O nás v médiích

Vakcína proti rakovině? Nová naděje

Čeští vědci zazářili na nedávné prestižní konferenci

klinických onkologů v USA, kde sklidili za vývoj vakcíny proti rakovině vaječníků pozitivní ohlasy od kolegů z celého světa. Tento významný úspěch byl navíc korunován schválením další etapy výzkumu. Ambiciózní projekt protinádorového léku vytvořeného pacientovi „na míru” z jeho vlastní krve se tak posouvá o krok dál ke svému cíli – k uvedení nového účinného léku na jedno z nejzákeřnějších onkologických onemocnění, na něž umírá přes 70 procent nemocných. „Vakcína se dokáže vypořádat i se zbylými nádorovými buňkami, které mohou za pár let vést ke vzniku nového nádoru,“ říká v rozhovoru prof. MUDr. LUKÁŠ ROB (60), CSc., přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: Téma, Rubrika: Rozhovor, Strana: 28, Autor: Silvie Králová

31. srpna 2018


Na ASCO jsou dobře vidět trendy, kterými se onkologie bude ubírat

Středem onkologického kalendáře je bezesporu výroční kongres Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). Je tak velký, že se už před lety přestal stěhovat a koná se vždy na začátku června v obřím McCormickově centru na břehu Michiganského jezera v Chicagu. Každý rok sem přijíždí přes třicet tisíc účastníků, mezi nimi i desítky českých odborníků. Žádný jednotlivec není schopen zde prezentované informace pojmout v jejich celistvosti – každý si odváží svůj vlastní výsek. V rozhovoru pro Medical Tribune shrnuje doc. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA, co je její osobní „take home message“ z kongresu. Hovořili jsme s ní i o tom, jak se cítí v nové funkci přednostky Radioterapeutické a onkologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Zdroj: https://www.tribune.cz/, autor: Lucie Ondřichová

23. července 2018


100 kg na váze rozhodně není od štítné žlázy, vyvrací mýtus Michal Kršek

Týden štítné žlázy, který se konal na konci května, má lidem připomenout, aby nepřehlíželi příznaky onemocnění. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat – zpočátku jde o nespecifické příznaky, třeba únava má desítky různých příčin. A právě k tomu slouží preventivní kontrola, připomíná v pořadu Host Radiožurnálu předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.

 

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, pořad: Host radiožurnálu, autor: Patricie Strouhalová, Prokop Havel

16. června 2018


Digitální technologie nás často jen zneužívají, varuje neurovědec

V poslední době se objevuje řada studií, které ukazují, že se zvyšující se mírou užívání digitálních technologií se zhoršují některé naše mozkové schopnosti. Máme se bát? Nejen o tom bude hovořit neurovědec Karel Kieslich na pražské konferenci Lead & Learn 2018. Ještě před akcí poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ exkluzivní rozhovor.

 

Zdroj: tyden.cz, rubrika: Člověk, autor: Vladimír Barák

30. května 2018


Výstava v Karolinu představuje 100 let ČR

V Křížové chodbě Karolina je až do 1. září otevřena výstava 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, která představuje historii ČR spojenou s životem Univerzity Karlovy.

Rok 2005 charakterizuje úspěch Česka v léčbě akutního infarktu myokardu. Úmrtnost na něj se díky plošnému zavedení angioplastik snížila z 10 až 17 procent na pět procent. K soustředění pacientů do specializovaných kardiocenter zásadně přispěl profesor Petr Widimský, současný děkan 3. lékařské fakulty UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha - KONFERENCE · KONGRESY · INFORMACE, strana: 1, autor: nam

29. května 2018


Diferenciální diagnostika bolestí hlavy

Bolesti hlavy jsou velmi častým příznakem a patří, spolu s bolestmi páteře, k nejčastějším obtížím pacientů v neurologické ordinaci. Jde o pouhý symptom s velkým množstvím různých příčin. Obecně dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární.

Primární bolesti Z bolesti hlavy bez prokazatelné strukturální léze a bez jiného organického onemocnění, které by s nimi bylo v přímé souvislosti. Mezi jednotlivými záchvaty bolesti je nemocný zcela bez obtíží. Pokud lékař špatně diagnostikuje a následně špatně léčí tento typ bolesti, pacient není v přímém ohrožení života. Výrazně se však snižuje kvalita života nemocného, při chronickém průběhu obtíží se přidává deprese a často i sociální problémy, včetně ztráty zaměstnání.

 

O autorovi: MUDr. Eva Medová, Neurologická klinika FNKV a 3. LF UK, Praha 10

 

Zdroj: Practicus, rubrika: Odborný článek, strana: 12, autor: MUDr. Eva Medová

28. května 2018


Medičky volí rodinu, ne špitál

České nemocnice se potýkají s nedostatkem mladých lékařů a v některých oborech je to už dramatické. Současní doktoři stárnou a noví se do nemocnic nehrnou.

Školy upozorňují i na další problém: medicínu podle nich nebude mít brzy kdo učit. „Lékařským fakultám hrozí během pěti až deseti let krize, protože nebudou mít dostatek učitelů lékařství a tím by mohly postupně přicházet o akreditaci k výuce, což by znamenalo již totální kolaps celého systému,“ řekl Právu děkan 3. lékařské fakulty UK Petr Widimský.

„O místa učitelů medicíny není mezi mladými lékaři zájem, protože jsou mnohem hůř placená než místa lékařů v nemocnicích nebo v soukromých praxích,“ dodal.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Titulní strana, strana: 1, autor: Jan Martinek

24. května 2018


Biologická léčba melanomu prodlužuje přežití

Až třetinu onkologických onemocnění tvoří zhoubné nádory kůže. Na jejich časné odhalení se zaměřuje Stan proti melanomu, letos věnovaný akrolentiginóznímu melanomu. O prevenci i léčbě jsme si povídali s profesorem

MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA, FCMA, přednostou Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK a předsedou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Příloha, strana: 1, autor: nam

22. května 2018


Vědci vypínali octomilkám geny. Zkoumali imunitu

Pět let pracovali vědci Tomáš Doležal a Adam Bajgar na výzkumu, jakým způsobem nakládá organizmus s energií během imunitních reakcí. Výsledky jejich experimentů provedených na octomilkách otiskl začátkem května přední vědecký časopis PloS Patogens.

Vědci z přírodovědecké fakulty už mají na svůj článek první ohlasy. Už ve chvíli, kdy v PloS Patogens vyšel, je kontaktovali výzkumníci z Ameriky, kteří dělají podobné experimenty na myších a chtějí s Jihočechy komunikovat. Téma zaujalo i odborníky z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Chtěli by se na některé ty mechanizmy podívat. My cílíme tento základní výzkum na lidi, kteří dělají biomedicínu. Ale má to přesah, třeba tady jiná laboratoř dělá nádorovou problematiku a úzce to spolu souvisí, protože nádory si možná říkají o energii podobným způsobem,“ dodává Tomáš Doležal.

  

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Jižní Čechy, strana: 14, autor: Ludmila Mlsová

21. května 2018


Vědci z NUDZ zkoumají vliv přenosu nervových vzruchů při léčbě duševních poruch

Nový projekt vědeckých pracovišť pod vedením Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) může přinést zásadní poznatky v léčbě duševních onemocnění, například Alzheimerovy nemoci nebo schizofrenie. Výzkum se zabývá přenosem vzruchu mezi nervovými buňkami chemickou cestou a jeho poruchami. Vědci na něj získali grant téměř 150 milionů korun. Novináře o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Partnery projektu jsou Fyziologický ústav Akademie věd ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Hradec Králové. Konsorcium je doplněno 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny.,rubrika: Aktuality, strana: 4, autor: fkc

21. května 2018





print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor