Fulbrightova komise

J. William Fulbright Commission je Mezivládní organizace pro vzdělávací výměny s USA. Fulbrightova komise vznikla a funguje na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Spojenými státy a Českou republikou prostřednictvím Fulbrightova programu.


Kontakt

Komise J. W. Fulbrighta

Karmelitská 17, 118 00 Praha 1

Pevná linka 1: +420 222 718 452
, +420 222 729 987

E-mail: fulbright@fulbright.cz

E-mail na studijního poradce: advisor@fulbright.cz

E-mailové adresy jednotlivých pracovníků najdete v seznamu zaměstnanců.

Skype: czechfulbright, ICQ: 458 918 929

http://www.fulbright.cz/

Aktivity  

Správa stipendijních programů


Hlavní náplní práce Fulbrightovy komise je administrace stipendií a grantů Fulbrightova a některých dalších programů pro studium, výzkum a výuku v USA. Správa programů zahrnuje jak aktivity spojené s přihlašováním, výběrovým řízením a pobytem v USA pro české občany, tak péči o americké stipendisty pobývající v rámci programu v České republice.


Informace o možnostech vzdělávacích výměn s USA


Poradenské středisko Fulbrightovy komise je hlavním zdrojem komplexních, nezkreslených a aktuálních informací o možnostech studia a výzkumu v USA, včetně informací o testech pro studium v USA (TOEFL, GRE, GMAT, SAT), v České republice. Zároveň se snaží působit jako zdroj informací pro americké zájemce o studium či výzkum v České republice a asistuje také zástupcům amerických škol a vzdělávacích organizací.


Stipendia

Čeští studenti, vědci a vysokoškolští profesoři, učitelé, ale i lékaři nebo pracovníci s praxí ve státní správě, neziskovém sektoru apod. mohou u Fulbrightovy komise získat finanční podporu pro své studijní, výzkumné a výukové pobyty v USA v rámci níže uvedených stipendijních programů.


Ve všech programech jsou stipendia udělována na základě výběrového řízení, které se pro každý program koná jednou ročně, obvykle na podzim nebo v zimě (viz jednotlivé programy) pro pobyt v následujícím akademickém roce. Uchazeči musí dodat podklady pro výběrové řízení do doby uvedené uzávěrky.


Přihlášky do jednotlivých programů je možné podávat ve všech oborech - humanitních či přírodovědných a technických (s výjimkou MBA a klinické medicíny). Vítány jsou přihlášky v oboru amerických studií i přihlášky zaměřující se na multikulturní či mezioborové aspekty dané problematiky. Základním kritériem výběru pro všechny programy je kvalita uchazeče a jeho projektu.


Ve všech programech (při srovnatelných kvalitách projektu) bude dána přednost těm uchazečům, kteří ještě neměli možnost dlouhodobě pobývat v USA.

Pro vědce a pedagogy

Fulbrightovo stipendium pro pobyt vědců a přednášejících Stipendium je určeno pro výzkumné pracovníky a univerzitní přednášející s dosaženým titulem Ph.D. a úspěšnou vědeckou či pedagogickou praxí a pokrývá tří- až desetiměsíční pobyt. Uzávěrka přihlášek: 1. října.


Fubright New Century Scholars Program Cílem programu New Century Scholars (NSC) je podpořit mezinárodní, interdisciplinární výzkum zaměřený na celosvětově významné aktuální problémy. Žadatelé o stipendium musí být předními odborníky v daném oboru. Pro akademický rok 2009/10 bylo vybráno téma "The University as Innovation Driver and Knowledge Center". Uzávěrka přihlášek: 1. listopadu


Fulbright-Masarykovo stipendium pro vědce (seniorská kategorie) Stipendium je určeno vědeckým pracovníkům všech oborů, kteří jsou vynikajícími odborníky ve své vědecké oblasti a současně jejich zaměření není jen výhradně odborné. Příští stipendisté by měli být také aktivními účastníky akademického života svých institucí, aktivními občany ve svých komunitách. Uzávěrka přihlášek: 1. prosince.


Fulbright-Schumanův program: Granty pro postdoktorský výzkum Granty jsou určeny pro výzkum zabývající se Evropskou unií nebo vztahy mezi EU a USA. Pro všechny země EU tento program spravuje belgicko-lucemburská Fulbrightova komise. Uzávěrka přihlášek: 1. března.


Fulbright-Schumanův program: Granty pro přednášející Granty pro jednosemestrální přednáškový pobyt zabývající se Evropskou unií, vztahy EU a USA, integrací nebo politickou ekonomií. Pro všechny země EU tento program spravuje belgicko-lucemburská Fulbrightova komise. Uzávěrka přihlášek: 1. března.


Scholar-in-Residence Cílem Fulbrightova programu Scholar-In-Residence (SIR) je získat pro méně známé univerzity v USA hostujícího přednášejícího ze zahraničí. V současné době má zájem o hostování odborníka z ČR v oboru business administration and management pro zimni semestr 2009 Mount Wachusett Community College. Uzávěrka přihlášek: 20. března.

Pro studium Spojených států

Zimní institut amerických studií: Americká politika národní bezpečnosti po 11. září Program nabízí pedagogům, autorům vysokoškolských či středoškolských učebnic nebo osnov i profesionálům pracujícím v příslušném oboru možnost zúčastnit se šestitýdenního institutu amerických studií zaměřeného na stanovené téma. Uzávěrka přihlášek: 28. září.


Letní instituty amerických studií Program nabízí pedagogům, autorům vysokoškolských či středoškolských učebnic nebo osnov i profesionálům pracujícím v příslušném oboru možnost zúčastnit se některého ze šestitýdenních institutů amerických studií. Uzávěrka přihlášek: 20. ledna. Programy pro učitele a vedoucí pracovníky ve školství

Fulbrightův program výměn učitelů

V rámci tohoto programu si profesoři na jeden školní rok přímo vymění školy, úvazky, popř. i byty se svými americkými kolegy. Uzávěrka přihlášek: 1. listopadu. Programy pro zájemce o další profesní rozvoj

Stipendijní program Huberta Humphreyho

Zajišťuje stipendia pro perspektivní pracovníky, kteří jsou uprostřed své profesní dráhy, k tomu, aby si dále rozšířili svou odbornost. Program umožňuje jednoroční studium na americké univerzitě. Nekončí získáním titulu. Uzávěrka přihlášek: 1. července. Fulbright-Masarykovo stipendium pro neziskový sektor


Tento mimořádný program zpřístupňuje původní Fulbright-Masarykovo stipendium přímo pracovníkům neziskového sektoru s cílem podpořit jeho rozvoj. Uzávěrka přihlášek: 1. prosince.

Pro lékaře

Proshek-Fulbrightovo stipendium pro lékaře


Program umožňuje lékařům a badatelům v oblasti medicíny účastnit se po dobu tří až deseti měsíců výuky, výzkumu a konzultací na Lékařské fakultě Minnesotské university. Uzávěrka přihlášek: 1. února.


Poslední změna: 21. únor 2018 15:33 
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor