• Parta nadšenců rozjela Chytrou triáž, ochrání jak pacienty, tak i zdravotníky

Parta nadšenců rozjela Chytrou triáž, ochrání jak pacienty, tak i zdravotníkyTomáš Trejdl, Ľuboš Repka, Tom Kuna a Vasil Kostin se dnes potkali poprvé. V posledních týdnech pracovali téměř nonstop na projektu Chytrá Triáž. Všechno zvládli na dálku a Chytrou triáž implementovali do zkušebního provozu v Praze ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Jejím cílem je snížit riziko infekce mezi pacienty a zdravotníky na minimum.


Zleva Tomáš Trejdl, Tom Kuna, Vasil Kostin, Ľuboš Repka
Zleva Tomáš Trejdl, Tom Kuna, Vasil Kostin, Ľuboš Repka


V dnešní době se většinou pacient do nemocnice dostanete pouze přes triážní místo. Což je místo, kde pacienti čekají ve frontě, dokud s nimi pracovník triáže nesepíše dotazník a nezměří teplotu. Během této doby může docházet k šíření infekce mezi zdravotníkem a pacientem i mezi pacienty samotnými. Zdravotník musí po každém pacientovi dezinfikovat desky a propisku, dochází tak prodloužení doby, kterou mohl věnovat dalšímu pacientovi.


Chytrá triáž je webová aplikace umožňující pacientovi vyplnit vstupní dotazník do nemocnice předem. Pacient pak má QR kód, který obsahuje osobní údaje, symptomy a epidemiologickou anamnézu. Po potvrzení zdravotním pracovníkem má pacient v telefonu zapsané údaje o tom, kdo provedl třídění, kdy a také hodnotu naměřenou teplotu. To vše bez zbytečného kontaktu, bez odesílání osobních údajů přes internet a kompletně zabezpečené.Jak to vše vzniklo?


Projekt vytvořili 4 vysokoškolští studenti medicíny a IT oboru, kteří se zajímají o inovace v oblasti medicíny. Nápad vytvořit aplikaci Chytrá triáž dostali studenti při dobrovolničení v nemocnicích, kde si všimli, že triáž nefunguje tak dobře, jak by mohla. "Shodou okolností jsme tou dobou hledali projekt na hackathon Hack Košice Digital, a tak vznikla Smart Triage." říká Tomáš Trejdl student ČVUT FIT a hlavní architekt aplikace. Podařilo se jim vyhrát a od prvního vítězství aplikaci vylepšit natolik, že se rozhodli přihlásit do dalšího hackathonu, tentokrát Hack the Crisis Slovakia. "Vyhráli jsme i druhý hackathon a nyní nám chybí už jen jedna věc - dostat Chytrou triáž do co nejvíc nemocnic v ČR a SR." říká Vasil Kostin - student 3. lékařské fakulty, grafik a PR.


"Náš tým začal vznikat zhruba před rokem, kde jsem zprvu kontaktoval Tomáše Trejdla, zda by nechtěl vytvořit se mnou tým na hackathon zaměřený na medicínu. Tomáš byl velmi nadšený a tak jsme začali hledat další členy týmu" vysvětluje Vasil Kostin. Do týmu poté přizvali Toma Kunu a společně vytvořili Wrest - chytrou podložku pod myš, která pomáhá k prevenci vůči syndromu karpálního tunelu. Ľuboš Repka se do týmu přidal právě na hackathon v Košicích, který se nakonec konal online a zaměřoval se na koronakrizi.


Úleva zdravotnímu systému


Studenti a studentky lékařských fakult se aktivně zapojují do provozu zdravotnických zařízení a vypomáhají i při třídění pacientů u vstupu do nemocnic. V následujících týdnech bude docházet k tomu, že studenti budou méně a méně pomáhat kvůli blížícímu se zkouškovému období a samotné nemocnice nebudou mít kapacitu zaměstnanců k nahrazení studentů na triážích. S rozvolněním nouzového stavu se očekává větší nával pacientů do nemocnic.


„Z průběžných výsledků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady vidíme razantní trojnásobné zrychlení samotného procesu třídění oproti původnímu stavu a zároveň do budoucna nebude potřeba tolik personálu při třídění jako nyní.“ popisuje Ľuboš Repka - student 2. lékařské fakulty a vývojář aplikace. Aplikace nyní poběží v testovacím módu, během kterého autoři projektu chtějí získat relevantní data a začít nabízet aplikaci i do dalších nemocnic. „Chytrou triáž nabízíme všem nemocnicím úplně zdarma a pomáháme jim s implementací aplikace do jejich třídícího systému" vysvětluje Tom Kuna - student 2. lékařské fakulty a autor nápadu.Skupinu dobrovolných vývojářů, kteří jim pomáhají ve svém volném čase, vede Tomáš Trejdl. Autoři projektu očekávají, že triážovací místa z nemocnic tak rychle nezmizí a budou tu s námi nějaký čas.


Studenti získali i záštitu projektu od Univerzity Karlovy a 3. lékařské fakulty.


Fakultní nemocnice Královské Vinohrady


„Chytrá triáž je velice povedená aplikace. COVID-ová krize nyní přechází do chronické fáze. COVID-19 nás zřejmě bude provázet po dlouhou dobu, ale my musíme obnovit plný provoz nemocnice a řešit přitom zabezpečení proti přenosu viru,“ říká primář I. interní kliniky FNKV a 3. LF UK MUDr. Martin Havrda.


„V této situaci hledáme chytrá a efektivní řešení a máme radost, že studenti s jedním přicházejí. Systém byl v naší nemocnici otestován s velmi dobrými výsledky,“ doplňuje ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA.


Ředitel FNKV testuje chytrou triáž na sobě
Ředitel FNKV testuje chytrou triáž na sobě


Projekt je na trhu zatím relativně krátce, ale přesto zakladatelé plánují v dalších fázích spoustu úprav a vylepšení. Jednou z funkcí, které by měly v brzké době přibýt, je možnost tisku potvrzení na místě a plánuje se též implementace aplikace do nemocničního informačního systému. Přidanou hodnotu by měla funkce mít především v tom, že lékaři již budou mít veškeré dotazníky v pacientově dokumentaci.Kontaktní osoba: Mgr. Tereza Romanová,Poslední změna: 11. květen 2020 14:37 
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor