• Média
  • Tiskové zprávy a vyjádření

Tiskové zprávy a vyjádření

15. ledna 2024

Mezinárodní konference „Vzdělávání v medicíně“, 23.1.2024 Syllabova posluchárna 3. LF UK


Vzdělávání obecně čelí v dnešní době mnoha výzvám, ne jinak je tomu ve vzdělávání budoucích lékařů i dalších zdravotnických pracovníků. Ať už je to tlak na vyšší počty přijímaných studentů nebo digitalizace vzdělávání včetně vlivu umělé inteligence, tak odolnost mladé generace vůči stresu a nárokům na ně kladeným nejen v souvislosti s učením, ale i v kontextu ne jednoduché doby - období Covidu, současných válek, ekologické či klimatické krize. Na nás, vzdělavatelských institucích je, abychom vytvářeli co nejefektivnější a kvalitní výukové podmínky pro vzdělávání dalších generací zdravotníků a vzdělávali současnou generaci moderními výukovými metodami, které je budou motivovat a inspirovat ke stále hlubšímu porozumění a poznání.


Cílem konference Vzdělávání v medicíně, která se bude konat 23. ledna 2024 na půdě 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je vytvořit příležitost k setkání lidí zajímajících se o praktické zlepšování výuky na lékařských a zdravotnických fakultách. Chceme dát prostor pro diskusi nad trendy a moderními přístupy ve výuce, v hodnocení studentů, využití simulací a digitalizace vzdělávání a dalšími tématy, která na fakultách řešíme, a příležitost pro sdílení úspěchů, neúspěchů, slibných i slepých uliček.


Pozvání na konferenci přijal prof. Harm Peters, který je profesorem lékařského vzdělávání a nefrologie na Charité - Universitätsmedizin Berlin. Prof. Peters se již dvě desetiletí aktivně podílí na iniciativách reformy vzdělávání, a to jako učitel i tvůrce učebních osnov. V roce 2010 byl pověřen vedením projektového týmu pro nové modulární kurikulum medicíny a o dva roky později se stal vedoucím Centra Dietera Scheffnera pro lékařské vzdělávání, obojí na Charité. Nové modulární kurikulum medicíny je šestiletý program, který představuje plně modulární, integrované, na kompetencích, studentech a pacientech založené kurikulum pregraduálního lékařského vzdělávání. Centrum Dietera Scheffnera tvoří multidisciplinární tým s odborníky na tvorbu kurikula, hodnocení, problémové učení, komunikační dovednosti, e-learning a vědeckou práci. S ohledem na lékařské vzdělávání se prof. Peters věnuje především výzkumu vzdělávání založeného na kompetencích a zaměstnávání svěřených odborných činností. V roce 2014 se stal členem výkonného výboru AMSE, kde byl v roce 2014 valným shromážděním zvolen pokladníkem AMSE. Po smrti prof. Petera Dietera v roce 2019 působil prof. Harm Peters od února 2020 jako dočasný prezident. Je členem Německé asociace pro lékařské vzdělávání a 10. prosince 2020 zvolen novým prezidentem AMSE.


Budeme diskutovat nad sociální a ekonomickou situací studentů všeobecného lékařství, jak se mění v čase a jak ovlivňuje současné studenty (MUDr. David Marx, 3. LF UK), jaké jsou současné trendy a výzvy v genderovém rozložení studujících medicínu (doc. Eva Klásková, Ph.D., MHA, LF UP Olomouc), diskuse bude i o vlivu umělé inteligence na vzdělávání zdravotnických profesí (Doc. MUDr. Jan Trnka, Ph.D.) či o podpoře studentům v oblasti duševního zdraví (MUDr. Mgr. Ing. Adam Žaludek, MBA, 3. LF UK, KAPPA Praha).

Přednášející se podělí i o praktické zkušenosti v oblasti testování (RNDr. Jana Fauknerová Matějčková, Ph.D.) a zkušenosti s prověřováním praktických dovedností pomocí OSCE (MUDr. Anne Le Roy, KAR FNKV a 3. LF UK). Zkušenost s tzv. learning outcomes (prof. MUDr. Mgr. Zbyněk Tonar, Ph.D., LF UK Plzeň), zkušenost se zapojením tzv. standardizovaných pacientů do výuky (PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., 3. LF UK) či zkušenosti kolegů ze slovenských univerzit se zvyšováním kvality vzdělávání či přípravou mladých učitelů (UPJŠ v Košicích, LF UK v Bratislavě a Jesseniova lékařská fakulta UK Martin), to jsou další témata této první konference, kterou bychom rádi zahájili tradici setkávání a výměny zkušeností ve všech oblastech didaktiky medicíny a dalších zdravotnických oborů a posunovali tak kvalitu vzdělávání kupředu. Víc hlav víc ví!


Kontaktní osoba:

Ing. