Aktuality na Ústavu jazyků

6. května 2024

Návštěva profesra Floriana Stegera

Dne 29. 4. 2024 navštívil Ústav jazyků a lékařské terminologie prof. Dr. Florian Steger, ředitel Institutu historie, filosofie a etiky medicíny na Univerzitě Ulm a člen Akademie věd v Göttingen. Prof. Steger je lékař, etik, historik a klasický filolog, což mu umožňuje hluboký vhled do mnoha oblastí medicíny. Pracovníci ústavu s ním diskutovali o systému výuky mediků na naší i německé univerzitě a o možnostech spolupráce. V rámci volitelného kurzu „Lékařská terminologie: Dějiny a současnost“ pronesl prof. Steger velmi zajímavou přednášku o Galénově spisu Quod optimus medicus, která velmi jasně ukázala, jak důležité jsou pro lékaře mnohé kompetence z humanitních věd. Interdisciplinární obor Medical Humanities by měl být integrální součástí studia medicíny.

Následující den došlo k jednání s ředitelem nakladatelství Karolinum Petrem Valem o překladu recenzemi oceňované monografie prof. Stegera na téma antické medicíny, jež obsahuje i originální prameny k dějinám lékařství. Na překladu této knihy se budou podílet i pracovníci ÚJLT. Prof. Florian Steger by měl na podzim 2024 na 3. LF UK pronést přednášku v rámci cyklu Medicína jako věda.