Archiv aktivit pracovníků 3. LF v masmédiích

18. listopadu 2016

Lékařka: Na sdělení nepříznivé diagnózy rodičům dítěte asi nikdy připravená nebudu

Na pediatrii mě zaujalo především spektrum péče od nedonošených přes fyziologické novorozence až po nemocné děti do devatenácti let. Součástí lékařského týmu dětského oddělení vedeného primářem Karlem Chytrým je od roku 2014 i mladá lékařka Tereza Farová. Píseckou nemocnici si vybrala už při praxi v době studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Českobudějovický deník, rubrika: Nemocniční noviny, strana 52


15. listopadu 2016

Tvrdohlavá česká lékařka vzpomíná na zlom v boji s Hodgkinovým lymfomem

Když mne v nedávném rozhovoru pro MT profesor Volker Diehl označil za tvrdohlavou a neodbytnou českou lékařku, měl pravdu. Tehdy, před více než dvaceti lety, jsem opravdu byla tvrdohlavá a neodbytná, a až se divím, že jsem to tehdy dokázala. Takže dodávám, nejen Němci a Japonci, ale zřejmě i my jsme schopni vyvinout nadstandardní úsilí a prosadit se. MUDr. Jana Marková, Interní hematologická klinika, FNKV, Praha

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit C, strana 23


15. listopadu 2016

Funkční elektrická stimulace – naděje pro řešení foot drop u nemocných s RS

Častým a výrazně omezujícím problémem při roztroušené mozkomíšní skleróze (RS) je porucha chůze, projevující se obvykle syndromem padající špičky (foot drop). Alternativou k fyzioterapeutickým nebo ortotickým technikám řešení této obtíže by mohla být funkční elektrická stimulace.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana 42, autor: doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph. D., Mgr. Terezie Prokopiusová


12. listopadu 2016

Novinky v rehabilitaci po mrtvici

Pavel KALVACH, neurolog, 3. LF UK. S tou pasivní končetinou provádí analogické pohyby a ještě to umožňuje, aby na obrazovce pacient vnímal, jak ten pohyb vypadá. Čímž se osvěžuje vnímání polohocitu. Rozhodující pro rehabilitaci je, abychom vnímali, kde končetinu máme, kde jsou prsty v jakém postavení.

 

Zdroj: ČT 24, 12:13:23, pořad: Polední události


11. listopadu 2016

Moje čtení: Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK

Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK , by na sklenku červeného rád pozval tři dámy – Lagerlöfovou, Lingrenovou a Rowlingovou.

 

Zdroj: HN, ego!, rubrika: knihy, strana 25, autor: Irena Jirků2. listopadu 2016

Interaktivní výstava lékařské fakulty v Praze: Staňte se lékařem na vlastní kůži! Studenti vám ukáží, jak na to

Milovníci medicíny, ale i děti si na interaktivní výstavě „Medicína teorie a praxe“ najdou své. Tajemství pěti lékařských oborů vám v budově Akademie věd odhalí studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Blesk.cz, autor: Jan Klepárník1. listopadu 2016

Zvítězil nad Hodgkinovým lymfomem

Rozhovor s prof. Volkerem Diehlem, který je mimořádnou osobností světové medicíny a předním světovým onkologem, jehož lékařská a vědecká dráha začala již v 60. letech 20. století. U příležitosti udělení titulu dr. h. c. Univerzity Karlovy, který 19. října převzal z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., vystoupil prof. Dr. med. Volker Diehl s přednáškou „Hodgkin Lymphoma: a never ending exciting story of translational medicine“ na 3. LF UK. Jak v jejím úvodu připomněl prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., právě díky profesoru Diehlovi je dnes Hodgkinův lymfom léčitelný a většinou i vyléčitelný.

 

Zdroj: Medical Tribune 22/2016, 1.11.2016, autor: Zdenka Kolářová


1. listopadu 2016

Glaukom se nedá vyléčit, je ale možné jej udržet pod kontrolou

Glaukom patří mezi nejčastější oftalmologická onemocnění Jeho patofyziologie má přesah do celé řady dalších oborů. Často se tak může stát předmětem komunikace mezi pacientem a lékařem bez ohledu na specializaci. Jak v této souvislosti odpovídat na nejčastější dotazy nemocných, radí MUDr. Jára Hornová, CSc., z Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Poraďte pacientovi, strana 8, autor: red


1. listopadu 2016

Nasazují lékaři v Česku na léčbu psoriázy biologickou léčbu málo?

Psoriázou trpí v Česku zhruba čtvrt milionu lidí, z nich 85 procent má lehkou či středně těžkou formu, kterou lze zvládnout zevní léčbou nebo kombinací zevní léčby a fototerapie, v některých případech celkovou perorální léčbou. „Biologickou léčbu má nasazenu 1 500 pacientů, podle odborných odhadů je teoretických kandidátů na ni v extrémním případě až 30 000,“ říká v rozhovoru pro MT prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Informace, excerpta, zajímavosti, strana 7, autor: nam


1. listopadu 2016

Týden vědy a techniky 2016

Studio ČT24, téma: Týden vědy

Host: Tereza Michaličová, studentka medicíny, 3. LF UK

 

Zdroj: Studio ČT 24, 16:50


31. října 2016

Vybízím své studenty k svobodnému myšlení, to je v medicíně zásadní

MUDr. David Marx, Ph. D., je předním českým odborníkem na kvalitu ve zdravotnictví. Je spoluzakladatelem a ředitelem Spojené akreditační komise (SAK) a zároveň působí jako proděkan 3. LF Univerzity Karlovy

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Rozhovor, strana 5, autor: Jakub Hlaváč


31. října 2016

3. lékařská fakulta UK a festival Týden vědy a techniky

Interaktivní festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Šestnáctý ročník bude zahájen v úterý 1. listopadu a skončí v neděli 13. listopadu 2016. Ponese se v duchu motta „Za hranice známého“. Univerzita Karlova je hlavním partnerem festivalu. Pro letošní ročník si 3. LF UK vybrala prezentaci pěti oborů: dentální hygieny, popáleninové medicíny, rehabilitace, otorinolaryngologie a anesteziologie a resuscitace.

 

Zdroj: Medicína.cz., rubrika Aktuality, Autor: MUDr. Olga Wildová16. října 2016

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt

Zuzana KOZÁKOVÁ, moderátorka. Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. Projekt, který má pomoci vyřešit nedostatek sester v nemocnicích, má i 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V jeho rámci by mohlo během října dorazit do Česka 17 sester.

 

Zdroj: Frekvence 1, 07:00, pořad: Zprávy


10. října 2016

Prasknou lékařské fakulty?

„Potřebovali bychom, aby nastoupilo až 500 nových mediků. Tento stav by ovšem znamenal nejen nutnost finanční podpory na studium každého jednoho posluchače, ale i vyšší prostředky na posluchárny či laboratoře,“ řekl proděkan pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Marx.

 

Zdroj: Týden, rubrika Aktuálně, strana 40, autor: Vladimír Barák


6. října 2016

Dětských úrazů s příchodem podzimu stále přibývá

Milan MACHART, primář Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3.LF UK a TN. U těch mladších školních dětí i těch starších jsou to pády z těch nářadí, čili jsou to zlomeniny dlouhých kostí, čili předloktí, bérce a ta předloktí jsou to nejčastěji, tupá poranění břicha při pádu z kola.

 

Zdroj: Prima, 17:30, pořad: Odpolední zprávy


6. října 2016

Celiakie

Každopádně bezlepková dieta není jen náhradou obilovin rýží, ale i jinými dobře dostupnými cereáliemi, a pacienti s celiakií  informace o nutnosti tohoto pestrého výběru dostávají. Iva Hoffmanová, 3. lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

 

Zdroj: Vesmír, rubrika Fórum čtenářů, strana 5, autor: jmč


26. září 2016

Přímá katerizační trombektomie může nahradit bridging trombolýzu

Přímá katerizační trombektomie je stejně účinnou metodou léčby akutního iktu ischemické etiologie jako bridging trombolýza. Výsledky observační studie PRAGUE-16 byly prezentovány na kongresu ESC 2016.

 

Pokud se akutní ischemický iktus způsobený okluzí velké arterie neléčí, vede až u poloviny pacientů ke smrti a u dalších 40 až 50 procent pacientů má za následek trvalou disabilitu,“ řekl hlavní investigátor profesor Petr Widimský, vedoucí Kardiocentra 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika Sešit C, strana 19, autor: cin


12. září 2016

Nic zde není tak trvalé jako pomíjivost

Z opačné strany se pak dozvědí, jak se u nás žije a pracuje cizinkám, které našly práci v českém zdravotnictví. Konkrétně o tom pohovoří Bc. Yuliya Sedeshova, která přišla do ČR před devíti lety z Ukrajiny a poté, co vystudovala na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, našla místo na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj:Florence, strana 1, autor: Magda Hettnerová


12. září 2016

Přinese systém vzdělávání 4 + 1 více sester do zdravotnictví?

PhDr. Hana Svobodová, Ph. D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK v Praze. Myslím, že problém s nedostatkem sester není v jejich vzdělávání. Jedním z důvodů „úniku“ sester z nemocniční sféry je, že od 90. let vznikaly díky restrukturalizaci zdravotní a sociální péče agentury domácí péče, soukromé ordinace lékařů, sociální zařízení poskytující i zdravotní péči, zařízení se specifickým zaměřením (hospice, zařízení pro péči o nemocné s demencí apod.), kde právě počet sester narostl o desítky tisíc.

 

Zdroj: Florence, rubrika: O čem se mluví, strana 4, autor: mhe


3. září 2016

Cyril Höschl: Vidím víc moudrosti než hlouposti

Může si člověk sám naordinovat dobrou náladu? Řada lidí má tendenci ordinovat si dobrou náladu panákem nebo marihuanou, ale takhle jste to jistě nemyslela. Ale vážně, určitě ano. Je to otázka životního stylu. Základní návod zní: snažit se vidět na lidech ve svém okolí to lepší. Ve chvíli, kdy vidíte to lepší, dočkáte se úplně jiné reakce, než když na nich a priori vidíte negativa. To je první předpoklad k tomu nemít blbou náladu. Když se ze začarovaného kruhu vymaníte, začnete se sama cítit líp. Musí se to trénovat. Nejde to tak, že bychom si řekli: pojďme mít dobrou náladu a našili si hubu doširoka.

 

Zdroj: Magazín Práva, rubrika: Osobnost, strana 4, autor: Vendula Presserová


30. srpna 2016

Sundejte občas pracky z klávesnic

Rozhovor o slabinách moderního člověka. Psychiatr profesor Cyril Höschl je člověkem, který dokáže o odborných a závažných společenských problémech mluvit naprosto srozumitelně a nebojí se říkat věci, které se kvůli politické či jiné „korektnosti“ zrovna nenosí. Neustále se hovoří o tom, že v současnosti je více stresu, než bývalo dříve. Vidíte to také tak? Tato doba je dobou pohodářů, kteří si sice stěžují, kolik toho mají a co je stresu, ale ve skutečnosti máme stresu mnohem méně, než bylo dřív. Představte si například, že by v každé rodině zemřela nejméně polovina dětí dřív, než by se dostala do první třídy. Dnes je to naprosto nemyslitelné.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika: Rozhovor, strana 8, autor: Daniela Kramulová


28. srpna 2016

Vesmírné léky proti rakovině

Vakcíny proti zákeřným chorobám nebo nové metody léčby rakoviny. Kosmický výzkum přináší léky, které zachraňují lidi na Zemi. Vědci nyní pracují na několika novinkách. „Další objevy nepochybně přinese cesta na Mars,“ říká odborník na kosmickou medicínu Pavel Boháček. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a vedle dalšího studia ošetřovatelství na 3. LF UK se zabývá využitím kosmických poznatků v pozemské medicíně a dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka.

 

Zdroj: Týden, rubrika: Moderní život, strana 78, autor: Lukáš Seidl


23. srpna 2016

Vážná zranění dětí

… ten nekritičtější okamžik je, když se oteplí venku. Začne takové to opravdové léto. Pavel Tomek, lékař, Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a TN - Děti mají volno, a věnujou se sportovním aktivitám. Mají spoustu času na to způsobit si nějakej úraz.

 

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


17. srpna 2016

Praxe soukromých lékařů i v nemocnicích?

Zatím ale z avizovaných změn radost nemá. On sám by ocenil hlavně větší finanční motivace pro lékaře školitele. Ota Bacík Šťastný, student 3. LF UK. Aby ti zkušenější lékaři, kteří nás vedou, měli motivaci s námi trávit maximum času.

  

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


16. srpna 2016

K čemu by vedla připravovaná změna vzdělávání sester?

„Je to jednoznačně krok zpátky, pravděpodobně dojde k chaosu ve vzdělávání sester, ke snížení kvality péče, k degradaci sesterské profese (stačí jeden rok?), k odklonu od evropského trendu, od účasti na mezinárodních projektech a přístupu k zahraničním poznatkům, ke zvýšení tlaku na studenty atd.,“ myslí si PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Sešit A, strana 1


11. srpna 2016

Pozor na melanom

... bychom měli chodit stejně často jako k zubaři, tedy se znaménky jednou za rok. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a  FNKV - Počet nových případů maligního melanomu v České republice stále stoupá. Dneska jsme asi na 2,5 tisících nových pacientů...

 

Zdroj: Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


9. srpna 2016

Změna vzdělávání sester: Zbude z ní další nekoncepční prvek, nebo zvýší počty zdravotníků?

„Péče o pacienty je příliš rizikový prostor na to, abychom na aktivní personalistiku rezignovali. Krok říct, že zdravotnický asistent má ty a ty kompetence, je krokem prvním. Tím druhým je ověřit, zda je opravdu má a jestli o ně nepřišel,“ zdůrazňuje proděkan pro výuku a studium 3. LF a ředitel Spojené akreditační komise David Marx.

  

Zdroj: Zdravotnický deník, autor: Michaela Koubová


7. srpna 2016

Česko nemá lidi na práci

...v českých nemocnicích minimálně tisícovka sester. Situace je teď natolik vážná, že už některé nemocnice musely zavřít i celá oddělení, a tak se třeba 3. LF UK snaží pomocí speciálního projektu nabrat posily, například z Ukrajiny.

 

Zdroj: TV Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


7. srpna 2016

Pro snadný život

O kyselině hyaluronové jste asi už slyšely. Možná vás ale překvapí, že se používá nejen do krémů. „Stále častěji se s ní lze setkat i v oblasti gynekologie při léčbě či prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchá sliznice, její podráždění, svědění, bolestivé pocity při souloži a další,“ uvádí MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK Praha.

 

Zdroj: Tina, rubrika: Rady pro snadný život, strana 27, autor: Kateřina Endrlová, Eva Danielová, Andrea Votrubová


5. srpna 2016

Školní jídelny vaří podle starých norem, čeká je změna

„Určitě ho musíme aktualizovat a vzít v úvahu nové poznatky o výživě,“ myslí si Pavel Dlouhý z Ústavu výživy na 3. LF UK. Dovede si představit, že by ho nahradil úplně nový systém, zaměřený zejména na pestrost stravy.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika: události, strana 4, autor: Markéta Hronová


5. srpna 2016

Jak vyzrát na bolest

V klimakteriu, kdy už cyklus nemá, se tyto rozdíly smazávají, protože se snižuje ochranný vliv estrogenů,“ popisuje profesor Rokyta, který působí na 3. LF UK.

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika Zdraví, strana 14, autor: Ivana Karásková


22. července 2016

Podniky musejí stále častěji hledat zaměstnance v zahraničí

„V ČR chybí necelá tisícovka všeobecných sester. Tento nedostatek se již delší dobu projevuje redukcí lůžek v některých nemocnicích a v několika případech došlo dokonce i k uzavření celých oddělení. 3. LF UK nyní pracuje na projektu, který by měl zajistit pracovní posily z Ukrajiny. V září by mělo přijít 25 sester,” sdělila prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Kariéra


19. července 2016

Podniky hledají zaměstnance v cizině

Rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek vhodných pracovníků nutí podniky stále čas -těji hledat nové zaměstnance v zahraničí či mezi ženami. Shodli se na tom zástupci podniků i personálních agentur. Například klenotnictví ALO diamonds nalákalo zaměstnance z Belgie, 3. LF UK chce doplnit chybějící všeobecné sestry posilami z Ukrajiny. V září by odtud mělo přijít 25 sester.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Trhy & ekonomika, strana: 19, autor: (zr)


16. července 2016

Medici a mladí lékaři pomáhají léčbě i hudbou

Každoročně se z celé Evropy sjíždí přibližně osmdesát studentů a mladých lékařů s láskou k hudbě do jednoho vybraného města. Zde se pod vedením zkušeného dirigenta vytvoří symfonický orchestr a sbor a připraví k vystoupení. Organizace letošního “českého ročníku” v Praze a Brně se ujali absolventi 3. LF UK.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Vaše zprávy, autor: Jaroslav Štěpaník


12. července 2016

Lékař: Odstranění všech znamének už v dětství by před melanomem ochránilo

Jeden z nejagresivnějších typů nádorů, zhoubný melanom, se začíná stále častěji objevovat i u dětí. „Může za to hlavně nadměrné slunění. Největší nárůst jsme zaznamenali mezi dospívajícími dívkami, které se rády opalují,“ odpověděl v on-line rozhovoru profesor Petr Arenberger.

 

Zdroj: OnaDnes, autor: pet


9. července 2016

Konec sester vysokoškolaček. Je to špatně?

Co říkáte na návrh o změně vzdělávání zdravotních sester? Primárním stimulem k novele tohoto zákona bylo odhodlání změnit systém vzdělávání všeobecných sester v ČR, přičemž udávanými důvody jsou jejich nedostatek a nejasné kompetence zdravotních asistentů. Současný systém vzdělávání zdravotních sester pokládám za odpovídající situaci ve většině rozvinutých států a hlavně odpovídající potřebám profese. Novela je dle mého názoru cestou zpět a domnívám se, že časem se budeme vracet k současnému systému“, říká David Marx lékař, přední český odborník na kvalitu ve zdravotnictví, proděkan pro studium a výuku na 3. LF UK, vedoucí Kabinetu veřejného zdravotnictví.

 

Zdroj: Krkonošský deník, rubrika: Krkonoše a Český Ráj, strana 2, autor: Zdena Kolářová


9. července 2016

Nejohroženější skupinou jsou pánové mezi 50 a 60

Jaká opatření jsou nejúčinnější? „Jde o fotoprotekci (používání krémů s ochrannými filtry) a používání plážového oblečení. Důležité je využívat režimová opatření, tedy nechodit na slunce před polednem, kdy nejen svítí nejvíce, ale zároveň je tam nejintenzivnější část UVB záření, která nás snadno spálí a ani tolik neopálí“, říká profesor Petr Arenberger.

 

Zdroj: Pražský deník, rubrika rozhovor názory, strana 12, autor: Zdena Kolářová


7. července 2016

Zlepšuje slunce akné?

„Pupínky se mohou objevit už za pár dnů, ale klidně až po měsících, je to různé. Proces zesilování rohové vrstvy je postupný. Může vzniknout po týdnu až měsíci působení záření. Může se ještě násobit používáním méně kvalitních opalovacích krémů, které také mohou mít komedogenní účinky, což znamená, že napomáhají ucpávání pórů,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika zdraví a krása, strana 59, autor: Marie Hejlová


4. července 2016

II. jarní konference Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK

Dne 12. května 2016 se u příležitostí Mezinárodního dne sester konala na půdě 3. LF UK již II. jarní konference FNKV, určená pro nelékařské zdravotnické profese.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 36


4. července 2016

Peritoneální dialýzu u nás využíváme málo. Proč?

„Peritoneální dialýza je velmi vhodnou metodou náhrady funkce ledvin k překlenutí období před transplantací. V ČR se bohužel využívá stále výrazně méně než třeba v Nizozemsku, kde je touto metodou léčeno zhruba 20 procent pacientů, ve Velké Británii téměř 40 procent či ve Skandinávii, kde se čísla v jednotlivých zemích pohybují mezi 22 a 38 procenty,“ řekl předseda České nefrologické společnosti prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta II. interní kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 37, autor: ŠAL


4. července 2016

O pediatrickém ošetřovatelství v praxi se diskutovalo na půdě 3.LF UK

Ve čtvrtek 9. června 2016 proběhla na půdě 3. LF UK konference s názvem „Moderní trendy v pediatrickém ošetřovatelství“, kterou organizovala Klinika dětí a dorostu 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 41, autor: Mgr. Michaela Chmelařová


27. června 2016

Odborná společnost navrhuje úhradu torické čočky při kataraktě a významném astigmatismu

Odstranění katarakty společně s astigmatismem totiž vyžaduje použití čočky torické, na niž se nevztahuje úhrada z veřejného zdravotního pojištění. A za druhé současná legislativa neumožňuje doplatek na torickou čočku, proto si pacient musí hradit nejen ji, ale i celý zákrok. „Podle legislativy nelze platbu za zákrok dělit na hrazenou část, tedy odstranění šedého zákalu a odstranění krátkoči dalekozrakosti, a nehrazenou část, tedy odstranění astigmatismu,“ vysvětlil MUDr. Pavel Studený, Ph. D., primář Oční kliniky 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady, Praha.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Téma, strana 2, autor: esr, red


22. června 2016

Přijímačky na 3. LF? Nestačí jen našprtat biologii, potřeba je i přehled o aktuálním dění a sporných otázkách

Co bývá důvodem, proč si studenti volí právě 3. LF? „Jedna motivace u našich uchazečů je, že je škola menší. Vedení fakulty se také snaží o to, aby se posilovaly činnosti, které bezprostředně nesouvisí s výukou, ale prohlubují sociální roli lékaře a vědomí toho, že je součástí komunity. Bují tu tedy spolkový život, a to jak v rámci jednotlivých oborů, tak jimi napříč – dochází k integraci včetně té mezi jazykovými skupinami. Co se týče odlišnosti ve studiu, učí fakulta všeobecné lékařství podle vzoru Maastrichtu, Mnichova či Cambridge,“ shrnuje argumenty uchazečů a studentů David Marx.

 

Zdroj: Zdravotnický deník, autor: Michaela Koubová


21. června 2016

Léčení bolesti je stále výzvou

„Akutní bolest je velice užitečný signál. Ta chronická nás naopak velice obtěžuje - je to strašná nemoc, se kterou bojuje v průměru 30 procent populace vyspělých zemí. Nejčastější je bolest zad, jež je zároveň také nejdražší bolestí na světě; kvůli ní mají pacienti nejvíce prostonaných dnů a stojí pojišťovny nejvíce peněz," říká fyziolog a patofyziolog prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., FCMA, člen Akademického senátu UK a 3. LF UK

 

Zdroj: Moje zdraví, 3.6.2016, rubrika Kdo nás zajímá, strana 7, autorka Markéta Ostřížková


21. června 2016

Rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou

"Chybí systematičnost a lepší organizace rehabilitační péče – v multidisciplinární péči spolu odborníci týmu nekomunikují. Navíc je specializovaných terapeutů málo a pojišťovny hradí pouze omezené množství terapií, což jsou překážky, které v Norsku ani v dalších zemích západní Evropy nemusejí překonávat,“ říká PhDr. Kamila Řasová, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit B, strana 12, autor: len


20. června 2016

Padesát odstínů bronzu

„UV záření z podstaty věci kůži poškozuje,“ objasňuje na samý začátek přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Petr Arenberger. „Dlouhovlnná složka, která nás tak hezky opaluje, totiž narušuje vazivová vlákna ve střední vrstvě kůže, která tím ztrácí pružnost, a začnou se tvořit vrásky.“

 

Zdroj: Ona DNES, rubrika Krása, strana 26, autorka Karolína Demelová


16. června 2016

Štěrbová venku kraluje a vyhlíží Evropu

Dvaadvacetiletá plavkyně přitom nemá na tréninkovou přípravu tolik času, kolik by si sama představovala. Redukuje ho náročné studium na 3. LF UK v Praze. „Zkouškové je drsné,“ přiznává. „Samozřejmě by to chtělo v tréninku trochu přidat, ale škola to nedovolí. Velká výhoda ovšem je, že mám bazén jen pět minut od koleje,“ pokračuje přemožitelka kanálu La Manche z roku 2010.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Kraj Pardubický, strana 14, autor Luděk Votava


15. června 2016

Paliativní péče

Aktuální Zátiší bude o smrti. O utrpení. O jeho zmírňování. O takzvané paliativní péči, která pomáhá nevyléčitelně nemocným pacientům trávit poslední část života důstojně a co nejkvalitněji. Bavit se budeme i o připravovaném zákonu o eutanázii, o rizicích, které může přinést. Host: Martin Loučka, Centrum paliativní péče

 

Zdroj: Radio1, moderátor: Aleš Vojíř


7. června 2016

Za prevencí IM na křídlech Pegasových

Současné guidelines v léčbě AKS se zaměřením na ticagrelor.

V úvodní přednášce se prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., z III. interní-kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze soustředil na používání inhibitorů P2Y12 v antiagregační léčbě, jak je shrnuje Doporučení ESC 2015 pro léčbu pacientů s akutním koronárním syndromem (AKS) bez elevací úseku ST, připravené Českou kardiologickou společností.

 

Zdroj: Medical Tribune, 7.6.2016, rubrika sešit D, strana 28, autorka Hana Šindelářová


6. června 2016

Nová doporučení ESC pro intervenční kardiologii

Z bohatého programu největšího tuzemského odborného setkání kardiologů pro vás vybíráme některá ze sdělení, která mají bezprostřední dopad do klinické praxe.

 

Doc. MUDr. Pavel Osmančík, Ph. D., z III. Interní kardiologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha, například hájil užitečnost CHA2DS2-VASc skóre, které se používá k odhadu rizika vzniku trombembolických komplikací, a to u pacientů s fibrilací síní (FS).

 

Zdroj: AM Review, 6.6.2016, rubrika Kongresová review, strana 8


6. června 2016

Peritoneální dialýzu u nás využíváme málo. Proč tomu tak je?

V České republice podstupuje dialyzační léčbu jako náhradu funkce ledvin více než šest tisíc lidí. Třikrát týdně musejí dojíždět na pravidelné terapie do jednoho z více než stovky dialyzačních středisek. Každá návštěva přitom trvá v průměru čtyři až pět hodin. Velmi vhodnou variantou je domácí dialýza – hemodialýza, na kterou v těchto týdnech přecházejí první pacienti, a peritoneální dialýza, kterou u nás zatím využívá necelých osm procent nemocných.

 

prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta II. interní kliniky 3. LF UK a FNKV: „Peritoneální dialýza je velmi vhodnou metodou náhrady funkce ledvin k překlenutí období před transplantací. V ČR se bohužel využívá stále výrazně méně než třeba v Nizozemsku, kde je touto metodou léčeno zhruba 20 % pacientů, ve Velké Británii s téměř 40 % či ve Skandinávii, kde se čísla v jednotlivých zemích pohybují mezi 22 a 38 %. Přitom podle různých zdrojů až 75 % všech nemocných si může zvolit mezi hemodialýzou a dialýzou peritoneální.“

 

Zdroj: AM Review, 6.6.2016, rubrika Kongresová review, strana 12


3. června 2016

Intimní nepřítel. Proč máme mykózy?

Po pravdě řečeno, jedná se o jeden z nejčastějších problémů přivádějících ženu ke gynekologovi. Původcem onemocnění je ve většině případů kvasinka Candida albicans. Projevy bývají typické - zmiňované svědění, pálení, někdy i otok vnějšího genitálu a pochvy, bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh, nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku," popisuje na úvod MUDr. Irena Baťková z Gynekologické kliniky 3. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha.

 

Zdroj: Moje zdraví, 3.6.2016, rubrika Klinika/Zdraví ženy, strana 24, autorka Helena Míková


1. června 2016

Ředitelé nemocnic se obávají zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče

Hostem je David Marx, proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví.

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 1.6.2016, 18:10, 5:53, pořad Ozvěny dne - publicistika


1. června 2016

Konec uznávané lékařky

„V žádném případě ti lidé nesmějí dávat peníze spojené s výzkumem kmenových buněk. Ti lidé jsou v situaci vydíraných, ti lidé umírají a každý udělá cokoli,“ řekl Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, 1.6.2016, rubrika Z domova, strana 4, autor: Iva Bezděková, Vojtěch Srnka


31. května 2016

Senátorka nezákonně vydělává na pacientech, ti platí za falešnou naději

„Kdybychom byli ve slušné, civilizované, demokratické zemi, tak především vědci sami by z toho vyvodili důsledky a výrazně by zvážili pokračování své vědecké kariéry,“ dodal přednosta Ústavu etiky 3. LF UK Marek Vácha.

 

Zdroj: echo24.cz, 31.5.2016, rubrika Domov, Krátké zprávy, Homepage, autor: Echo24, čtk31. května 2016

Tým senátorky Sykové si nechal platit za léčbu, akademie ji chce odvolat

Zdroj: zpravy.iDNES.cz, 31.5.2016, rubrika Zprávy / Domácí, strana 0, autorka: iDNES.cz, Zdeňka Trachtová, ČTK


30. května 2016

Obchod s nadějí II

Marek VÁCHA, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK 

V žádném případě ti lidé nesmí dávat jakékoliv peníze, které jsou jakýmkoliv způsobem spojeny s výzkumem kmenových, kmenových buněk, protože ti lidé jsou v situaci vydíraných, ti lidé umírají a samozřejmě každý udělá cokoliv a žádá třeba i o nevyzkoušenou terapii. To v některých limitních případech je možné v civilizovaných zemí, i třeba v USA, ale nikdy, nikdy ti lidé za to nesmí dávat peníze, byť je dávali bokem nebo podobně.

 

Zdroj: ČT 1, 30.5.2016, 21:25, pořad Reportéři ČT, 0:53


28. května 2016

Kde vědci v ČR píší nejlepší články

Hodnocení vědy je věda sama o sobě. Jedním ze způsobů, jak zjistit, kdo činí světově převratné objevy a kdo spíše bádá na domácím kolbišti, je sledovat četnost studií v různě vlivných časopisech daných oborů. A ve špičkové kvalitě článků excelují vědci z řady ústavů Akademie věd ČR, dále z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy i mnozí další, ukazuje studie centra IDEA.

 

Kardiovaskulární nemoci (45)

1. IKEM

2. 3. lékařská fakulta UK

3. Nemocnice Na Homolce

4. Fakultní nemocnice v Motole

5. Fyziologický ústav AV

6. 1. lékařská fakulta UK

 

Zdroj: Lidové noviny, 28.5.2016, rubrika Česká pozice, strana 13, autor: Martin Rychlík


26. května 2016

Názory na eutanazii

Marek VÁCHA, přednosta Ústavu etiky, 3. LF UK v Praze

Zdroj: ČT 24, 26.5.2016, 20:00, pořad 90' ČT24, 46:21 minuta


25. května 2016

Léčba ischemických CMP v České republice – pohled neurologa

Ischemické cévní mozkové příhody představují velmi závažná onemocnění, s vysokou mortalitou a trvalými následky působícími invaliditu. V současnosti je dostupná léčba s vědeckou evidencí o účinnosti, která může významně zlepšit prognózu pacientů, avšak její efekt závisí na včasné aplikaci (princip terapeutického okna). Všichni pacienti zároveň profitují z intenzívní péče na specializované iktové jednotce. Proto je diagnostika a léčba mozkových příhod u nás soustředěna do sítě vysoce specializovaných center, probíhá podle legislativních předpisů a odborného standardu.

 

Zdroj: Postgraduální medicína, 25.5.2016, rubrika Focus, strana 50, autor: MUDr. Ondřej Škoda, Ph.D. 3. LF UK


24. května 2016

Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě

U melanomu je imunoterapie nejdál. Asi nejdále moderní imunologické metody postoupily v léčbě melanomu. První sdělení tedy bylo věnováno tomuto tématu. Ujala se jej přední specialistka na léčbu tohoto nádoru doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, 24.5.2016, rubrika Sešit C, strana 22


23. května 2016

Šach mat pro pokročilý melanom, karcinom plic i ledvin

V 1. linii je nivolumab indikován jako monoterapie pokročilého –neresekovatelného nebo metastatického – melanomu u dospělých bez mutace BRAF. Tím, kam kráčí léčba tohoto onemocnění, se zabývala doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: AM Review, 23.5.2016, rubrika XL. brněnské onkologické dny, strana 18


23. května 2016

Podpůrná a paliativní péče – zacíleno na zvládání nežádoucích účinků léčby i na důstojné odcházení

V „paliativní části“ sympozia se PhDr. Martin Loučka, PhD., ředitel Centra paliativní péče 3. LF UK v Praze, věnoval problematice pacientů a jejich blízkých v situaci, kdy už nádor nereaguje na kurativní terapii a je třeba převést pozornost ke zmírnění symptomů a kvalitě života.

 

Zdroj: AM Review, 23.5.2016, rubrika XL. brněnské onkologické dny, strana 30


23. května 2016

Včasná léčba je podmínkou úspěchu

Přednosta ORL kliniky FNKV MUDr. Martin Chovanec, Ph. D., se zabýval historií neurootochirurgie na ORL klinice 3. LF UK a FVKV. Jak řekl, v současnosti klinika nabízí komplexní diagnostickou a terapeutickou péči pacientům s onemocněním vnitřního ucha, n. VIII a spánkové kosti.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, 23.5.2016, rubrika Odborné akce, strana 4516. května 2016

Kmenové buňky se slevou

„Podmiňovat aplikaci této metody nějakou částkou předem považuji za zcela nepřípustné,“ říká známý onkolog Pavel Klener. „Je to naprosto zavrženíhodné a nemám pro to slov,“ doplňuje Marek Vácha z Ústavu etiky na 3. LF UK. Organizátoři léčby podle Váchy zneužili toho, že „ti lidé mají smrt na jazyku, jsou ochotni prodávat domy, dají vám všechno, oč je požádáte“.

 

Zdroj: Respekt, 16.5.2016, rubrika Civilizace, strana 59, autor Martin Uhlíř


9. května 2016

Mnoho tváří diabetu

52. diabetologické dny

Péče o pacienta s diabetem musí být komplexní. Diabetes mellitus 2. typu je složité a progresivní onemocnění, a proto se všichni diabetologové již dávno nedívají pouze na kompenzaci glykémie, ale pohlížejí na své pacienty také očima psychologa, kardiologa, nefrologa aj., aby se snažili co nejlépe zabránit všem negativním následkům a komplikacím tohoto onemocnění.

 

Diabetes a ledviny

Prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., předseda České nefrologické společnosti a přednosta I. interní kliniky 3. LF UK a FNKV, připomněl, že postižení ledvin u pacientů s diabetem globálně přibývá, potvrzují to i epidemiologická data z ČR. Kromě diabetické glomerulosklerózy narůstají i jiná primární renální onemocnění.

 

Zdroj: AM Review, 9.5.2016, rubrika Kongresocá review, strana 15, autor kip


5. května 2016

Proč si s sebou nosíme až dvě kila bakterií?

Lidské tělo bylo tradičně chápáno jako soubor buněk, které všechny pocházejí z oplozeného vajíčka a přes rozdílnou morfologii obsahují stejnou genetickou výbavu. Ve světle přibývajících poznatků však bylo nutné nahradit toto paradigma novou koncepcí organismu jako holobiontního systému, jehož je mikrobiota nedílnou a plnohodnotnou součástí. Dnes víme, že vliv mikrobů je mnohostranný – ovlivňují nejen trávení potravy, ale i četné metabolické pochody v našich tělech, chrání nás před některými infekcemi, mají vliv i na naši psychiku a chování.

 

Doc. MUDr. Ladislav Machala, Ph. D., (*1954) vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově. Pracuje v AIDS centru Nemocnice Na Bulovce, na 3. lékařské fakultě UK přednáší obor infekčních nemocí.

 

Zdroj: Vesmír, 5.5.2016, rubrika Mikrobiologie, strana 16, autor Jiří Beneš, Ladislav Machala


5. května 2016

První ukrajinské zdravotní sestry míří do Česka. Učí se jazyk, ministerstvo jedná o urychlení víz

Skupinu Ukrajinek do Česka přiveze 3. LF UK, která navázala spolupráci s univerzitou v Užhorodu. Ta pomohla vytipovat sestry pracující po celé Ukrajině.

 

"Protože Ukrajina není členem Evropské unie, tak se musíme hodně věnovat srovnávání vzdělávání. Některé z uchazeček vypadly z projektu, protože nesplňovaly kritéria všeobecné sestry," vysvětluje přednostka fakultního Ústavu ošetřovatelství Hana Svobodová, která sestry pomáhala vybírat.

 

Zdroj: aktualne.cz, 5.5.2016, rubrika Domácí, autorka Markéta Šrajbrová


2. května 2016

Boj proti rakovině kůže

Nádory kůže jsou v Česku stále častější. Už teď jich přitom Češi mají nejvíc ve střední a východní Evropě. Dnes začala další řada preventivních akcí ve speciálních stanech přímo v ulicích tuzemských měst. Jak se melanomu vyvarovat? A jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko? I na to se zeptáme přednosty Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Petra Arenbergera.

 

Zdroj: ČT 24, 2.5.2016, 22:00, pořad Události, komentáře


2. května 2016

Zázračný aspirin likviduje celulitidu

Za odstranění celulitidy nemusíte utrácet horentní částky. Leckdy stačí upravit životní styl, radí Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Týden, 2.5.2016, rubrika Moderní život, strana 88, autor Ondřej Fér


21. dubna 2016

Zdravotnická poradna ČRO Dvojka - kožní onemocnění

Lupénka není vyléčitelná. Léčit ji ale umíme, říká dermatolog Psoriáza je systémové onemocnění. Přitom nejde jen o nemoc kůže, ale zánět může postihnout další orgány. Navíc je dědičná, její rozvoj tak ovlivníte minimálně. Hovoří přednosta Dermatovenerologické kliniky III. LF UK a FNKV Petr Arenberger.

 

Zdroj: ČRo Dvojka, 21.4.2016, 10:04, pořad Poradna, moderátorka Martina Kociánová


20. dubna 2016

Uděleny ceny Univerzity Karlovy

Za významný tvůrčí počin uděluje Univerzita Karlova v Praze Ceny Bedřicha Hrozného. Rektor univerzity Tomáš Zima je letos předal třem badatelským týmům.

 

Tým z 1. a 3. lékařské fakulty pak získal stejnou cenu za porovnání různých postupů při léčení vysokého krevního tlaku. Působili v něm Jiří Widimský, Jano Rosa, Ondřej Petrák, Branislav Štrauch, Tomáš Zelinka, Robert Holaj, Petr Widimský, Petr Toušek a Karol Čurila.

 

Zdroj: Lidové noviny, 20.4.2016, rubrika: medicína a věda, strana 16


19. dubna 2016

Kolik absolventů medicíny mizí v zahraničí?

Na 3. LF UK v Praze mají studenti mimořádnou příležitost absolvovat část svého kurikula na zahraničních univerzitách, což je ta nejlepší příprava pro začátek profesionální kariéry v zahraničí. V rámci programu Erasmus+ má 3. LF UK 32 uzavřených dohod s univerzitami ve třinácti státech EU.

Doc. MUDr. Alexander M. Čelko, CSc., proděkan 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Medical Tribune, 19.4.2016, rubrika: sešit A, strana 2


16. dubna 2016

Čeští lékaři budou testovat nový typ umělé kůže

Popáleniny patří k nejhorším úrazům, jejich léčení je zdlouhavé a bolestivé. Na konci pacientům zůstávají jizvy na celý život. U dětí je to ještě horší. Právě pro ně vyvinuli vědci ve Švýcarsku nový typ umělé kůže, který budou testovat i nemocnice v Česku. Hovoří přednosta Robert Zajíček z Kliniky popáleninové medicíny 3. LF UK.

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 16.4.2016, 18:00, pořad: Zprávy, redaktorka Iveta Vávrová


11. dubna 2016

Bezpečná medikace I – Rizikové léky (5. díl seriálu)

V dalším díle seriálu o bezpečí pacientů MUDr. David Marx představuje jednoduchá, ale účinná opatření na straně nemocnice, která chrání zdraví a životy pacientů i zdravotníky před jejich vlastními chybami.

 

Zdroj: Zdravotnický deník, 11. 4. 2016


9. dubna 2016

Dětské popáleniny

Rozhovor s přednostou Kliniky popáleninové medicíny FNKV a 3. LF Robertem Zajíčkem.

 

Zdroj: ČT - Studio 6 víkend, 9. 4. 2016, moderuje Barbora Brunclíková


8. dubna 2016

Univerzita Karlova oslavila 668. výročí od svého založení

Cenu Bedřicha Hrozného za nejlepší tvůrčí počin za rok 2015, obdržely hned tři vědecké týmy. Cena společně s finanční odměnou putovala k badatelům z Filosofické fakulty za vydání knihy Barokní architektura v Čechách. Ocenění si převzali také vědci z Přírodovědecké fakulty. Jejich práce vedla k vytvoření nové metody přípravy zeolitů. Jedná se o mikroporézní materiály. Představitelé univerzity ocenili také přínos vědeckého týmu na poli teorie. Posledním z oceněných se stal tým vědců z 1. a  3. lékařské fakulty UK. Univerzita ocenila rozvoj spolupráce mezi jednotlivými lékařskými obory při výzkumu nových léčebných postupů. Z jejich práce mohou do budoucna těžit pacienti, kteří trpí problémy s kardiovaskulárním systém. Tým vědců se zaměřuje na výzkum nových léčebných postupů u závažných forem vysokého krevního tlaku. Jejich studie získala ohlas i v zahraničí. „Tato spolupráce vedla k vynikajícím, mezinárodně uznávaným výsledkům,“ doplnil mluvčí Hájek.

 

Zdroj: Pražský deník, 8. 4. 2016, rubrika: Z metropole, strana 2, autorka Václava Burdová


8. dubna 2016

Personální krizi zažehnají zdravotní sestry z Ukrajiny

S touto variantou nesouhlasí někteří lékaři. Tvrdí, že tyto sestry nemají dostatečnou kvalifikaci, a navíc se prý s pacienty nedomluví. Jak se na to díváte vy? Samozřejmě to nejde udělat tak, že bychom přijeli na Ukrajinu, tam nabrali sestry a přivezli je do České republiky. Je to dlouhodobý program, na kterém už spolupracujeme se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. A je velmi dobře rozpracovaný.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, 8. 4. 2016, rubrika: Praha, strana 15, autorka Tereza Blažková


6. dubna 2016

Újma na zdraví a její odčinění / Kulatý stůl 3. lékařské fakulty a Právnické fakulty UK

Právě o problému odškodňování újmy na zdraví diskutovali akademičtí právníci v čele s děkanem Právnické fakulty UK Janem Kuklíkem se zástupci lékařů vedených děkanem 3. lékařské fakulty UK Michalem Andělem, soudci, zástupci pojišťoven a dalšími odborníky v úterý 5. dubna na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hostitel, děkan právnické fakulty Jan Kuklík, řekl, že nápad na první kulatý stůl o konkrétních dopadech nového občanského zákoníku do konkrétní oblasti vznikl na dlouhých poradách a kongresech, kdy s kolegou Andělem debatovali o právu a lékařství.

 

Zdroj: Zdravotnický deník, 6. 4. 2016, autor Jiří Reichl


4. dubna 2016

Tinnitus nikdy nespí

Jde o zvukový fenomén, který nemá zdroj v okolním prostředí a pacient jej přesto vnímá svým sluchem (jedním uchem či oběma) jako hučení, syčení, pískání a podobně. V zásadě se dá tento jev rozlišit jako náhle vzniklá záležitost nebo pak chronická obtíž, tedy trvající víc než šest měsíců,“ říká úvodem MUDr. Ivan Šejna, CSc., z Otorinolaryngologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: Moje zdraví, 4. 4. 2016, rubrika: Klinika – ORL, strana 36, autorka Helena Míková


4. dubna 2016

Práce ošetřovatelek je velice náročná a zodpovědná

Rozhovor s Šárkou Kajumovou (absolventkou bakalářského studia na 3. LF) o práci ošetřovatelek. Šárka Kajumová dnes pracuje jako vedoucí ošetřovatelského úseku domova pro seniory v Neratovicích na Mělnicku. Hovoří o povinnostech sester, o náročnosti a zodpovědnosti jejich práce. V domovech pro seniory se o klienty starají zdravotní sestry v předdůchodovém věku, které už jinde nechtějí nebo je to v jejich původních zaměstnáních přestalo bavit.

 

Zdroj: Deník.cz, 4. 4. 2016, autorka Barbora Tesnerová


4. dubna 2016

Léčba mužů s pohlavní chorobou

Mezi nejčastější pohlavní onemocnění v Česku se řadí kapavka. „Kapavka je bakteriální onemocnění způsobené gramnegativním diplokokem Neisseria gonorrhoeae a přenáší se pohlavním stykem. Může postihnout muže i ženy, a pokud je včas diagnostikováno, je obvykle dobře léčitelné antibiotiky. U mužů je výskyt kapavky dlouhodobě vyšší než u žen a obecně platí, že k lékaři přicházejí nemocní, u nichž je onemocnění v akutní fázi, tedy několik dní až týdnů po nakažení. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) je celosvětově zaznamenáno kolem 106 milionů případů tohoto onemocnění ročně,“ říká na úvod doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Moje zdraví, 4. 4. 2016, rubrika: Klinika - Zdraví muže, strana 30, autorka Barbora Neubergerová


3. dubna 2016

Babička matkou

Ve světě stoupají počty porodů po šedesátce díky oplodněnému vajíčku od dárkyně. Matka tak dítě de facto jen přivede na svět.

 

Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK: Ta matka skutečně jako je schopna odnosit a porodit to dítě. To, že ta matka potom za rok umře, to je druhá věc samozřejmě, jo. Ale fyziologicky tohle, tohle možné, možné je.

 

Zdroj: ČT 1, 3.4.2016, 21:45, pořad 168 hodin, redaktorka Barbora Sedláčková


1. dubna 2016

Zaznamenali jsme za vás

Chcete darovat krevní plazmu a podílet se tak na záchraně lidského života či zdraví? Navštivte odběrné centrum na Praze 1 v ulici Perlová. Dárcovství krevní plazmy probíhá ve zdravotnickém zařízení a za darování krevní plazmy jsou zde pro vás připraveny odměny. Více na www.caraplasma.cz.

 

Zdroj: Zdraví, 1.4.2016, rubrika: Co je nového, strana 17


31. března 2016

S Alzheimerovou nemocí bojují v Klecanech už rok, první vědecké úspěchy.

Co se týče hmatatelných vědeckých výstupů, připomíná ředitel například úspěch týmu zabývajícího se právě Alzheimerovou chorobou. „Vytvořili jsme nové způsoby rozpoznávání této choroby a stali se součástí preventivních programů, jako je očkování proti této nemoci. Dost významný je také tým zabývající se sociální psychiatrií. Prokázal, že po propuštění pacienta z psychiatrické péče existuje kritické období, kdy dramaticky roste riziko sebevraždy. Zajímavého zjištění jsme dosáhli i ve zkoumání souvislostí mezi toxoplazmózou a rozvojem schizofrenie a působí u nás také jediná skupina v České republice, která má povolení vlastnit a zkoumat psychedelické drogy, jako je psilocybin nebo konopí. I tam jsme přišli na nějaké zajímavé věci, nejprve s tím ale musíme seznámit, zadavatele, v případě marihuany ministerstvo vnitra,“ uvádí Höschl.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, 31. 3. 2016, rubrika: Střední Čechy, strana: 14, autor Viktor Votruba


30. března 2016

Události týdne ve vědě a zdravotnictví - Nová kůže pro popálené

Na dvaceti pacientech byla úspěšně testována kůže, na jejímž vývoji se podílejí vědci z Curyšské univerzity a ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Z malého vzorku kůže pacienta ji kultivovali dva až čtyři týdny. Výsledná podoba na popáleném místě téměř splyne s kůží pacienta.

 

Zdroj: Lidové noviny, 30. 3. 2016, rubrika: medicína, strana 14


27. března 2016

Dát si jointa, protože nás něco bolí? Nesmysl. Marihuana není zázračný lék, varuje lékař

Prof. Richard Rokyta (3. LF) se v obsáhlém rozhovoru vyjadřuje k legalizaci marihuany pro léčebné účely. Podle něj je vstřícný přístup široké veřejnosti k lehkým drogám nebezpečný. Pozitivní účinky zastiňují nebezpečné dopady na lidský organismus a berou se na lehkou váhu. Marihuana rozhodně není všelék, jak se donedávna soudilo.

 

Zdroj: Aktuálně.cz, 27. 3. 2016, autor: Zuzana Mocková


23. března 2016

Pracovní místa českých mediků

Teď sedí všichni v jedné posluchárně. I tito studenti třetí lékařské fakulty se ale jednou budou rozhodovat, kdo chce zůstat v českých nemocnicích a ambulancích a kdo vyrazit za hranice.

 

Daniel Kaliba, student 3. LF Univerzity Karlovy v Praze: Už mám rozjednaný Erasmus, abych mohl odjet do Itálie.

