro děti). Jeho glukometr se dá propojit se smartphonem a se získanými daty se tak dá pracovat v reálném čase, rodiče tak například mohou mít vždy přehled o hladině cukru svého dítka. Společně se specialisty z 3. lékařské fakulty ve Vinohradech Marek také pracuje na vyléčení cukrovky druhého typu.

 

Zdroj: https://www.studenta.cz

11. dubna 2018


Festival Na hlavu představí iniciativu, která bourá předsudky

Filmový festival Na hlavu představí novou iniciativu, která pomáhá bourat předsudky o duševních nemocích. Druhý ročník festivalu se koná v Městské knihovně v Praze 27. až 29. dubna. Pořádají ho pracovníci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který sídlí v Klecanech u Prahy. Promítání známých filmů s tematikou duševního zdraví a mysli doprovodí na festivalu přednášky předních vědců z této oblasti. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ústavu Jan Červenka. Podle vědců jsou lidé s duševním onemocněním v České republice stigmatizováni výrazně více než například v Anglii. Podle dřívější studie vědců z NUDZ a 3. lékařské fakulty UK by například soused s duševním onemocněním nevadil jen čtvrtině respondentů.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK, rubrika: zdr kul mag

10. dubna 2018


Kopete ve spaní? Může to být signál nemoci

JITKA BUŠKOVÁ

 

„Dnes už víme, že jedna z poruch spánku předchází rozvoji neurodegenerativního onemocnění,“ říká specialistka na tuto problematiku Jitka Bušková.

 

Nespavost sice dovede potrápit až třetinu populace a někoho i celoživotně, nicméně poruchy spánku jsou mnohem košatější. A někdy dokonce život ohrožující. Tři až čtyři procenta dospělé populace trpí například náměsíčností, kdy se pacient může ve spánku zranit. Právě na méně typické poruchy spánku zaměřují svůj výzkum experti z Národního ústavu duševního zdraví v čele s vedoucí lékařkou Jitkou Buškovou. Vyučuje spánkovou medicínu na 3. LF UK a vede diplomové práce na Pražské vysoké škole psychosociálních studií.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Rozhovor, strana: 11, autor: Ivana Karásková

6. dubna 2018


Dermatologický update aneb Novinky v dermatologii 2018

„Domnívám se, že prožíváme krásnou a převratnou dobu, neboť během dermatologického updatu každý rok přinášíme nové a nové molekuly. Nemyslím si, že jiné obory jsou na tom tak dobře,“ uvedl svou přednášku na téma IL-23 jako nového cíle léčby prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV, Praha.

 

Zdroj: Terapie, strana: 9, autor: Eva Srbová

3. dubna 2018


Svoji práci zasvětil zkoumání paměti a snaze o pochopení lidské nátury

„Jsem vděčný ohromnému počtu lidí ze všech dob a míst, kteří mne učili: jasnému rozumu milétských filosofů stejně jako moudrosti vezíra Ptahotepa, jenž před čtyřiačtyřiceti stoletími napsal: ‚Nebuď pyšný na své vědění. Raď se s nevědomým jako se vzdělaným, neboť umění žít je nesnadné. Někdy ti může dát dobrou radu i otrokyně, jež slouží u tvého mlynáře.‘ Měl pravdu,“ řekl u příležitosti pasování Rytířem českého lékařského stavu neuropatolog, vědec a spisovatel MUDr. František Koukolík, DrSc. Jak v rozhovoru pro MT uvedl, dostalo se mu tím té nejvyšší pocty, kterou si může český lékař představit.

 

Zdroj: Medical Tribune 5/2018, Autor: kol

26. března 2018


Jak se medici učí mluvit s pacienty o umírání?

Přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. LF UK a katolický kněz Marek Orko Vácha a primářka Cesty domů Irena Závadová v pořadu Hyde Park Civilizace diskutují na téma, které je pro mnohé tabu, Umírání a smrt.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/

24. března 2018


Česko musí vyškolit víc mladých lékařů

Už příští rok začne českých doktorů ubývat. Ministr zdravotnictví chce zvýšit počet mediků o 15 procent

Počty studentů medicíny v roce 2018

 

fakulta                      studujících    cizinců      samoplátců

1. LF                           4827              1487          741

2. LF                           1794              555            271

3. LF                           2212             692            417

LF v Plzni                   2035             615            390

LF v Hr.Králové        1778              543            402

LF MU v Brně           4497             1826           655

LF UP v OL               2253              972            370

LF Ostrava               1654              403            199

 

Pramen: registr ČLK, MŠMT

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Titulní strana, strana: 3, autor: PAVEL BARTOŠEK

20. března 2018


Zubaři v Praze nechtějí pacienty, kteří žádají ošetření jen na pokladnu

Podle odhadu stomatologické komory nemá jeden až dva miliony lidí v Česku zubního lékaře. Paradoxně je však v naší zemi jedna z nejhustších sítí zubařů a zvlášť v Praze a dalších velkých městech se o nedostatku mluvit nedá. Dle statistiky dojde 78 procent obyvatel do nejbližší ordinace za méně než 5 minut. Přesto se řada z nich setká s tím, že jim zubař řekne, že další pacienty nepřijímá. Studenti dentální hygieny ve vinohradské nemocnici budou vysvětlovat zájemcům i to, jak a proč používat mezizubní kartáček. V areálu nemocnice vytvoří sedm tematicky zaměřených stanovišť, například na těhotné ženy, seniory, malé děti. Kdo bude mít zájem, může si ve středu prohlédnout výukové centrum dentálních hygienistů během dne otevřených dveří.

 

Akce Dne ústního zdraví Vinohradská nemocnice dnes po celý den. Studenti 3. lékařské fakulty budou dnes návštěvníkům nemocnice vysvětlovat, jak se správě starat o své zuby.

 

Zdroj: denik.cz ,rubrika: Zdraví, autor: Eva Brendlová

20. března 2018


Koncepce ve vzdělávání i ve zdravotní péči

Prvním únorovým dnem vstoupila 3. LF UK do nového období. Své funkce se ujal děkan, významný kardiolog prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. Ve vedení vystřídal prof. MUDr. Michala Anděla, CSc. Fakultu povede do 31. ledna 2022. Fakulta sídlí v největším areálu lékařského školství, výzkumu i praxe v České republice na pražských Vinohradech. „Odlišujeme se formou přijímacího řízení. První kolo totiž tvoří rozřazovací test, kde uspěje asi čtvrtina uchazečů. Zhruba polovina z této části studentů postupuje k ústnímu pohovoru, kde tříčlenná porota složená z docenta a dvou asistentů nezkoumá ani tak znalosti studentů ze střední školy, ale hodnotí člověka jako osobnost. Potřebujeme zjistit, jestli se pro výkon lékařské profese hodí. Oceňujeme různé koníčky, záliby nebo úspěchy. Tento způsob výběru do našich řad přináší velmi zajímavé studenty. Naši medici jsou velmi aktivní nejen ve studiu, ale i v mimostudijních aktivitách,“ říká prof. Widimský.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Klinická praxe, strana: 26, autor: Mgr. Pavlína Perlíková

19. března 2018


František Koukolík byl pasován na Rytíře lékařského stavu

Neuropatolog a spisovatel František Koukolík byl minulý týden ve čtvrtek slavnostně pasován na Rytíře českého lékařského stavu. Titul každoročně uděluje Česká lékařská komora jedné z osobností české medicíny, „která výkonem své lékařské praxe nebo vědeckou činností významným způsobem přispěla k rozvoji medicíny a která se svým morálním jednáním stala příkladem a vzorem pro své kolegy.“ Čtyřiadvacátého […]

František Koukolík stále ve svým 76 letech přednáší na 3. lékařské fakulty UK v Praze, kde je zároveň členem vědecké rady. Mimořádně přednáší i na Filozofické fakultě UK a FAMU. Je členem České lékařské akademie.

 

Zdroj: zdravotnickydenik.cz, rubrika: Praxe

19. března 2018


Třetina lidí má nedostatek spánku. Nevyspí se během týdne a dohánění o víkendu nefunguje

Poruchami spánku je podle lékařů ohroženo 30 procent populace. Lidé v moderní společnosti nedostatek spánku během týdne dohánějí o víkendu – ale to z podstaty spánkového cyklu nezabírá. Národní ústav duševního zdraví pořádá v rámci Světového dne spánku cyklus přednášek s názvem Komplexní přístup k poruchám spánku. Akce se koná v prostorách 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (Ruská 87, Praha 10) od 14 do 18 hodin. Jednotlivé příspěvky postupně představí několik hlavních oblastí současné spánkové medicíny. Účastníci se dozvědí, proč člověk vlastně potřebuje spát, jak vypadá zdravý spánek a s jakými mýty je spojován.

 

Zdroj: ct24.cz, rubrika: Věda, autor: Kozlik

16. března 2018


SKUTEČNÝ PŘÍBĚH JXD ÚLEVA ZÁVISLOST ABSŤÁK

Mnoho z nás užívá léky proti stresu. Alespoň v prostředí intelektuálů je zobání nějakých pilulek „na hlavu“ v podstatě standardem. Ani já jsem nebyl výjimkou a jako desetitisíce jiných jsem užíval proti úzkosti a naštvanosti benzodiazepiny.

NEJVYŠŠÍ AUTORITA

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych., je ředitelem Národního ústavu duševního zdraví a přednostou psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty. V naší zemi absolutní psychiatrická autorita.

Vnímá psychiatrická veřejnost masové užívání benzodiazepinů jako potenciální problém?

Cyril Höschl: „Ano, psychiatři vnímají benzodiazepiny jako potenciální problém, zejména pro jejich návykový potenciál (proto by se měly užívat jen krátkodobě, řekněme maximálně jeden až dva týdny), příznaky z odnětí (například dokonce i epileptický záchvat), zkříženou toleranci s alkoholem, vliv na pozornost a v neposlední řadě negativní vliv na kognitivní funkce u starých lidí, kteří jsou jejich narušením i tak ohroženi.

 

Zdroj: Reflex , rubrika: Téma, strana: 30, autor: JIŘÍ X. DOLEŽAL J

15. března 2018


Akné léčí trpělivost a důslednost

Jednou z nejčastějších a psychiku nejvíc deptajících kožních chorob je akné. Problémy s ním řeší více než 80 % dospívajících, ale také asi 40 % dospělých. Přesto o této nemoci stále panuje řada mýtů. „Akné je vnějším projevem vnitřní nerovnováhy těla a na jeho vzniku se podílí spousta faktorů,“ říká MUDr. Jan Hugo z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Týdeník Květy, rubrika: Zdraví, strana: 41

15. března 2018


Pojišťovny začínají hradit imunoterapii

Čeští onkologové mají opět více možností, jakou léčbu svým pacientům nabídnout. Nově totiž začaly pojišťovny hradit imunoterapii nemocným s metastazujícím melanomem. Úhrada dalších indikací by měla následovat

„Ze skupiny pacientů, jimž byla nasazena imunologická léčba a přežili jeden až tři roky, prakticky nikdo neumírá. Nemocní se nemohou považovat za vyléčené, ale dostávají se z akutního do tzv. chronického stadia, které známe například ve spojitosti s infekcí HIV. V dnešní době jsme právě díky imunoterapii schopni protáhnout dobu spolužití s nádorovými buňkami,“ uvedl přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

 

Zdroj: Terapie, rubrika: Aktuality, strana: 24, autor: red

12. března 2018


Další významný průlom v léčbě metastazujícího zhoubného melanomu

Metastazující zhoubný melanom, patří k vysoce agresivním kožním nádorům, jehož výskyt neustále roste – každých 10 let se přibližně zdvojnásobí. Vychází z pigmentotvorných buněk a na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. „Melanom vzniká z pigmentotvorných buněk, většinou to bývá jejich poškozením, obvykle v důsledku častého výskytu na slunci a nedostatečné ochraně. Tvoří se buď z mateřských znamének, nebo z tzv. zdravé kůže, kde se ale mohou také vyskytovat pigmentotvorné buňky,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrad a předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

 

Zdroj: zena-in.cz

12. března 2018


Léčba IBD v mezioborových souvislostech

Léčba idiopatických střevních zánětů (IBD) patří mezi ty oblasti gastroenterologie, kde jde o problematiku s velkým přesahem do celé řady dalších oborů. Bylo to zřetelné i na sympoziu podpořeném společností AbbVie, které bylo součástí programu 6. kongresu České gastroenterologické společnosti v Ostravě. Již konkrétněji se na jeden z průsečíků mezi obory zaměřila doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, která hovořila o vztahu mezi hidradenitis suppurativa (HS) a Crohnovou nemocí.

 

Zdroj: Medicína po promoci, rubrika: Zprávy z kongresů, strana: 101, autor: Mgr. Lucie Ondřichová

9. března 2018


Když bolest i slyšíme

Proč policejní sirény nebo kousání do jablka vadí jen někomu? Proč naopak téměř všem lidem běhá mráz po zádech při skřípání křídy nebo nehtů na tabuli? Proč slyšíme hůř než naši rodiče? A proč stále přibývá lidí, kteří mají se sluchem problémy? Docent ALEŠ HAHN (70), přední český otorhinolaryngolog (ORL), mluví v rozhovoru pro TÉMA i o skrytém nebezpečí sluchátek ve tvaru pecek a vysvětluje zdánlivý paradox, že bolestivou reakcí na konkrétní zvuky trpí zpravidla lidé, kteří špatně slyší. „Potřeba utíkat před sirénou není normální.“ „Padesátník slyší stejně špatně jako dřív šedesátník.“ Doc. MUDr. Dr. med. ALEŠ HAHN (70), CSc. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, dále promoval na lékařské fakultě Julius-Maximillian Univerzity Würzburg (Německo). Specializuje se na sanační a rekonstrukční chirurgii středního ucha, na běžnou operativu v otorhinolaryngologii (ušním, nosním, krčním) a na otoneurologii. V letech 1992–2015 byl přednostou ORL kliniky 3. LF UK a FNKV, v současné době je vedoucím lékařem Tinnitus Centra Praha, kmenový lékař EUC Premium. Do jeho klientely patří řada známých osobností veřejného života.

 

Zdroj: Téma, rubrika: Rozhovor, strana: 32, autor: Jan Čáp

9. března 2018


Lékaři mají nový lék na rakovinu, hradí ho pojišťovna

Mít před šesti lety metastázující melanom na kůži znamenalo jistotu brzké smrti. Dnes mají lékaři v rukou novou účinnou metodu, kdy zaktivizují pacientův vlastní imunitní systém, aby nádorové buňky vyhledal a zničil. Léčba je velmi úspěšná.

Když se tedy někomu před pěti, šesti lety objevil metastázující melanom, tak jsme příbuzným naznačovali, aby začali shánět hospic, pokud se v posledních stadiích o nemocného nechtějí postarat sami,“ říká profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Zlom nastal někdy v roce 2010, kdy se objevil první opravdu seriózní imunitní preparát, s tím, že ta dosud nejúčinnější imunoterapie je na našem trhu asi rok a půl. Od února 2018 je k dispozici i druhý z těch nejúčinnějších preparátů.

 

Zdroj: vitalia.cz, autor: Kateřina Čepelíková

8. března 2018


Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Vše se naštěstí změnilo, když se Kateřina setkala s docentkou Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice

Královské Vinohrady.

 

Právě ta se na hidradenitidu specializuje a s určením správné diagnózy neváhala.

