Významné události fakulty

4. prosince 2022

Česká hlava 2022 pro prof. Ilonu Hromadníkovou

Laureáti národního ocenění Česká hlava. Zleva Petr Pyšek, Martina Benešová-Schäfer, Alžběta Dostálková, Ilona Hromadníková, Petr Sezemský a zástupce sdružení Cesnet Sven Ubik FOTO – ČTK/Vít Šimánek

Kampus Hybernská se v pátek 2. prosince stal místem prozrazení laureátů letošních ocenění Česká hlava 2022. Cena Lorem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra putuje stejně jako v r. 2021 na 3. lékařskou fakultu. Obdržela ji prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D. za způsob predikce vzniku komplikací při těhotenství způsobených vysokým krevním tlakem.

Prof. Hromadníková z Ústavu pro péči o matku a dítě 3. LF UK a členka Rady vědní oblasti Péče o matku a dítě UK vyvinula novou metodu diagnostiky onemocnění u těhotných žen s vysokým krevním tlakem. Ta umožňuje nemoc zjistit včas a s vysokou přesností. Vyšetření se dá provést v každé standardně vybavené genetické laboratoři, je tedy dobře dostupné. Nová metoda byla patentována a licencována a nyní se diagnostický kit připravuje k dodávkám na trh.

O ostatních laureátech ceny Česká hlava se můžete dozvědět zde na stránkách Univerzity Karlovy.

Gratulujeme!

Slavnostní předání ocenění

V nedělí 4.12. byla prof. I. Hromadníkové z Ústavu pro péči o matku a dítě 3. LF UK slavnostně předána Česká hlava 2022 - cena Lorem za nejlepší výzkum v oblasti zdravotnictví.