19. března 2015

Veřejná soutěž o získání nadačních příspěvků (stipendií) Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky v roce 2015

Hlavní tematické zaměření

Národohospodářský ústav Josefa Hlávky považuje za ústřední téma své činnosti studium aspektů národního hospodářství, jež ležely na srdci zakladateli Nadání Josefu Hlávkovi a které dosud neztratily svůj význam, a to bez ohledu na míru pozornosti, jaká je jim věnována oficiálními institucemi.

Veřejná soutěž

Rada NÚJH vypisuje veřejnou soutěž o získání individuálního nadačního příspěvku (stipendia) k vytvoření nebo dokončení původních badatelských prací, které překračují rámec již dosažených poznatků o českém národním hospodářství, jeho historických i společenských souvislostech a problémech s ním souvisejících.

Tématické okruhy

Rada NÚJH  vyhlásila jako hlavní téma veřejné soutěže pro rok 2015 téma Česká společnost v Evropě a ve světě a určila následující priority s tím, že zaměření prací by mělo řešit aktuální a konkrétní otázky posledních let společenského a ekonomického vývoje České republiky v evropském a světovém kontextu.

• Sociální a zdravotní politika státu: proměny, kontexty, perspektivy a kontinuita

• Problémy současného vysokoškolského vzdělání v České republice

• Globální souvislosti a vlivy evropské integrace na českou ekonomiku a problematika národních zájmů

• Lidská práva, svoboda a problém odpovědnosti v euroatlantické civilizaci