 

Zdroj: https://ona.idnes.cz/

7. března 2018


Fyzioterapie: Na přijímačky vás připraví kurzy

Po čtyřech úspěšných Dnech otevřených dveří 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Karlových Varech, kdy se stovkám možných budoucích studentů i návštěvníků z řad široké veřejnosti představila možnost karlovarského denního studia oboru Fyzioterapie, navážou od března do května doplňkové přípravné kurzy pro přijímací zkoušky. Přihlášky ke studiu se podávaly do konce února, a ti studenti, kteří projevili zájem o tolik žádanou profesi, mají nyní možnost zvýšit své šance na úspěch při přijímacím řízení. Není to nabídka samoúčelná, třetí lékařská fakulta každoročně čelí mnohonásobně většímu zájmu o studium, než kolik může nabídnout míst. Přípravné kurzy tedy mohou být tím, co rozhodne, zda se student jen přihlásí nebo zda bude i přijat. Doplňkové přípravné kurzy jsou přitom pro zájemce zcela zdarma.

Zdroj: Karlovarské radniční listy, rubrika: Školství, strana: 11

1. března 2018


Postavení imunoterapie v současné léčbě maligního melanomu

Tři roky po odsouhlasení FDA má pembrolizumab šest schválených indikací a v současné době na 400 probíhajících klinických studií. Jak ukazují i výsledky z české praxe, u dospělých pacientů s pokročilým neresekovatelným nebo metastazujícím melanomem zvyšuje četnost léčebných odpovědí ve srovnání s dosavadní léčbou a prodlužuje dobu do progrese i celkové přežití. Nejnovější data byla prezentována v rámci odborného sympozia firmy MSD 7. února v Praze.

 

Postavení imunoterapie v léčbě metastazujícího melanomu se v přednášce Pozice imunoterapie v léčbě maligního melanomu věnoval prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze, podle něhož maligní melanom vzhledem ke své obrovské mutační náloži velmi dobře reaguje právě na imunoterapii. Incidence maligního melanomu celosvětově i v Evropě stále stoupá. ČR je v Evropě na devátém místě, celosvětově na dvanáctém. V posledních letech však dochází k rozevírání nůžek mezi incidencí a mortalitou, a to díky lépe fungující prevenci a screeningu, důležitou roli sehrává i farmaceutický průmysl se svými novými léky.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Konference - kongresy – informace, strana: 2 autor: kol

27. února 2018


Vytiskni si novou kůži

„Tento systém umožňuje zkrátit výrobní proces, snížit hmotnost implantátu a současně prodloužit jeho životnost. To se týká například umělých kloubů,“ upozorňuje Jozef Rosina, proděkan Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a přednosta Ústavu lékařské biofyziky a lékařské informatiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Domnívám se, že nás čeká doba, kdy se budou 3D tiskárny využívat při tisku lidských orgánů,“ dodává.

 

Zdroj: FaktorS , rubrika: Věda a výzkum, strana: 56, autor: Lukáš Seidl

8. února 2018


HODNOCENÍ VYSOKÝCH ŠKOL A FAKULT

Zdroj: Hospodářské noviny, 31. 1. 2018, rubrika: Nejlepší vysoké školy - profily škol – příloha, strana: 25, autor: red

31. ledna 2018


Karlova univerzita udělila dva čestné doktoráty – oceněnými jsou kardiolog a dermatolog, oba specialisté světového formátu

Univerzita Karlova udílí čestné doktoráty jen poskrovnu a největším osobnostem ve svých oborech. v tomto tisíciletí jich udělila jen několik desítek, v průměru čtyři ročně, ale v některých letech jen jednomu nebo dvěma laureátům. „o to větší štěstí máme letos, kdy již 15. ledna 2018 budou na návrh 3. lékařské fakulty UK uděleny čestné doktoráty dvěma světově uznávaným vynikajícím lékařům a vědcům,“ uvedl děkan fakulty profesor Anděl.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: ZN plus/Aktuality, strana 30, autor: red

15. ledna 2018

print
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor