20. prosince 2021

Kontaktní místo pro duševní zdraví na 3. LF

Na tiskové konferenci na půdě 3. LF 17.12. představili zástupci fakulty dotazníkové šetření - sondu do oblasti duševního zdraví, které 3. LF UK iniciovala mezi všemi studenty Univerzity Karlovy. Pro tento účel využila jednoduchý nástroj BDI-I (Back Depresion Inventory) rozšířený o okolnosti týkající se pandemie COVID-19. Z cca 35 000 oslovených studentů dotazník vrátilo přes dvacet procent. “Z tohoto šetření vyplynulo, že známky střední a těžké deprese uvádí dvacet procent respondentů,” popsal proděkan MUDr. D. Marx. Námětem k zamyšlení bylo i to, že studenti často uváděli, že v případě psychických potíží se nemají na koho obracet.”

I proto od září tohoto roku na fakultě funguje kontaktní místo, zaměřené přímo na duševní zdraví studentů. Jde o nízkoprahovou poradenskou službu, do které se mohou studenti registrovat anonymně přes on-line kalendář. Na jejím zabezpečení se podílejí dva atestovaní psychiatři a dva psychologové. “Jde o určitou záchrannou síť,” popisuje jeden z odborníků, psychiatr a absolvent 3. LF UK MUDr. Jan Michálek. O službu je mezi student velký zájem: “Nově vypsané termíny jsou do 24 hodin rozebrány.”

(zdroj: Medical Tribune)