29. března 2017

Behaviorální a neuroendokrinní důsledky perinatálního stresu u laboratorního potkana

MUDr. Klára Bernášková, CSc.

Ústav normální, patologické a klinické fyziologie

Perinatální stres je pro vyvíjející se mozek hrozbou. Výzkumy ukazují roli stresem vyvolané poruchy signalizace oxytocinem (OXT) v limbickém systému, zatímco o vlivu vasopresinu (AVP) se ví méně. V této práci budeme sledovat vliv dvou perinatálních stresorů 1) mateřské separace a 2) aplikace fyziologického roztoku s.c. březím samicím potkanů ​​na sociální chování, rovnováhu OXT/AVP v mozku a signalizaci těchto peptidů do amygdaly.

Student/ka po ukončení magisterského studia