 

Zdroj: ČT 1, 23. 3. 2016, 19:00, pořad: Události, redaktorka Jitka Szászová


18. března 2016

Překonejte svůj strach ze zubaře

„Privátní zubní péče je dnes postavená na týmové spolupráci – zubní lékař, dentální hygienistka a zubní asistentka. Každý člen týmu má své kompetence zajišťující špičkovou zubní péči, a to především z pohledu prevence,“ vysvětluje docentka Eva Gojišová, přednostka Stomatologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: ego!, 18. 3. 2016, rubrika: Zuby, strana: 42, autor Marie Stránská


13. března 2016

Křivé nařčení

Falešná obvinění otce matkou dítěte. Nejvíc celým kolotočem okolo falešného nařčení trpí dítě. Stává se rukojmím vlastního rodiče.

 

Eva Vaníčková, Poradna pro dětské oběti násilí 3. LF UK: Pro to dítě je to neskutečně traumatizující. Ona je potom příčinou toho, proč to dítě je opakovaně vyšetřováno, opakovaně vyslýcháno a ta vyšetření, ani ty výslechy nejsou pro dítě žádnou příjemnou zkušeností.

 

Zdroj: ČT 1, 13.3.2016, 21:45, pořad: 168 hodin, redaktorka Tereza Strnadová


11. března 2016

Jste spokojeni s tím, jakým způsobem komunikují vaši lékaři?

Hostem Českého rozhlasu Plus byl proděkan 3. LF MUDr. David Marx. Hovořil o spokojenosti pacientů s komunikací s lékaři v souvislosti s tím, že z průzkumu HealthCare Institutu téměř 2/3 zástupců pacientských organizací považují informovanost mezi nemocnicemi či ambulancemi a svými organizacemi za nedostatečnou. Naopak většina kladně hodnotí přístup nemocnic a ambulancí k nastavení proklientského chování a dostupnosti péče. K dispozici je audionahrávka.

 

Zdroj: ČRo Radiofórum, 11.3.2016, 12:36, moderuje Helena Šulcová


10. března 2016

Nová šance v boji proti diabetické slepotě pomocí oční masky

Oční maska společnosti ELON MEDICAL s.r.o. je neinvazivní zdravotnický prostředek pro domácí léčbu diabetického makulárního edému. Na Oftalmologické klinice FNKV byla pod garancí prof. Pavla Kuchynky a MUDr. Miroslava Veitha (oba 3. LF) realizována klinická studie na 35 pacientech, kteří měli onemocnění diabetem 1. a 2. stupně a u nichž se již projevoval makulární edém. Po 6 měsících používání masky došlo u 50 % z nich k redukci edému.

 

Zdroj: http://sestricka.com, 10. 3. 2016


7. března 2016

Brněnské, a přitom mezinárodní aneb FNUSA-ICRC bilancuje svou první pětiletku

Z domácích partnerů bych na prvním místě jmenoval brněnskou Masarykovu univerzitu a její lékařskou a přírodovědeckou fakultu – spousta našich výzkumníků pracuje jak na univerzitě, tak u nás. Dále je to Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Vysoké učení technické Brno, Univerzita Karlova v Praze a její 2. a 3. lékařská fakulta, FN Brno, brněnská dětská nemocnice, FN Motol, Thomayerova nemocnice, FN Hradec Králové, Ústav přístrojové techniky a Biofyzikální ústav Akademie věd ČR a další.

 

Zdroj: AM Review, 7. 3. 2016, rubrika: Téma - Klinický výzkum, strana: 4, autor: ŠAL


26. února 2016

ÚVN má dvě nová pracoviště a další novinky pro pacienty

Gynekologická klinika ÚVN a 3. lékařské fakulty UK naváže na činnosti gynekologického oddělení a nově se bude věnovat také vzdělávání a výzkumu. Ústav klinických neurooborů nastaví podmínky pro zajištění komplexní péče o pacienty s onemocněními centrální nervové soustavy včetně organizovaného sledování nemocných.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 26.2.2016, rubrika: Tiskové zprávy


24. února 2016

Bolzanovu cenu udělila Univerzita Karlova za tři doktorské práce

Přímo na oblast medicíny se zaměřila Balušíková, která zkoumala mechanismus transportu železa v savčích buňkách. Mimořádnou cenu rektora za mimořádné mimostudijní činy získali její kolegové ze 3. lékařské fakulty UK Denisa Dybowiczová a Julius Lukeš, kteří prokázali rozvahu v kritické situaci. Dybowiczová cestovala pendolinem, které se v červenci srazilo s kamionem na přejezdu ve Studénce. Ještě před příjezdem záchranářů poskytla první pomoc zraněným cestujícím. Lukeš zase pomohl na výzvu posádky zachránit cestujícího při své letecké cestě z Kuby.

 

Zdroj: ceskenoviny.cz, 24.2.2016, rubrika: Z domova , autor: ČTK


23. února 2016

Poslední okamžiky kněze Toufara

To nejsou úplně přirozené pohyby. Když se mu podíváme do obličeje, na oči, vypadají vyděšené. Taky se chová jako automat. Připomíná mi loutku.

Lucie Bankovská Motlová, Oddělení lékařské psychologie 3. LF UK

 

Zdroj: ČT 1, 23.2.2016, 19:00 | Pořad: Události


22. února 2016

Nejlepší vysoké školy

Na řadě velkých univerzit už odpočítávají poslední dny do uzavření přihlášek. Vybrat správnou vysokou školu není jednoduché. Je jich spousta, každá se prezentuje jako ta nejlepší. Nechte se inspirovat naším žebříčkem. Největší školy, jako je Univerzita Karlova v Praze či Masarykova univerzita v Brně, přijímají přihlášky do bakalářského studia pouze do konce tohoto týdne. Pokud to zájemce nestihne, nezbývá mu než doufat, že se některé obory nenaplní a fakulty v následujících měsících vyhlásí druhá kola. 3. lékařská fakulta se umístila na druhém místě.

 

Zdroj: Týden, 22.2.2016, rubrika: Aktuálně, strana: 26, autor: Vladimír Barák


22. února 2016

Nutriční intervence u kriticky nemocných

V rámci 18. ročníku kongresu Colours of Sepsis, který proběhl ve dnech 26.–29. ledna v Ostravě, měli účastníci možnost zhlédnout sympozium společnosti Baxter s názvem „Nutriční intervence u kriticky nemocných“. Sympoziu předsedal doc. MUDr. Pavel Těšínský z II. interní kliniky 3.LF UK a FNKV v Praze.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, 22.2.2016, rubrika: Sestra, strana: 34 autor: MUDr. Andrea Skálová


22. února 2016

Co nám říkají registry o biologické léčbě psoriázy

V rámci Dermatologického updatu, který proběhl 11. února v Praze, zazněla přednáška „Co jsme se dozvěděli za 10 let o psoriáze“ věnovaná dosavadním výsledkům biologické léčby tohoto onemocnění. Data získaná z českých i zahraničních registrů biologické léčby prezentoval předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, 22.2.2016, rubrika: Sestra, strana: 38, autor: MUDr. Andrea Skálová


22. února 2016

Češi pěstují z nanovláken lidskou tkáň. V budoucnu chtějí i celé kusy lidí

Česká firma bude pěstovat lidské tkáně pomocí nanovláken. Je to výsledek šestileté spolupráce materiálových inženýrů s vědeckými týmy napříč Evropou a USA. Budoucnost v nanotechnologiích vidí i přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

 

Zdroj: http://www.blesk.cz


14. února 2016

Jak fungují hlasivky a jak je chránit?

Mluvíme, zpíváme, šeptáme. Bereme svůj hlas jako přirozenou součást sebe sama. O hlasivkách, kde hlas vzniká, příliš nepřemýšlíme. Co vše je ovlivňuje, čím jim škodíme nebo naopak prospíváme? Lidé, které jejich hlas „živí“, o tom vědí své. Mnohým z nás možná vrtá hlavou, proč má někdo hlas uchu lahodící a jiný nikoli. Podle slov doktora Šejny je zabarvení hlasu víceméně záležitostí anatomických struktur, jde tedy o jakousi vrozenou dispozici pro ten který hlas: někdo má hlasivky hrubější, někdo naopak jemné.

 

Zdroj: http://www.dama.cz


11. února 2016

Ekonomie vymknutá z kloubů

Ty tam jsou doby, kdy byly rostlinné tuky představovány jako výhodné proto, že neobsahují cholesterol. Dnes víme, že za naprostou většinou plasmatického cholesterolu, který představuje základní riziko infarktu myokardu či mozkové cévní příhody, stojí především jeho endogenní syntéza, tedy laicky řečeno cholesterol, který si z přijímané potravy vytváří naše tělo samo. Ta nemá s cholesterolem v potravě mnoho společného. Stoupá především s přísunem nasycených mastných kyselin a také s celkovým energetickým příjmem. Obsah nasycených mastných kyselin je v zásadě srovnatelný v palmovém či kokosovém oleji a v hovězím či vepřovém tuku. Máslo a sádlo tedy nepředstavují základní zdravotní nevýhodu proti tuku palmovému či kokosovému.

 

Zdroj: Lidové noviny, 11.2.2016, rubrika: Názory, strana: 11, autor: MICHAL ANDĚL


28. ledna 2016

Studentky přednáší dětem na trojce

Studentky druhého ročníku oboru dentální hygienistka třetí lékařské fakulty UK v lednu zahájily sérii preventivních přednášek pro děti mateřských a základních škol v Praze 3. Kromě teoretických informací si děti v praxi nacvičí správnou techniku čištění zubů s pomocí zviditelnění plaku obarvovacími tablety. Po aplikaci tablety se zuby s plakem obarví na fialovo, a děti tak vidí, kde si zuby vyčistily špatně.

 

Zdroj: Pražský deník, 28.1.2016, rubrika: Z metropole, strana: 2


26. ledna 2016

Zájem o medicínu roste. Většina uchazečů má smůlu

Probojovat se ke studiu na některé z českých lékařských fakult je čím dál těžší. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem školství. Nejvíce si loni mohla vybírat Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která přijala pouze 16,2%uchazečů. Nával měli také na 2.a 3.lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde jich uspělo 18 %.

 

Zdroj: Lidové noviny, 26.1.2016, rubrika: Titulní strana, strana: 1, autor: BARBORA CIHELKOVÁ


26. ledna 2016

Na zubaře je „nával“, o strojaře nouze

Převis přihlášených a přijatých uchazečů je jedním z ukazatelů kvality vysoké školy. Prestižní fakulty si mohou budoucí studenty vybírat a přijmout jen ty nejlepší. Zájem v posledních pěti letech stoupá zejména o studium lékařství a dalších medicínských oborů. Nejvíce si loni mohla vybírat Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která přijala pouze 16,2 % uchazečů. Nával měli také na 2. a na 3. LF UK, kde u přijímaček uspělo zhruba 18%studentů. Relativně největší šanci měli zájemci o studium medicíny na LF UK v Plzni. Sítem přijímacích zkoušek jich prošlo více než třetina.

 

Zdroj: Lidové noviny, 26.1.2016, rubrika: Akademie - Žebříčky VŠ, strana: 15, autor: BARBORA CIHELKOVÁ


10. ledna 2016

Konec levných rostlinných tuků. Evropská komise je chce omezit, podle lékařů jsou to zabijáci

Omezíme margaríny, rozhodla se Evropská komise. Minulý měsíc vydala doporučení, podle kterého by se měl podíl průmyslově vyrobených rostlinných tuků v potravinách výrazně snížit. Doporučení se ovšem týká jen těch margarínů, které se vyrábějí zastaralou metodou ztužování.

“Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o třiadvacet procent,“ varoval například vedoucí Katedry preventivního lékařství 3.lékařské fakulty UK Pavel Dlouhý.

 

Zdroj: aktualne.cz, 10.1.2016, rubrika: Domácí


7. ledna 2016

Ztučnělá játra a přemíra bílé drogy. Cukru nám stačí o hodně míň

Když naše tělo přemění energii ze všech přijatých sacharidů na glukózu a tu přímo nespálí, ukládá si ji do zásoby. Jakmile ale horní hranici kapacity pro toto ukládání překročíme, začne se glukóza přestavovat na mastné kyseliny a z nadbytečných sacharidů vznikne nasycený tuk. Většinu sladkostí konzumujeme dohromady s nějakým tukem. „Problematické jsou z tohoto pohledu především cukrovinky a cukrárenské výrobky, které často obsahují velké množství něčeho ještě horšího, než je cukr – transmastné kyseliny,“ konstatuje profesor Anděl.

 

Zdroj: lidovky.cz, 7.1.2016, rubrika: Lidovky / Zdraví, autor: Renáta Gebauerová


5. ledna 2016

Hlasivky někdy musejí odpočívat

„Hlasivky jsou hodně zjednodušeně řečeno dva vazivově svalové pruhy délky asi 2,5(9]cm, které se rozkmitávají jako struny vydechovaným vzduchem a právě tímto pohybem k sobě a od sebe se tvoří hlas. Čím jsou hlasivky kratší, tím rychleji kmitají a hlas je vyšší. Samozřejmě o kvalitě hlasu nevypovídají jenom hlasivky jako takové, vliv mají dutina ústní, hltan, oblouky patrové, mandle patrové, nosohltan, dýchací cesty, hlas dále ovlivňují také nedostatečný dech nebo celkově snížená kapacita plic. Kvalitu hlasu dále mění probíhající zánět hlasivek či nádorové bujení - ať již benigní (nezhoubné), či maligní (kdy může dojít až k ohrožení života),“ říká MUDr. Ivan Šejna, CSc., z Otorinolaryngologické kliniky3.lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: Moje zdraví, 5.1.2016, rubrika: Klinika - ORL, strana: 32, autor: Helena Míková


5. ledna 2016

Suchá, nebo dehydratovaná?

„Přirozenou kožní bariéru pak narušují četné vnější i vnitřní faktory, které nepříznivě ovlivňují rovnováhu v procesu hydratace a způsobují nadměrné ztráty vody,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3.lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj: Moje zdraví, 5.1.2016, rubrika: Zdraví a krása, strana: 52, autor: Jana Nová


30. prosince 2015

Úrazy při oslavách příchodu nového roku

Před silvestrovskou zábavou v podobě pyrotechniky varují lékaři. Právě na přelomu roku se v ambulancích nejčastěji objevují úrazy způsobené rachejtlemi. Robert ZAJÍČEK, přednosta, Klinika popáleninové medicíny, FNKV a 3. LF UK. ...pacient utrpěl těžký úraz, a to jsou četné zásahy v oblasti obličeje střelným prachem, který zde zasáhl obličej a došlo k poškození očí a i poranění nosu...

 

Zdroj: ČT 1, 30.12.2015 | 19:00 | Pořad: Události


23. prosince 2015

Cukru nám stačí o hodně míň

Záměrné vystavování drůbeže nadlimitní spotřebě sacharidů je dnes ve většině zemí EU zakázáno. Zatímco však ztučněná husí a kachní játra začínají patřit minulosti, ke ztučňování jater spěje člověk. Úplně stejně, ale dobrovolně. „Sladká chuť signalizuje obsah energie,“ říká profesor Michal Anděl, děkan 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Touhu po sladké chuti si s sebou zřejmě geneticky neseme, dokážeme na ni dobře reagovat už od útlého věku a dál si to návykově podmiňovat. Kdo si zvykne na sladkou chuť, vyhledává další sladké.

 

Zdroj: Lidové noviny, 23.12.2015, rubrika: Medicína, strana: 14, autor: RENÁTA GEBAUEROVÁ


21. prosince 2015

Pokřtěna první tuzemská učebnice fyziologie a patologické fyziologie

Ve foyer děkanátu 3. LF UK v Praze proběhl 25. listopadu pod záštitou děkana fakulty prof. MUDr. Michala Anděla, CSc., křest knihy Fyziologie a patologická fyziologie pro klinickou praxi vydané nakladatelstvím Grada Publishing. Jedná se o první domácí učebnici a monografii, která propojuje tyto základní předměty studia medicíny. Publikace představuje kolektivní dílo šestnáctičlenného autorského týmu. Hlavní editor učebnice prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., vyzdvihl cíl, s nímž kniha vznikala – snahou bylo především upozornit na praktickou důležitost znalostí obou disciplín, propojujících kliniku zdravého a nemocného organismu člověka.

 

Zdroj: AM Review, 21.12.2015, rubrika: Medicínská Review, strana: 50


18. prosince 2015

Mentor ocenil Prostor klidu v Orlickoústecké nemocnici

Mentor projektového týmu Přátelské nemocnice Marek Vácha, který je přednostou Ústavu etiky 3.lékařské fakulty Univarzity Karlovy, postupně navštěvuje všechny akutní nemocnice Pardubického kraje.

 

Zdroj: Orlický deník, 21.12.2015, rubrika: Orlicko, strana: 3


18. prosince 2015

Přátelská nemocnice

... a komunikaci s veřejností. Spolupracovat budou i s vedením jednotlivých nemocnic kraje. Mentorem týmu je doktor Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nyní se chystá časový harmonogram tohoto dvouletého programu. Tým si dává za cíl zapracovat na mnoha...

 

Zdroj: MOJE NEMOCNICE, příloha regionálního Deníku, Vydavatel: Nemocnice Pardubického kraje, a. s, strana 3


17. prosince 2015

S pumpou na ztuhlé svaly. Usnadní život lidem s dětskou obrnou

Uvolňovat ztuhlé dětské svaly napomáhají také léky. „Při dlouhodobém užívání si na ně však pacient může vypěstovat návyk,“ upozorňuje docentka Ivana Štětkářová, přednostka Neurologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Zároveň se mohou objevit i nežádoucí účinky jako je ospalost či únava.“

 

Zdroj: http://relax.lidovky.cz


16. prosince 2015

Testy včas vidí chyby v mozku

V úterý uplynulo sto let od smrti Aloise Alzheimera, vědce, který první popsal změny v mozkové kůře pacientů s onemocněním, jež nese jeho jméno. Nyní vědci z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy připravili ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady v Praze a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy pro odborníky shrnutí celosvětově používaných testů a dotazníků s údaji umožňujícími vylepšit diagnostiku Alzheimerovy nemoci.

 

Zdroj: http://relax.lidovky.cz


15. prosince 2015

Současné přístupy k terapii plicních embolií

Riziková stratifikace by měla být obecně nedílnou součástí moderních léčebných algoritmů a v případě plicní embolie (PE) platí, že rizikovost terapie musí být úměrná riziku úmrtí nemocného. Doc. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph.D., FESC, vedoucí lékařka Divize akutní kardiologie Kardiocentra III. interní‑kardiologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze, zde ve své přednášce shrnula současné přístupy k terapii plicních embolií.

 

Zdroj: Medical Tribune, 15.12.2015, rubrika: Sešit C, strana: 23


11. prosince 2015

30. Mikroby se mění a vracejí

Nové nemoci jako SARS nebo MERS se budou objevovat vždycky. Stejně tak se budou vracet infekce, o kterých nebylo desítky let slyšet. Mikroby mají obrovský evoluční potenciál, říká lékař Ladislav Machala. doc. MUDr. Ladislav Machala, Ph. D. od roku 1983 působí na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v Praze, kde je vedoucím lékařem AIDS centra. Současně je zástupcem vedoucí Národního centra pro izolaci vysoce nebezpečných infekcí. Učí na 3. LF UK.

 

Zdroj: Lidové noviny, 11.12.2015, rubrika: Seriál LN, strana: 16, autor: ANNA PŘÍHODOVÁ


10. prosince 2015

Využití medu v léčbě chronických ran

Léčba chronických ran je vždy velice složitou a většinou také zdlouhavou záležitostí. Je náročná na čas, úměrně s časem stoupá i spotřeba léčiv a zdravotnického materiálu. Dlouhodobé hojení ovlivňuje psychiku nemocného a může být důvodem sociální izolace.

 

Bc. Leona Dragounová, soukromá interní ambulance Slaný

Mgr. Renata Vytejčková, Ústav ošetřovatelství, 3. LF UK

 

Zdroj: Florence, 10.12.2015, rubrika: Hojení ran, strana: 36


8. prosince 2015

Neuroendokrinní nádory jsou zásadně maligní

O nejnovějších přístupech k diagnostice NEN z pohledu patologa na sympoziu hovořil prof. MUDr. Václav Mandys, CSc., z Ústavu patologie 3. LF UK a FNKV v Praze. Tato diagnóza je založena na mikroskopickém obrazu tkáně doplněném imunohistochemickým průkazem diferenciačních znaků nádorových buněk.

 

Zdroj: http://www.tribune.cz


8. prosince 2015

Onkologové se sejdou v Praze – na lednovém kolokviu PragueONCO 2016

Co se skrývá pod názvem PragueONCO? Plný název zní Pražské mezioborové onkologické kolokvium, pořádané 1. LF UK a Onkologickou klinikou VFN ve spolupráci s 2. a 3. LF UK a organizované agenturou We Make Media, s. r. o. U příležitosti této akce se již posedmé sejdou odborníci v onkologii nejen se svými zahraničními kolegy, ale také se specialisty ostatních medicínských oborů, kteří musejí řešit problematiku zhoubných nádorů.

 

Zdroj: http://www.tribune.cz


3. prosince 2015

Místo pohádek čekání na pohotovosti

Každým rokem se o vánočních svátcích můžeme v televizních zprávách podívat na záběry z přeplněných čekáren na pohotovostech. Rodiče tam s dětmi mohou strávit až několik hodin a místo pohody u pohádek tak zažívají chvíle, které by určitě chtěli prožít jinak.

 

Zdroj: Moje zdraví 3.12.2015, rubrika: Klinika - zdraví dítěte, strana: 34, autor: Markéta Ostřížková


25. listopadu 2015

S pumpou na ztuhlé svaly

Počet pacientů s dětskou mozkovou obrnou se v posledních letech nijak dramaticky nemění. Přibývají však nové metody, které jim mohou usnadnit život. „Při dlouhodobém užívání si na ně však pacient může vypěstovat návyk,“ upozorňuje docentka Ivana Štětkářová, přednostka Neurologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Zároveň se mohou objevit i nežádoucí účinky jako je ospalost či únava.“

 

Zdroj: Lidové noviny 25. 11. 2015, Rubrika: Medicína, Strana: 14


24. listopadu 2015

Jak zdolat strach (nejen) z teroru? Radí prof. Höschl

"Důležité je nezaměňovat duševní poruchy s normální reakcí na okolnosti. Ta by se neměla psychiatrizovat ani "léčit", vysvětluje přední český psychiatr, profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., přednosta Psychiatrické kliniky 3. LF UK v Praze a ředitel Národního ústav duševního zdraví.

 

Zdroj: http://zena.centrum.cz


23. listopadu 2015

Krajská nemocnice spolupracuje s lékařskou fakultou

Karlovy Vary – Smlouvu o vzájemné spolupráci uzavřela Karlovarská krajská nemocnice s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Jde o další krok nemocnice k posílení vazby s konkrétními školami. „Předmětem podepsané dohody je spolupráce v pregraduální výuce,” říká generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice MUDr. Josef März. Díky tomu mohou studenti 3.LF UK v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu absolvovat stáže a praxe.

 

Zdroj: Chebský deník, 23. 11. 2015, Rubrika: Titulní strana, Strana: 1


23. listopadu 2015

Nežádoucí účinky analgetické terapie u seniorů

Bolest je subjektivně nepříjemný vjem, jehož prevalence pozvolna narůstá úměrně zvyšujícímu se věku. Příčin bolesti u seniorů je řada, ale velmi často je vyvolána degenerativními procesy. Neméně často má bolest neuropatický základ nebo jde o bolest nádorovou. V rámci našich snah o nastolení efektivní analgezie je klíčové rozpoznání jejího zdroje, od čehož se odvíjí i vlastní nemedikamentózní léčba a/nebo farmakoterapie.

 

Autor: MUDr. Jiří Slíva, Ph. D., Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha

Zdroj: Zdravotnictví medicína 23.11.2015, Rubrika: sestra, Str. 22, http://zdravi.e15.cz


21. listopadu 2015

13. Když člověka klamou smysly

Schizofrenie, „rozštěpení mysli“, označuje duševní onemocnění spojené s významnými poruchami v oblasti myšlení, vnímání, emocí či projevů chování. Postihuje 0,8 až 1,5 procenta populace. Každý dvacátý pacient se schizofrenií se v průběhu života pokusí o sebevraždu, upozorňuje psychiatr Pavel Mohr, profesor na Psychiatrické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

 

Zdroj: Lidové noviny, 21. 11. 2015, Rubrika: Seriál LN,Strana: 36


18. listopadu 2015

Léčit budou i studenti

Karlovarská krajská nemocnice našla způsob, jak vyřešit problém chybějících lékařů. Prázdná místa mají zaplnit studenti Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V tom by měla nemocnici pomoci nová dohoda s třetí Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Studentům se díky tomu otevřely dveře k praxím v Karlovarské krajské nemocnici. Ta naopak zase získá lepší vazbu na akademickou půdu. I tento krok má do budoucna pomoci KKN, kde v současné době chybí přes tři desítky doktorů.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES 18. 11. 2015, Rubrika: Kraj Karlovarský, Strana: 15


17. listopadu 2015

Dvacet let kardiocentra, jehož lidé nelétají nízko

Kardiocentrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3.LF UK v těchto dnech slaví dvacet let. Během dvou dekád zde vzniklo pracoviště, které vývoj v léčbě kardiovaskulárních chorob dokáže nejen sledovat, ale v mnoha aspektech mu i udávat směr. Syndrom špatné zpáteční adresy vinohradské...

 

Zdroj: Medical Tribune 17. 11. 2015, Rubrika: Sešit B, Str. 9, http://www.tribune.cz


17. listopadu 2015

Nezlepší-li se platy, nebude komu kompetence rozdělovat

K postavení zdravotnických asistentů se poměrně jasně vyjádřila PhDr. Marie Zvoníčková, vyučující ošetřovatelství z 3. lékařské fakulty UK. „Byla jsem ve skupině, která připravovala návrh činností pro zdravotnické pracovníky v souvislosti s novým zákonem. Náš návrh nebyl o zvyšování kompetencí zdravotnického asistenta, ale o lepším definování jeho role.

 

Zdroj: Medical Tribune 17. 11. 2015, Rubrika: Sešit C, Str. 17, http://www.tribune.cz


12. listopadu 2015

Zdravotníci zapracují na péči o umírající a jejich rodiny

... a komunikaci s veřejností. Spolupracovat budou i s vedením jednotlivých nemocnic kraje. Mentorem týmu je doktor Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nyní se chystá časový harmonogram tohoto dvouletého programu.

 

Zdroj: Pardubický deník | 12.11.2015 | Rubrika: Pardubicko | Strana: 2


10. listopadu 2015

Krajská zdravotní se představila na veletrhu Trimed

Na veletrhu práce Trimed, který 10. listopadu pořádala pražská 3. lékařské fakulta UK, se představila i Krajská zdravotní a. s. Cílem akce bylo přiblížit studentům a absolventům lékařské fakulty jejich možnosti po ukončení studia a pomoci jim při důležitých rozhodnutích týkajících se jejich následného pracovního uplatnění. 

Zdroj: 10. 11. 2015 17:42 http://www.parlamentnilisty.cz

 

Krajská zdravotní se představila na pražském veletrhu práce Trimed

Praha/Ústí n. Labem – Na včerejším veletrhu práce Trimed pořádaném pražskou 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, se představila i Krajská zdravotní.

Zdroj: Ústecký deník | 11.11.2015 | Rubrika: Ústecko | Strana: 3

 

Lákali nové mediky do Chomutova

Praha, Chomutov – Na veletrhu práce Trimed, který 10. listopadu pořádala pražská 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, se představila i Krajská zdravotní a. s.

Zdroj: Chomutovský deník | 11.11.2015 | Rubrika: Chomutovsko | Strana: 3

 

Krajská zdravotní se představila na pražském veletrhu práce Trimed

Teplicko – Na veletrhu práce Trimed pořádaném pražskou 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, se představila i Krajská zdravotní.

Zdroj: Teplický deník | 12.11.2015 | Rubrika: Teplicko | Strana: 2

 

Benešovská nemocnice se zúčastnila veletrhu práce

Zdroj: Benešovský deník | 27.11.2015 | Rubrika: Příloha - Benešovská nemocnice informuje | Strana: 52


6. listopadu 2015

Neurologie je krásný obor

... onemocnění mozku a míchy a také sem docházejí pacienti s roztroušenou sklerózou," vysvětluje lékařka MS Centra při Neurologické klinice 3.lékařské fakulty UK a FNKV v Praze MUDr. Eva Medová. Léčba postižení nervového systému není jen o lécích. Co dalšího lze u pacienta příznivě ovlivnit...

  

Zdroj: Moje zdraví, rubrika : Kdo nás zajímá, str.7


6. listopadu 2015

Diabetická retinopatie

... a jistě alternativa u počínajícího stavu nebo jako adjuvantní, zcela bezbolestná terapie," říká garant studie, přednosta Oftalmologické kliniky 3. Lékařské fakulty UK a FNKV v Praze prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc.

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika: Klinika – diabetes, str. 36


4. listopadu 2015

Věřím, že dobré věci dokážou být nakažlivé

... jsem předal odbornému projektovému týmu pod vedením manažerky kvality Markéty Nemšovské, a jako mentora týmu jsme získali přednostu Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marka Váchu. Věřím, že dobré věci dokážou být nakažlivé a že potřebu vstřícnosti, důstojnosti a...

 

Zdroj: Nemocnice pardubického kraje


3. listopadu 2015

Výživa a jód

Jednou z významných součástí naší stravy je také jód. Jód patří mezi prvky nezbytné pro vývoj lidského organismu, tzv. biogenní prvky. Jód je v těle aktivně „vychytáván“ buňkami štítné žlázy, která se nachází před průdušnicí v dolní části krku. Zde se tento prvek stává součástí hormonů štítné žlázy. Nedostatek těchto hormonů (jódu) může negativně ovlivnit zdravotní stav a v dětství i vývoj mozku.

 

Autor článku: prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.

Zdroj: Řízení školy, rubrika: Okénko odborníka, str. 18


2. listopadu 2015

Zájemci si na výstavě vyzkoušejí chirurgické šití či ošetření pacienta

Zkusit si chirurgické šití na plyšovém medvídkovi, ošetřit pacienta Pepu a prohlédnout si na zubařském fantomu zuby až po kořeny mohou návštěvníci interaktivní a multimediální výstavy Medicína budoucnosti, která se v pátek a sobotu koná v prostorách Akademie věd na Národní třídě. Zájemci zjistí na speciální váze svoji hmotnost včetně množství tělesného tuku a mohou se vyfotit s kostrou, sdělila proděkanka 3. lékařské fakulty UK Lucie Bankovská Motlová.

 

Zdroje:

2. 11. 2015 13:40 http://www.tyden.cz

2. 11. 2015 13:35 http://life.ihned.cz

3. 11. 2015            http://prazsky.denik.cz

4. 11. 2015            http://medicina.cz, http://www.tydenvedy.cz, http://www.fnkv.cz

7. 11. 2015            Deník Aha!


24. září 2015

Jaké zdravotní obtíže vám hrozí při dlouhodobé práci s počítačem? Odpovídala MUDr. Eva Znojemská

Na chatu serveru www.tyden.cz odpovídala absolventka 3. LF MUDr. Eva Znojemská na otázky týkající se zdravotních obtíží spojených s prací s počítačem, která se stala běžnou součástí profesního i mimopracovního života. Lidský organismus však není k dlouhodobému sezení uzpůsoben.

 

Zdroj: http://www.tyden.cz


23. září 2015

Téma: Světový den familiární hypercholesterolémie

Host: Pavel Kraml, II. Interní klinika 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. U příležitosti Světového dne familiární hypercholesterolémie vystoupil v živém vysílání ve Studiu ČT 24 doc. Pavel Kraml (3. LF). Hovořil o podstatě onemocnění, o dědičných rizikách, léčbě, vlivu životního stylu i lécích budoucnosti. Nastavte si na videozáznamu čas 9:15 minut.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz


23. září 2015

Prof. Petr Widimský je nejcitovanějším českým lékařem

Prof. Petr Widimský (3. LF), patří mezi čtyři Čechy, kteří jsou nejcitovanějšími vědci světa. Seznam, který vydává každoročně společnost ISI Thomson Reuters, zahrnuje 3125 vědeckých pracovníků. Pouze čtyři z nich jsou z České republiky - Pavel Hobza, Vojtěch Jarošík, Petr Pyšek a Petr Widimský.

 

Zdroj: http://www.fnkv.cz, Lidové noviny 23. 9. 2015, rubrika: Medicína & věda, str. 16


17. září 2015

Čeští lékaři mají nový nástroj na odhalení Alzheimerovy nemoci

Lékaři a odborníci dostávají nový nástroj na včasnou diagnostiku Alzheimerovy nemoci. Nová publikace obsahuje testy a dotazníky, které jim pomohou s vyšetřením paměti a dalších poznávacích funkcí, nálad a soběstačnosti pacienta. Podobný počin v Česku doposud chyběl. Národní ústavu duševního zdraví v Klecanech na vydání "příručky" spolupracoval s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a 3. lékařskou fakultou na Univerzitě Karlově.

 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz


7. září 2015

Supervize a mentoring v ošetřovatelství - Koncepty podporující profesionální rozvoj a identitu sester

Recenzovaný článek/Přehledová studie Mgr. Mileny Vaňkové a Doc. Sylvy Bártlové

 

Zdroj: http://www.florence.cz, číslo 9/2015, strana 23 - 26


7. září 2015

Jarní konference Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Na půdě 3. lékařské fakulty UK v Praze se 13. května 2015 konala Jarní konference, která se stala oslavou Mezinárodního dne sester. Záštitu nad konferencí převzali děkan 3. LF UK prof. MUDr. Michal Anděl, CSc., a MUDr. Jan Šturma, CSc., pověřený řízením Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze.

 

Zdroj: http://www.florence.cz, číslo 9/2015, strana 37 - 38


2. září 2015

Zabijáci v jídle. EU chce zakázat škodlivé průmyslové tuky

"Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o třiadvacet procent," varuje například vedoucí Katedry preventivního lékařství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dlouhý. Způsobují také cukrovku.

 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz


10. srpna 2015

Má naše medicína a pacient perspektivu?

O pacientech, studentech medicíny, úspěších a limitech medicíny založené na důkazech a trochu i o duši jsme si povídali s přednostou Ústavu lékařské etiky 3. LF UK Mgr. et Mgr. Markem Váchou, Ph.D.

 

Zdroj: http://skalova.bigbloger.lidovky.cz


10. srpna 2015

Čeští výzkumníci vyvinuli unikátní stravovací nápoj

Specialisté z Výzkumného ústavu mlékárenského vyvinuli NutriSen ve spolupráci s lékaři 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a s Bohušovickou mlékárnou. Výrobek se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, vyváženým poměrem minerálních látek, stopových prvků a vlákniny a minimálním obsahem laktózy. Je určen především pro seniory, a dále pro pacienty před a po operaci, pacienty s nádorovým onemocněním, disfunkcí dutiny ústní, chrupu a poruchami polykání. Je velmi vhodný především pro pacienty trpící podvýživou. Tou trpí v řadě případů senioři.

 

Zdroj: http://www.tacr.cz, tisková zpráva


6. srpna 2015

Rozhovor s Barborou Blahutovou: Amerika byla skvělá zkušenost

Pokud jste mladí, věnujete se atletice, a to ke všemu ještě s poměrně slušnými úspěchy, klidně se může stát, že si vás vyhlédne zahraniční trenér 
a najednou přijde nabídka přesunout se za oceán. Barbora Blahutová – studentka 2. ročníku 3. LF UK

 

Zdroj: Týdeník Opavský a Hlučínský Region


20. července 2015

Host Radiožurnálu: Monika Arenbergerová

Rozhovor s dermatoložkou Monikou Arenbergerovou o alergenech a alergických onemocnění kůže, estetické dermatologii a také o možnosti preventivního vyšetření ve Stanu proti melanomu. Moderuje Lucie Výborná.

 

Zdroj:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3433512


26. června 2015

Těžké kovy a plast. Jak se chemikálie podílí na vzniku rakoviny?

Až jeden z pěti výskytů rakoviny mohou podle vědců způsobit chemikálie v okolním prostředí, aniž by se jim člověk mohl vyhnout. Jde o směsi chemikálií, které člověk běžně přijímá za svůj život z okolního prostředí.„Vyhodnotili jsme vliv 85 chemikálií, u nichž byly známy indicie o jejich možných mutagenních a karcinogenních účincích, ale které v nízkých dávkách nejsou dosud považovány za karcinogenní,“ uvedl Petr Heneberg ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se na studii podílel.

 

Zdroje:

http://relax.lidovky.cz, http://www.vitalia.cz, http://magazin.ceskenoviny.cz,

http://www.novinky.cz, http://zdraviamy.cz


23. června 2015

Jací budou příští lékaři? Idealisté s láskou k fyzice

Prestižní povolání? „Ne, chci pomáhat lidem,“ odpověděla většina z desítek zájemců o studium na lékařské fakultě, s nimiž MF DNES hovořila.Altruismus však nestačí. Bez šancí je ten, komu nejde matematika a fyzika, zjistili u přijímaček. MF DNES oslovila několik desítek zájemců o studium a 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy těsně před začátkem písemných testů. Škola si na ně musí pronajímat obří „Palác kultury“ v Praze, aby se sem všichni uchazeči vešli.

 

Zdroj: MF DNES 23.6.2015, Rubrika: Z domova, Strana: 4, Autor: Lenka Petrášová


23. června 2015

Muž přežil v opilosti pád ze sedmého patra. Už nejsem tak povrchní, říká

iDNES.cz se spolu s odborníky zamýšlí nad tím, zda intoxikace alkoholem pomáhá při nehodách nebo spíš naopak. Podle přednosty  Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze Petra Havránka je hlavní problém v tom, že alkohol vede k větší odvaze, k touze po odvážnějším a demonstrativnějším výkonu.

 

Zdroj: http://brno.idnes.cz


12. června 2015

Zpověď schizofreničky: Můj život i boj s andělem

Jak upozorňuje Lucie Bankovská Motlová, vedoucí oddělení lékařské psychologie 3.lékařské fakulty na pražské Univerzitě Karlově, takové halucinace mohou být velmi zrádné. „Člověk, který jimi trpí, jim naprosto věří a musí se jim podřídit,“ vysvětluje. „Nemocný ztrácí kontakt s realitou a nemá náhled na své onemocnění, cítí se zdráv. Pokud bychom se pokusili nemocnému jeho hlasy zpochybňovat a vymlouvat, neuvěří nám,“ dodává lékařka.

 

Zdroj: http://www.5plus2.cz

5plus2, 12. 6. 2015, rubrika: Česká republika, strana 10


11. června 2015

Jaroslav Veis: Registr

V poslední době se dá častěji než dříve zaslechnout slovo registr čili seznam. Mají na něm být jména duševně nemocných, kteří by mohli být nebezpeční.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/plus/glosa/_zprava/jaroslav-veis-registr--1500255

Vysíláno: ČRo Plus, pořad Glosa, 11.6. 6:30 a 8:30


10. června 2015

Registr duševně chorých? Návrat do středověku

Dá se podobným neštěstím zabránit? Stačí na to jen dostatek financí, nebo se musí proměnit společnost a její vnímání duševně nemocných lidí? Odpovědi na tyto otázky hledají účastníci dvoudenního semináře Lidská práva, etika 
a duševní zdraví, který se právě koná v Praze.„Registry jsou nesmysl, ty by vrátily Českou republiku do temného středověku. Problém není v seznamech, ale v tom, že se nerozvíjí komplexní péče, dvacet let zanedbávání a neznalostí nelze vyřešit za jeden týden," míní Petr Winkler.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/...


9. června 2015

Host studia ČT24 - rozhovor s Petrem Winklerem, vedoucí oddělení speciální péče NUDZ

Jak se dodržují práva pacientů v psychiatrických léčebnách, jakou péči jim zařízení poskytují, jak se v Čechách žije lidem s duševním onemocněním a co by se v budoucnu mělo změnit – odpovídá Petr Winkler, vedoucí oddělení speciální péče NUDZ.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/...

Vysíláno: 9.6.2015 14:35 ČT24


9. června 2015

Host dne Události, komentáře - rozhovor s Genevrou Richardsonovou, profesorkou King´s College London

Legislativa ve Velké Británii ohledně pacientů s duševní poruchou, psychiatrie a lidská práva, monitorování pacientů, registr pacientů.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/...

Vysíláno: 9.6.2015 22:00 - 50.40 minuta pořadu ČT24 Události, komentáře


8. června 2015

Rozhovor Daniely Drtinové s Cyrilem Höschlem na téma Zákon o duševním zdraví

„Spíš než tolerance chybí informovanost o povaze duševních poruch a schopnost rozlišovat mezi nimi, co se týká závažnosti onemocnění“ říká Cyril Höschl v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro televizi DV-TV

 

Zdroj: http://video.aktualne.cz


2. června 2015

Bez sluníčka žít nemůžeme, ale musíme se chránit

V pořadu TV Nova Vaše téma hovořil prof. Petr Arenberger (3. LF) o tom, jak se ochránit před prvními jarními paprsky, nebo před těmi, které nás čekají na letní dovolené.

  

Zdroj: http://tn.nova.cz/clanek/jak-predejit-rakovine-kuze...


1. června 2015

Plán za 4,5 miliardy má zabránit vraždám v nepříčetnosti

Psychiatr Filip Španiel (3. LF) ostře kritizuje současný systém psychiatrického vyšetření. Řešením jsou podle něj komunitní centra, na což má podobný názor i většina jeho českých kolegů. Poukazuje také na to, že pojišťovna nechce investovat na léčbu zhoršení stavu, která je prokázána.

 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/


25. května 2015

Reportáž s odbornicí na horskou medicínu

Kristina Höschlová, odbornice na horskou medicínu na Stream.cz Absolventka 3. LF, mladá lékařka Kristina Höschlová se věnuje vysokohorské turistice a horolezectví, ale také jako jediná Češka vysokohorské medicíně. Létala se záchrankou ve francouzských Alpách, doprovázela několik expedic do Himalájí a létá se záchrannou službou i u nás. Reportáž o této neobyčejné ženě natočil Pavel Zuna pro internetovou televizi Stream.cz

 

Zdroj: https://www.stream.cz/slavni-neznami/


22. května 2015

Udělení pamětní medaile prof. Andrew B. Peitzmanovi

Zdravotnický deník přináší obsáhlý rozhovor s prof. Andrew B. Peitzmanem z University of Pittsburgh, jenž je mezinárodně uznávaným expertem v léčbě poranění jater. Při návštěvě X. Traumatologického dne v Praze mu byla udělena pamětní medaile 3. LF UK, čestné členství České chirurgické společnosti a čestné členství České společnosti pro úrazovou chirurgii.

 

Zdroj: http://www.zdravotnickydenik.cz


20. května 2015

Host Studia Leonardo: Prof. Richard Rokyta

Prof. Richard Rokyta (3. LF) poskytl středečnímu Studiu Leonardo Českého rozhlasu rozhovor o chronické bolesti, jejích příčinách a léčbě. Zabývá se tím, jak cítíme bolest, kdy se bolest mění v chronickou a z jakých důvodů, jak se liší vnímání bolesti u mužů a žen.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/leonardo/avizo/_zprava/1491160

Zdroj: vysílání 20.5.2015 v 16:10 hodin http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3389478


13. května 2015

Alergici na jablka mohou pít oxidovanou šťávu, zjistili vědci

Lidé, kteří trpí alergií na jablka, mohou pít čerstvou šťávu z jablek, která je dostatečně provzdušněná. Zjistili to čeští vědci z Výzkumného ústavu potravinářského průmyslu. Tato metoda pomůže většině alergiků, zhruba jeden člověk z dvaceti ale reaguje i na oxidovanou šťávu. Podle Petra Kučery (3. LF) je proto nutné upozornit pacienty na fakt, že oxidací jablka dochází k výraznému snížení alergenicity, ale nedochází k úplnému vymizení.

 

Více na http://www.ceskenoviny.cz


4. května 2015

Eugen Kvašňák k tématu využití vědeckých výsledků v praxi

Češi v uplynulém roce přihlásili 910 domácích patentových přihlášek. Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) nabízí řadu výukových materiálů jak pro učitele, tak studenty, od základních po vysoké školy. Na UK si studenti mohou zapsat předmět „Management vědy a inovací“, kde si osvojí znalost využití vědeckých výsledků v praxi. Podle Eugena Kvašňáka (3. LF), odborného garanta kurzu, je tento kurz určen všem, kteří chtějí uplatnit své znalosti jako vedoucí vědeckého či inovačního projektu. Informuje o tom server ÚPV.

 

Zdroj: http://www.upv.cz


27. dubna 2015

Kurz dříve vyslovených přání

Už od roku 2001 může každý občan ČR sepsat své dříve vyslovené přání, ve kterém může popsat, co si přeje, nebo co si do budoucna nepřeje, když se ocitne v nepříznivém zdravotním stavu, kdy už nebude schopen o sobě rozhodovat. Kurz, kde zájemcům poradí, o co se vlastně jedná, jak své dříve vyslovené přání sepsat a na co se při jeho psaní zaměřit, povede právnička Helena Krejčíková z Právnické fakulty UK a Jaromír Matějek z Ústavu lékařské etiky 3. LF UK. Projekt je spolufinancován ze státního rozpočtu ČR.

 

Zdroj: http://www.cestadomu.cz/cz/detail-novinky/kurz-drive-vyslovenych-prani.html


25. dubna 2015

Pokusných zvířat v Česku meziročně neubývá, loni jich bylo 230 tisíc

Marek Vácha se vyjádřil na téma o pokusných zvířatech pro Český rozhlas, který se tímto tématem zabýval. Ministerstvo zemědělství a Evropská unie totiž před několika dny zveřejnili statistiky popisující a hodnotící problematiku laboratorního testování na zvířatech, včetně údajů z minulých let.

 

Více na http://www.rozhlas.cz


23. dubna 2015

Rozhovor s Petrem Arenbergerem o nádorech a pobytu na slunci

V Týdeníku Květy vyšel rozhovor s Petrem Arenbergerem, přednostou Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK. Hovořil o projektu Stan proti melanomu, který stojí v průběhu dubna a května na mnoha místech po ČR, kožních nádorech a dalších kožních onemocněních a v neposlední řadě také o bezpečném pobytu na slunci.

 

Více v Týdeníku Květy, rubrika: Rozhovor, 23. dubna 2015


23. dubna 2015

Když to jde na králíkovi, netestujme léky na opicích

Testování na zvířatech je nenahraditelné Deník publikoval článek na téma testování na zvířatech. K problematice se vyjádřil také Marek Vácha z Ústav etiky 3. LF UK. Podle něj je testování na zvířatech pro medicínu prozatím nenahraditelnou metodou, avšak vědci se snaží využívat zvířata na co nejnižší evoluční úrovni.

 

Více na http://www.denik.cz


21. dubna 2015

Moudrost je třeba sbírat, ale i používat

Základní ošetřovatelská péče, ačkoli je vnímána jako méně odborná, patří k základní činnosti sestry, tedy i sestry bakalářky. Tak se vyjádřila na nedávné konferenci doktorka Marie Zvoníčková z Ústavu ošetřovatelství 3. LF v souvislosti se skutečností, že Sestrou roku 2014 v kategorii Sestra v managementu a vzdělávání se stala Mgr. Jindra Kracíková, která je profesně celoživotně spjatá s nefrologií a hemodialýzou.

 

Rozhovor s Jindrou Kracíkovou přináší server www.zdravi.e15.cz.


19. dubna 2015

MUDr. Jiří Knor dostal Zlatý záchranářský kříž

MUDr. Jiří Knor z kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF obdržel od prezidenta republiky ocenění Zlatý záchranářský kříž, který uděluje redakce záchranářského časopisu Rescue Report za výjimečné činy vedoucí k záchraně života, a to profesionálům i veřejnosti. Ocenění dostal za svou dlouholetou práci ve zdravotnické záchranné službě a pro její rozvoj.

 

Více na http://www.doktorvlach.cz


17. dubna 2015

Podle statistiky MZ ČR adresné zvaní na preventivní vyšetření nejčastějších typů nádorů pomohlo snížit počet úmrtí

V rámci OECD bylo Česko dokonce vyhlášeno skokanem desetiletí v poklesu počtu úmrtí na rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku. Hovořili o tom i jiném hosté Hyde Parku ČT24, prof. Petr Arenberger (3. LF) a prof. Luboš Petruželka (1. LF).

 

Více na http://www.ceskatelevize.cz


14. dubna 2015

Krátce se ke kontrole potravin vyjádřil i Pavel Dlouhý z Ústavu výživy

V reportáži České televize v pořadu Události, která se zabývala tím, že by potraviny, stejně jako léky nebo kosmetika, měly být pod zdravotnickým dohledem, krátce promluvil i Pavel Dlouhý z Ústavu výživy 3. LF UK a FNKV. Státní zdravotní ústav chce vytvořit databázi možných nežádoucích účinků, aby včas odhalil případná rizika nebo neznámé typy alergií. Data by po síti dodávali sami spotřebitelé.

 

Více v Událostech, ČT 1, 14. dubna


10. dubna 2015

Informace o studii hodnotící efekt neurostimulátoru

Informace o studii hodnotící efekt neurostimulátoru u nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní byla krátce zmíněna v osmé minutě zpráv na Barandově.

 

Více na http://www.barrandov.tv/video/30461-nase-zpravy-10-4-2015


9. dubna 2015

Přednosta neurochirurgické kliniky v pořadu Máte slovo

Michaela Jílková si do populárního pořadu Máte slovo tentokrát pozvala odborníky na zdravotnictví a lékařství, aby diskutovali o problému nedostatku kvalitních lékařů. Kromě ministra zdravotnictví, exministra a předsedy Lékařské komory vystoupil v pořadu také přednosta Neurochirurgické kliniky 3. LF UK a FNKV Pavel Haninec a připomněl, že podobný problém mají i fakultní nemocnice, kterých se to dřív netýkalo. Pořad můžete vidět v on-line archivu České televize.

 

Máte slovo, ČT 1, 9. dubna, http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/


4. dubna 2015

Marek Orko Vácha: Věda neodpovídá na to, jaký to má všechno smysl

Přicházejí Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky, které vrcholí zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Ale nejen to si lidé připomínají, neboť mezi zvoláním Ukřižuj! a Hosana! je jenom pět dní, jak říká místopředseda lidovců Jan Bartošek. Kdy jindy se zamýšlet nad údělem člověka, jeho posláním na světě a smyslem života než nyní? A s kým jiným, než 
s katolickým knězem, vědcem a učitelem, který vychovává mladé lidi, budoucí lékaře. 
K rozhovoru jsem proto přizvala přednostu Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK Marka Váchu.

 

Rozhovor, zdroj: http://www.denik.cz


3. dubna 2015

Marek Orko Vácha o Velikonocích v České televizi

Marek Orko Vácha zavítal také do studia České televize. V pořadu Interview ČT24 hovořil s moderátorkou Světlanou Witowskou jak jinak než k tématu Velikonoce. Kromě povídání o náboženském rozměru Velikonoc hovořili o náboženství obecně, o celibátu, církvi, ale také euthansii.

 

Více v on-line archivu ČT, pořad Interview ČT24, 3. dubna 2015


2. dubna 2015

Profesor Widimský oslavil devadesáté narozeniny

V deníku Právo vyšel krátký článek ku příležitosti 90. narozenin výrazné postavy naší i světové kardiologie, prof. Jiřího Widimského. Profesor má stále malý úvazek v IKEMu, dvě hodiny týdně ordinuje a připravuje knihu o farmakoterapii hypertenze. Oba jeho synové (Petr a Jiří) pokračují v jeho šlépějích, Petr Widimský je přednostou III. interní kardiologické kliniky 3.LF a FNKV.

 

Více v deníku Právo, rubrice Zdraví, 2. dubna 2015


1. dubna 2015

Marek Orko Vácha na Radiožurnálu

Ve středu před Velikonocemi byl Hostem Radiožurnálu Marek Orko Vácha, přednosta Ústavu etiky na 3. LF a římskokatolický kněz v jedné osobě. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem Markem Pokorným si povídá o tom, jak se stal knězem a přírodovědcem, o evoluci a směřování lidstva, eugenice, smrti, životě po smrti a mnoha dalších tématech.

 

Více v audioarchivu Českého rozhlasu, pořad Host radiožurnálu, 1. dubna 2015

 


27. března 2015

Cyril Höschl o ztrátě řádu ve společnosti a tělesných trestech

Musíme také upozornit na zajímavý rozhovor s psychiatrem Cyrilem Höschlem, ředitelem Národního ústavu duševního zdraví, který vyšel v Týdeníku Echo. Mluví v něm například o krizi autorit v současné společnosti, ztrátě společenského řád, tělesných trestech, konspiračních teoriích a vlivu informačních kampaní.

 

Více v Týdeníku Echo, 27. března 2015


26. března 2015

Český medik obsadil druhé místo na světové studentské vědecké konferenci

Matěj Patzelt, student šestého ročníku 3. LF UK uspěl se svou prací „Usefulness of Micro-CT in Morphology“ na mezinárodním studentském vědeckém kongresu v Leidenu v Nizozemí (LIMSC 2015). V konkurenci více než 220 přednesených prací byl jeho příspěvek druhý nejlepší. Studentská konference v Leidenu se koná jednou za dva roky a patří mezi největší svého druhu na světě. Letos se jí zúčastnili studenti z 38 zemí celého světa. Matěj Patzelt prezentoval výzkum, na kterém spolu s kolegy pracuje v nové specializované laboratoři s unikátním mikrotomografem zobrazujícím měkké tkáně. Zdravotnickému deníku svou vědeckou práci popsal.

  

Zdroj: http://www.zdravotnickydenik.cz


26. března 2015

NUDZu hrozí vrácení miliardové dotace

Za poslední týden se jméno fakulty objevilo v médiích především v souvislosti se slavnostním otevřením Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Novináře zaujaly především potíže s miliardovou dotací, jejíž vrácení hrozí, protože ústav doposud nemá nakoupené speciální přístroje, což bylo podmínkou přidělení dotace. Důvodem jsou podle Cyrila Höschla, ředitele NUDZ, byrokratické průtahy.

 

Více na http://echo24.cz, http://www.novinky.cz a http://www.lidovky.cz


26. března 2015

Otevření Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy

O čtvrtečním otevření Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy informuje celá řada webů. Vedle popisu zařízení věnují pozornost i tomu, že ústav zřejmě bude muset kvůli byrokracii vrátit miliardovou dotaci od EU kvůli byrokratickým průtahům s vybavením.

 

http://zpravy.idnes.cz/psychiatrie-ustav-klecany-hoschl-dlp...

http://zpravy.idnes.cz/hoschl-rozhovor-nudz-ustav-dusevniho...

http://www.tribune.cz/clanek/35617

http://www.novinky.cz


21. března 2015

Happy singles

V Cestopisu mysli s psychiatrem prof. Cyrilem Höschlem představíme tato témata: V České republice se lidé dívají na člověka s duševní nemocí skrz prsty, ve Velké Británii ne. Může určitý druh kultury stigmatizovat duševní nemoci? Ovlivňuje kultura dané země to, jak jsou tam vnímány duševní nemoci? Dřív se myslelo, že za vznik duševní nemoci odpovídá nějaká konkrétní, chybně fungující část mozku. Nové poznatky vědců ukázaly, že tomu tak není. Co bude dál?

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/leonardoplus/


18. března 2015

16 milionů odstínů šedi

Unikátní mikrotomograf získali odborníci do nové Specializované laboratoře 3. LF UK, Ústavu technické a experimentální fyziky a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Přístroj využívající rentgenové radiografie vědcům umožní sledovat malé vzorky tkání v 16 777 216 odstínech šedi.

 

Lidové noviny, 18.3.2015, Rubrika: Medicína, Strana: 14

http://www.rozhlas.cz/leonardo/

ČRo Plus - Ranní Plus po osmé reportáž M. Kuchaříka o mikroCT


18. března 2015

O Alzheimerově chorobě a její léčbě

V Lidových novinách vyšel rozhovor s docentem Alešem Bartošem z Národního ústavu duševního zdraví o nových výzkumech v rámci léčby Alzheimerovy choroby. Nemocí trpí stále více lidí a doposud neexistuje dostatečně účinná léčba.

 

Více v Lidových novinách, v rubrice Medicína & věda, 18. března 2015


17. března 2015

Jaké sestry potřebuje české zdravotnictví?

O konferenci s panelovou diskusí na téma Jaké sestry potřebuje české zdravotnictví?, kterou pořádala 3. LF, referuje celá řada serverů. O konferenci byl velký zájem, sál byl zcela zaplněný sestrami z celé republiky. Z diskuse vyplynulo, že sestry netrápí tolik systém vzdělávání, jako spíše současné pracovní podmínky. Alespoň tak to vidí Lenka Šnajdrová, koordinátorka webu www.osetrovatelstvi.info

 

Více na http://www.tribune.cz/clanek/35516


17. března 2015

Nemocnicím chybí zdravotní sestry

Mladá fronta Dnes upozornila na nedostatek zdravotních sester v nemocnicích, o kterém se hovořilo v diskuzi svolané 3.LF. Sestry po absolvování střední zdravotní školy pokračují ve studiu na vyšších odborných nebo na vysokých školách a zdravotničtí asistenti, absolventi středních škol, v nemocnicích zoufale chybí. Diskuze se účastnila poslankyně Jan Pastuchová, která se angažuje v připravované změně zákona o vzdělávání sester.

 

Více v Mladé frontě Dnes, 17. března a na http://zpravy.idnes.cz


16. března 2015

AV ČR připravila v Praze sérii přednášek s názvem Týden mozku

Během pěti dnů (16. - 20. 3.) vystoupí 13 expertů. Přednášku na téma Moderní léčba chronické bolesti měl prof. Richard Rokyta, téma Neurobiologie schizofrenie přednesl prof. Cyril Höschl a o neurochirurgických operacích v oblasti mozkového kmene promluví prof. Pavel Haninec (všichni 3. LF).

 

Více na http://www.rozhlas.cz a na http://popularizace.avcr.cz


13. března 2015

Magnetoterapie a zázračné přístroje v rukách “šmejdů”

Minulý týden v Třebíčském a později i v Brněnském deníku vyšel rozhovor s Jaromírem Matějkem z Ústavu etiky 3. LF UK o roli magnetoterapie v rehabilitaci a v lékařství. V rozhovoru upozorňuje také na nekalé praktiky nepoctivých obchodníků, kteří prodávají přístroje fungující na principu magnetoterapie, a vydávají je za zázračný všelék. Rovněž zmiňuje roli psychiky v souvislosti s úspěšnou léčbou pomocí různých pochybných zařízení.

 

Více v Třebíčském deníku, 13. března, nebo v Brněnském deníku, 16. března


9. března 2015

Za celoživotní dílo v anketě Sestra roku je oceněna Dana Pilátová

V anketě Sestra roku 2014 bude za celoživotní dílo v ošetřovatelství oceněná Dana Pilátová. Jako sestra pracuje už padesát let, momentálně ve FNKV na příjmu interních ambulancí. Do důchodu mohla odejít už před deseti lety, ale dál 5 zůstává u pacientů, které oslovuje děvenky a sokolíci. Stresující situace zvládá s humorem a je známá pozitivním přístupem. Cenu převezme v úterý 17. března na galavečeru v Hudebním divadle Karlín.

 

Zdroj: http://zdravi.e15.cz


9. března 2015

Nová protilátka, která brání viru HIV vstupovat do buněk

Doc. Ladislav Machala z AIDS centra Nemocnice Na Bulovce a 3. LF se zabývá odolností viru HIV vůči antiretrovirotikům a toxoplazmózou u HIV pozitivních pacientů. Ve Studiu Leonardo Českého rozhlasu vysvětluje mimo jiné, jak funguje nově vyrobená protilátka, která brání viru HIV vstupovat do buněk.

 

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3333769


9. března 2015

Marek Vácha se vyjádřil k výroku Miloše Zemana

Na serveru ihned.cz se v anketě z 9. března objevila také odpověď Marka Váchy z Ústavu lékařské etiky na 3. LF. Na otázku, zda je Zemanův výrok, že ČT neplní svoji funkci a nezaslouží si koncesionářské poplatky, útokem na její nezávislost, odpověděl: Myslím, že nemá moc cenu komentovat výroky Miloše Zemana, jeho jakékoli výroky. Časem si zvykáme je nebrat vážně, ač je jejich autor shodou okolností prezident.

 

Více na http://nazory.ihned.cz


6. března 2015

Co dělat, když má dítě kýlu?

Co je kýla a jak se projevuje u dětí, vysvětluje dětský chirurg doc. Tomáš Pešl z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF a Thomayerovy nemocnice v Praze Krči. Maminkám radí, jak postupovat, když u dítěte projevy kýly objeví.

 

Více na http://mojebetynka.maminka.cz


6. března 2015

Pražský dermatolog: Toto onemocnění ohrožuje stále více populace. Prevence není snadná

Dermatolog prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF se vyjadřuje k problematice kopřivky. Chronická kopřivka, která trvá déle než 6 týdnů, patří mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Často může trvat i několik měsíců či let. Klasifikace chronických kopřivek je obtížná, protože nejde vždy jednoznačně prokázat jejich příčinu.

 

Více na http://www.prazskypatriot.cz/


27. února 2015

Fakulta přijme o deset procent víc uchazečů

V reportáži v Událostech na České televizi se objevilo téma odchod českých lékařů do zahraničí. Představitelé lékařských fakult mimo jiné navrhovali, jak situaci řešit, aby v Česku kvůli tomuto jevu lékaři nechyběli. Vyjádřil se i profesor Michal Anděl, děkan 3. LF, která v příštím akademickém roce přijme o deset procent víc uchazečů o studium.

 

Více Události, ČT, 27. února 2015


23. února 2015

Dítě, které bude mít geny třech rodičů?

Již příští rok se můžeme dočkat, že se narodí dítě, které bude mít geny třech rodičů. Nový zákon se nyní schvaluje ve Velké Británii a k tématu se vyjádřil i MUDr. Jaromír Matějek, Ph.D., Th.D. z Ústavu etiky 3. LF UK

 

Záznam rozhovoru v pořadu Studia 6 České televize je online k dispozici ve videoarchivu ČT.


17. února 2015

Jak se uplatní absolventi vysokých škol

V Lidových novinách vyšel žebříček mapující uplatnění absolventů vysokých škol na trhu práce. Podle něj je míra nezaměstnanosti absolventů 3. LF pouze 1,8 procenta. Pro srovnání, nejlépe dopadla Olomouc a Plzeň, kde najde práci každý absolvent, nejhůř Ostrava, kde nenajde uplatnění 4,5 procenta absolventů. Podle dalších údajů vydělá absolvent 3. LF v průměru 41 210 korun měsíčně, 99 procent absolventů pracuje v oboru a využijí 85 procent znalostí získaných studiem. 74 procent pracujících absolventů je se zaměstnáním spokojeno.

 

Více v Lidových novinách ze 17. února v rubrice Akademie. http://relax.lidovky.cz


12. února 2015

Spokojenost studentů s fakultami

V Hospodářských novinách a v týdeníku Ekonom zase vyšly srovnávací články mapující spokojenost studentů s jejich domovskými fakultami. V oboru lékařství a farmacie se 3. LF na základě průzkumu mezi studenty objevila na třetím místě, za plzeňskou a olomouckou lékařskou fakultou. 2. LF obsadila sedmé místo, 1. LF osmé. Hodnotila se kvalita výuky, příprava do praxe, studijní prostředí, atmosféra a celková spokojenost. Účastníci ankety odpovídali celkem na 13 otázek a za každou mohli udělit až pět hvězdiček.

 

Více v Hospodářských novinách v rubrice Extra nebo v týdeníku Ekonom v rubrice Téma – Hodnocení škol z 12. února. http://archiv.ihned.cz


21. ledna 2015

Nové zbraně proti nádorům

Biologická léčba se v poslední době prosazuje v mnoha medicínských oborech. Novinkou je například lék pro pacienty s rakovinou kůže. Občas ale pacienti očekávají téměř zázraky. Jaká je realita a v čem spočívají výhody a nevýhody cílené léčby? Zrovna nedávno mi jeden z mých pacientů řekl, ať mu místo kortikoidů předepíšu biologickou léčbu, o které slyšel samou chválu, říká profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK v Praze. „Jenže ani biologické léky nejsou žádný odvar z heřmánku, i když mají oproti klasickým léčivům řadu výhod,“ pokračuje dermatolog.

 

Rozhovor pro Lidové noviny


21. ledna 2015

Bolzanovu cenu dostal MUDr. Viktor Kočka, Ph.D.

Je oceněním pro nejlepší studenty Univerzity Karlovy v doktorském studiu ukončeném získáním titulu Ph.D.Bolzanovu cenu získávají studenti Univerzity Karlovy za mimořádně objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem a zpravidla s interdisciplinárním tematickým přesahem. Letos byla udělena třem studentům, mezi nimiž je i MUDr. Viktor Kočka, Ph.D., z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy za dizertační práci Ischemická choroba srdeční – od patofyziologie ischemické mitrální regurgitace k perkutánní koronární intervenci.

 

Zdroj: http://www.doktorvlach.cz


15. ledna 2015

Cukrovku má stále více dětí! Tohle jsou nejčastější PŘÍZNAKY

Živé vystoupení  děkana 3. LF prof. Michala Anděla – 1:45 minuta

 

Zdroj: Zpravodajství TV Nova http://tn.nova.cz


4. ledna 2015

Den otevřených dveří

Pro zájemce jsou připraveny dva souběžné programy věnované jednak magisterskému studiu všeobecného lékařství v českém jazyce, jednak bakalářskému studiu dalších oborů. Oba programy zahájí představením 3. lékařské fakulty její děkan prof. MUDr. Michal Anděl, CSc.

 

Zdroj: http://www.ceskaskola.cz


24. prosince 2014

Tuky a sacharidy. Jak přežít Vánoce s dietou?

Vhodnými tuky jsou myšleny ty obsahující mononenasycené mastné kyseliny. Vyskytují se především v olivovém nebo řepkovém oleji a ořeších. „Zatímco dříve jsme si mysleli, že horní limit tuku pro diabetiky je 30 procent, teď je to 35 procent, možná i trochu více,“ říká profesor Michal Anděl, přednosta Ústavu výživy 3. LF UK.

 

Zdroj: http://relax.lidovky.cz


27. listopadu 2014

Letošní cenu Česká hlava získal i jeden lékař

Je jím MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D., z pražské Vinohradské nemocnice. Ocenění Česká hlava pro vědeckou a technickou inteligenci jsou udělována ve spolupráci státu, akademické sféry a soukromých firem. Organizátoři usilují o to, aby se jejich projekt zapsal do povědomí veřejnosti jako „česká Nobelova cena“.

 

Zdroj: http://www.doktorvlach.cz


8. listopadu 2014

Akademie věd pořádá interaktivní výstavu nejzajímavějších témat současné medicíny

Stačí si obléknout těžkou radiologickou vestu a okamžitě se můžete vžít do role lékaře, který na sále operuje složitý případ. Stejně tak si vyzkoušíte i různé chirurgické nástroje. A to jsou jen některá z lákadel interaktivní výstavy "Dotkni se vědy", kterou připravila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Celý víkend návštěvníci uvidí v sídle Akademie věd v Praze v rámci Týdne vědy a techniky zajímavé dokumenty, filmy, ale také hrané scénky z operačního sálu.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz


16. října 2014

O český vynález na léčbu schizofrenie je zájem. V Česku ne.

V několika státech světa po vynálezu českých lékařů doslova skočili, v Česku ale zájem není. Projekt přitom šetří utrpení pacientů se schizofrenií a také miliony korun za léčbu.

 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz


12. září 2014

O vědě a vědcích - Mozaika znalostí

Cyklus portrétů českých vědců, kteří představují nejzajímavější výsledky svého bádání.

- prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D. – obor hematologie a hematoonkologie.

- prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc.- obor kardiologie

- MUDr. Jiří Horáček, Ph.D. - obor psychiatrie

- MUDr. Vladimír Štich, Ph.D. – obor výzkum obezity

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz


11. září 2014

Český kardiolog má lékařského Oscara

Petr Widimský začínal kariéru ve zdravotnictví jako sanitář. Dnes má za sebou už tisíce operací srdce a za svou práci dostal koncem srpna zlatou medaili. "Je to nesmírná pocta. Jedná se o nejvyšší ocenění v mém oboru," říká šedesátiletý kardiolog.

 

Zdroj: http://archiv.ihned.cz


26. června 2014

Host Studia Leonardo: psychiatr Filip Španiel

Hostem čtvrtečního Studia Leonardo Českého rozhlasu je MUDr. Filip Španiel (3. LF). Mluví nejen o schizofrenii - o tom, jak jí přecházet a následně léčit, ale také o prožívání „jáství". Jedná se o výzkum toho, jak člověk prožívá sám sebe. Psychiatrické centrum Praha to zkoumá ve spolupráci s pražským IKEMem. Jedná se o výzkum mozku a jeho činnosti. 

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/leonardo/

Vysíláno na stanici ČRo Plus v pořadu Studio Leonardo dne 26.6.2014 od 16:10


13. června 2014

Melanomů stále přibývá. Jak se bránit rakovině kůže?

Každoročně přibývá diagnostikovaných melanomů, za posledních čtyřicet let u nás jejich výskyt stoupl sedmkrát. Podle MUDr. Moniky Arenbergerové (3. LF) je v ČR průměrně zachyceno 21 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvíce jich přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10 až 29 let, jež často podléhají trendu snědé kůže. Odhaduje se, že 45 až 50 procent lidí, kteří dovrší 65 let, bude mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.

 

Zdroj: http://www.dama.cz/zdravi/...


30. května 2014

Duševní nemoc je stále tabu, každý osmý by kvůli ní ukončil přátelství

Češi se stále nezbavili strachu a pověr spojených s duševními chorobami. Ukazuje to průzkum, který u nás a v Anglii uskutečnili odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Každý osmý dotazovaný Čech v něm uvedl, že by zcela jistě ukončil přátelství s tím, u koho propukla duševní nemoc. V Anglii by to udělal každý 56. respondent. Autory studie jsou Petr Winkler, Ladislav Csémy a Miroslava Janoušková z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová z Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz

Zdroj: ČT iVysílání dne 30. 5. 2014 - 41 minuta


30. května 2014

Čeští kardiologové dostali za léčbu infarktu cenu WHO

Česká kardiologická společnost získala prestižní ocenění od Světové zdravotnické organizace. Hlavní cenu si čeští kardiologové odnesli za přínos ke zlepšení veřejného zdraví světové populace. Jsou úspěšní například v léčbě akutních infarktů, u kterých klesla úmrtnost na pouhých 5 procent.Předseda ČKS prof. Petr Widimský z III. interní-kardiologické kliniky 3. LF a FNKV (uprostřed), vědecký sekretář ČKS Jaromír Hradec (vlevo) a nastupující předseda ČKS Miloš Táborský představili prestižní ocenění.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/


16. května 2014

Pandemický virus z garáže? Věda předbíhá sci-fi

Ve vědě, která se ještě před sto lety zabývala hlavně "škatulkováním" organismů, dochází k revolučním změnám. Biologie například nově přináší možnost vytvářet umělé organismy. Nad přísliby i riziky nových metod se zamýšlí biolog a kněz Marek Vácha z Ústavu etiky 3. LF.

 

Zdroj: http://technet.idnes.cz


6. května 2014

Probiotika pomáhají naší imunitě

Probiotika jsou zdraví prospěšné mikroorganismy, říká MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF. Užívání probiotik je vhodné zejména proto, že se podílí na obnově a harmonizaci střevní mikroflóry, která bývá narušena zejména při užívání širokospektrých antibiotik, ale i při různých dietách, v těhotenství nebo při stresu.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/reklama/...


8. dubna 2014

Možnosti a příležitosti pro využití IT při měření kvality, výkonnosti a efektivity zdravotní péče

MUDr. Zdeněk Hřib z Kabinetu veřejného zdravotnictví 3. LF píše o možnostech a příležitostech pro využití informačních technologií při měření kvality, výkonnosti a efektivity zdravotní péče. Zejména ve zdravotnictví zastává výpočetní technika primárně roli elektronické kartotéky. Na každé jednání s pojišťovnou je vhodné přijít připraven s vlastními datovými analýzami, a ty bez proaktivní práce s vlastními daty získat nelze.

 

Zdroj: http://www.aquasoft.eu/blog/nazor_odbornika.php?nazor=583


8. dubna 2014

Profesionální bělení pro zářivý úsměv…

Doc. MUDr. Eva Gojišová ze Stomatologické kliniky 3. LF a FNKV poskytla interview na téma bělení zubů. Barvu zubu neudává zubní sklovina, jak by se na první pohled zdálo, ale dentin, který se nachází pod ní. Jak k proceduře bělení zubů přistupovat? Co by bělení mělo předcházet a na co si dát pozor?

 

Zdroj: http://zena-in.cz/clanek/...


2. dubna 2014

Kopřivka není banální nemoc, lékař radí důkladné vyšetření

Podle prof. MUDr. Petra Arenbergera z Dermatovenerologické kliniky 3. LF a FNKV kopřivka může být prvním projevem tak vážných onemocnění, jako je rakovina, žloutenka B, cukrovka nebo nemoci ledvin. Celoživotní obtíže s chronickou kopřivkou má 7,8 až 22,3 procenta lidí, v průběhu jednoho roku půl až jedno procento. V kožním lékařství je podle Arenbergera na místě využít také léčebného konopí.

 

Zdroj: http://magazin.ceskenoviny.cz/zdravi/zpravy/


29. března 2014

Není už na čase, aby doktoři sundali bílý plášť

Michal Vilímovský, student 3. LF, se zabývá otázkou bílého pláště. Psychologické výzkumy ukazují, že bílý plášť je symbolem určité nadřazenosti lékaře nad pacientem a jeho nošení může být dokonce i nebezpečné. Ve světě již dnes najdeme řadu klinik, kde lékaři bílý plášť museli navždy odložit - například slavná americká klinika Mayo, ale i řada soukromých klinik v Evropě i Asi - a namísto toho jsou oblečeni do formálního obleku.

 

Zdroj: http://cs.medlicker.com


20. března 2014

Přípravy na pražský půlmaraton s postiženými dětmi vrcholí

Studenti 3. LF Američan Scott Keel a Čech Petr Oliva před čtyřmi roky založili organizaci s názvem Running With Those That Can´t, která podporuje děti na vozíku a mimo jiné se s nimi účastní pražských půlmaratonů. Loni se běhu Prahou zúčastnilo rekordních 20 postižených dětí s téměř 130 běžci. Petr Oliva, laureát Ceny VIA BONA, poskytl rozhovor, v němž hovořil hlavně o přípravách na letošní pražský půlmaraton.

 

Zdroj: http://www.cenaviabona.cz/vitezove/18-novinky/...


19. března 2014

Jak se v průběhu let měnila léčba srdečního infarktu a následků kardiovaskulárních chorob?

Jak se v průběhu let měnila léčba srdečního infarktu? A jakým způsobem moderní technologie pomáhají lékařům ve výzkumu a léčbě následků kardiovaskulárních chorob? Kde se potkávají kardiologie a kardiochirurgie? Prof. MUDr. Petr Widimský z III. interní-kardiologické kliniky 3. LF a FNKV hovořil ve Studiu Leonardo Českého rozhlasu o své práci. O tom, jak se v průběhu let měnila léčba srdečního infarkt a jakým způsobem moderní technologie pomáhají lékařům ve výzkumu a léčbě následků kardiovaskulárních chorob. Uvádí Robert Tamchyna.

 

Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3085112


18. března 2014

Ambulance pro poruchy paměti

V pořadu Hovory Českého rozhlasu MUDr. Tamara Tošnerová (Ústav ošetřovatelství 3. LF), psychiatrička, která založila a vede Ambulanci pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je přesvědčena, že začít si všímat stavu své paměti je nutné v kterémkoli věku. Uvádí Eva Hůlková.

 

Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3084399


15. března 2014

Rozhovor s Mgr. Markem Váchou v pořadu Leonardo Plus na téma altruismus

Altruismus bývá charakterizován jako jednání, které sleduje prospěch druhého. Lidsky řečeno jde o dobrý skutek. Kdy o něm začínáme hovořit? Mgr. Marek Vácha z Ústavu etiky 3. LF hovořil v pořadu Leonardu Plus Českého rozhlasu na téma altruismus. Do jaké míry je důležitý pro přežití druhů? Existuje v přírodě také čistý altruismus? Pořad připravila A. Krobová.

 

Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3082486


14. března 2014

Vývoj mozku souvisí podle Höschla s vývojem kultury

Prof. Cyril Höschl z Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF a PCP přednesl v rámci Týdne mozku přednášku na téma Umění a neurověda. Přednášky se zaměřují na objevy a trendy výzkumu, pokrok v neurovědách i v léčbě nemocí mozku. Höschl zdůraznil souvislost vývoje mozku s vývojem kultury. Umění a hra jsou pro přežití člověka naprosto zásadní a poskytly mu v průběhu vývoje důležitou evoluční výhodu.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz


10. března 2014

Začínající Týden mozku se zaměří i na bolest

Na bolest a její původ v evoluci se ptal český rozhlas prof. MUDr. Richarda Rokyty (Ústav normální, klinické a patologické fyziologie 3. LF), a sice u příležitosti probíhajícího Týdnu mozku, v jehož rámci neurovědci a další odborníci v Evropě i v USA seznamují širokou veřejnost s novými poznatky získanými při výzkumu fungování mozku, jeho poškození, chorob i možností léčby – ale také třeba při výzkumu a léčení bolesti. Poslechněte si audiozáznam:

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/mozaika/veda/...


1. března 2014

Margariny a levné rostlinné oleje jsou zdraví škodlivé

Chemická analýza dvaceti čtyř dTestem nakoupených jedlých tuků odhalila v každém třetím vysoké množství nezdravých transmastných kyselin - tyto výrobky by se v Dánsku, Rakousku a Švýcarsku vůbec nesměly prodávat. Jejich limitu by nevyhovělo osm z testovaných výrobků, z toho ve dvou případech bylo překročení více než desetinásobné. K problému se vyjadřuje i doc. MUDr. Pavel Dlouhý, proděkan 3. LF (Ústav výživy).

 

Zdroj: http://czmedicus.blogspot.cz


27. února 2014

Děti s atopickým ekzémem mají šanci získat zdarma pobyt u Mrtvého moře

Jedním z nejúčinnějších prostředků k léčbě atopického ekzému je pobyt u Mrtvého moře v Izraeli. Rotary International Distrikt 2240 nyní nabízí rodinám s nižším příjmem čtyřtýdenní pobyt pro jejich děti zdarma. Léčba dětí bude probíhat v Německém léčebném centru u Mrtvého moře. Projekt v ČR zastřešuje prof. MUDr. Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky 3. LF a FNKV.

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/deti/


4. února 2014

Host Studia Leonardo: prof. Ilona Hromadníková

Ve Studiu Leonardo Českého rozhlasu prof. Ilona Hromadníková z Gynekologicko-porodnické kliniky-oddělení patologie buňky 3. LF hovořila o neinvazivní metodě RHD genotypizace plodu z periferní krve matky, kterou využívají pacientky, navzdory senzačnímu „objevení" některými médii, již více než deset let. Metodu lze aplikovat u žen, u kterých hrozí riziko, že plod bude postižen tzv. fetální erytroblastózou.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/leonardo/dnes/...


3. února 2014

Nejčastější úrazy v zimním období

Hostem pořadu Je jaká je Českého rozhlasu Dvojka byl prof. MUDr. Petr Havránek, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice. Rozhovor se týkal úrazovosti v zimním období. Se kterými úrazy se lékaři v tomto období setkávají? Jak dochází nejčastěji k nehodám, jak poskytovat první pomoc například při úrazu dětí během lyžování na sjezdovce? ...

 

Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3054359


22. ledna 2014

Tři králové ve FNKV

Server www.lekorice.com přináší krátkou fotoreportáž z návštěvy Tří králů v Léčebně dlouhodobě nemocných při FNKV. Mudrcové z Východu pocházejí z řad studentů 3. LF. Na každém pokoji zazpívali a tradičně vinšovali všem pacientům. Na dětská oddělení FNKV mezitím přišli Tři králové přímo z Arcibiskupského paláce z Tříkrálového průvodu.

 

Zdroj: http://www.lekorice.com/tri-kralove-ve-fnkv-786


15. ledna 2014

Ocenění Technologické agentury "za řešení pro kvalitu života" získal Výzkum a vývoj nových receptur a technologie potraviny pro zvláštní lékařské účely

V soutěži Technologické agentury České republiky v kategorii ocenění "za řešení pro kvalitu života" získal cenu projekt Výzkum a vývoj nových receptur a technologie potraviny pro zvláštní lékařské účely, na němž spolupracovali pracovníci Bohušovické mlékárny s odborníky z Univerzity Karlovy v Praze a Výzkumného ústavu mlékárenského. V půlhodinovém pořadu Studio Leonardo Českého rozhlasu hovořili prof. Michal Anděl (děkan 3. LF, přednosta Ústavu výživy) a ing. Jan Jarmar, manažer kvality mlékárny, o vzniku společného projektu a jeho přínosech pro lékařskou praxi.

  

Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3041926


14. ledna 2014

Soutěž o nejlepší fakultu akademického roku 2013/2014

Česká studentská unie uveřejnila první výsledky ankety o nejlepší fakulty roku 2013/2014. V žebříčku podle hodnocení studentů se umístila 3. LF celkově na 6. místě v kategorii Lékařství a farmacie - veřejné a soukromé. Z lékařských fakult UK ji předčila jen Lékařská fakulta v Plzni.

 

Zdroj: http://fakultaroku.cz


10. ledna 2014

8 věcí, které je potřeba promyslet při výběru lékařské specializace

Student 3. ročníku 3. LF Michal Vilímovský sepsal svoje názory na výběr specializace po skončení studia. V článku nabízí osm tipů, které mají pomoci vybrat si tu správnou specializaci. Nabádá využít každé příležitosti k poznávání, za stěžejní považuje rozhodnutí mezi chirurgickými a diagnostickými obory.

 

Zdroj: http://cs.medlicker.com


Aktuální aktivity


Poslední změna: 31. srpen 2017 15:33 
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor