26. ledna 2017

Studium epigenetických modifikací

Doc. MUDr. Marie Černá, CSc.

Ústav lékařské genetiky

, tel: 26710 2491, 26710 2434

Epigenetické jevy jsou změny v jaderném chromatinu, které modifikují genovou expresi, aniž by se změnila kódující sekvence DNA. Hlavní epigenetické mechanizmy zahrnují nejen metylaci DNA, ale i acetylaci a metylaci histonů. Modifikace se zejména týkají promotorových a regulačních oblastí. Epigenetický status organizmu se mění v důsledku procesu stárnutí či patologických poruch. U chorob manifestovaných ve vyšším věku se předpokládá významné zapojení epigenetických vlivů v jejich etiopatogenezi.