• Kalendář akcí

Kalendář akcí

Noc vědců 2022



I letos se účastníme Noci vědců v Praze 2022. Navštivte naše přednášky na Albertově!


Vliv barev na mozek, vědomí a paměť

Garant: prof. MUDr. Petr Zach, CSc.

Workshop

30. 9. od 17:00 do 23:00


Zájemci budou mít možnost vyzkoušet si na sobě formou experimentu vliv barevného spektra ve světelném stanu, kde budou ležet v předepsané pozici po dobu cca 10 minut na fyzioterapeutickém lehátku. Zároveň bude zájemcům natáčeno EEG. Zážitek si mohou po skončení zapsat do protokolu. V případě zájmu budou moci získat natočený EEG záznam e-mailem po skočení programu (po zanechání kontaktu na sebe). Součastí programu bude krátké seznámení s technikou a vysvětlení základních principů vlivu barev na funkci mozku.

Budiž tma!

Garant: Mgr. Katarína Evansová

Komentovaná ukázka

30. 9. od 17:00 do 23:00


Proč je důležitá tma v našem životě? Co je biorytmus? A co chronotyp? Může nás nedostatek tmy ovlivnit? Jaká tma je tá lepší? Cílem této prezentace je odpovědět nejen na tyto otázky ale celkově přiblížit problematiku různých vlivů různych spekter světla na lidský organizmus.

Meze paralelního vnímání (simultangnozie) a operační pamět

Garant: prof. MUDr. Pavel Kalvach, CSc.

Přednáška

30. 9. od 17:30 do 18:20


Přirozená subjektivní zkušenost nám vnucuje představu, že svůj okolní svět vnímáme plnohodnotně a výstižně. Tomuto naivnímu dojmu je však realita na hony vzdálená. Pět senzorických kanálů, jimiž detekujeme své prostředí, má svá omezení již ve svém bazálním uspořádání. Pro zrak i sluch jsou to frekvence světla a zvuku či prostorové vnímání, pro zrak dále perimetr, úhlové rozlišení, diference barev, rozlišitelnost oscilací a pohybu, pro sluch intenzita zvuku. Podobná omezení má i čich, chuť a dotyk nebo rovnováha. Méně známé limity vznikají při kognitivním zpracování elementárních senzorických vstupů; zpracování, které se opírá o styk vjemu s paměťovou stopou z minulých expozic. Když uskutečníme správnou kognitivní operací fenomén gnoze a objekt správně klasifikujeme, nastává ještě nejvyšší stadium integrace naší percepce, totiž soutěž mezi prvky důležitými a méně důležitými. Tato soutěž je předmětem simultangnozie, neboli současného chápání komplexního světa kolem nás. Podobně jako nižší úrovně vnímání, má tato nejvyšší opět své meze a její kvalita a šíře patří k hlavním prvkům lidské inteligence. Kognitivní i suprakognitivní operace se opírají o výkon pracovní paměti, která bude spolu s výše řečenými mechanismy předmětem přednášky.


Začátek akce 30. září 2022 v 17:00
Konec akce 30. září 2022 v 23:00
Webové stránky https://www.nocvedcu.cz/
Program https://www.nocvedcu.cz/program
Místo konání akce Praha, Univerzita Karlova na Albertově
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor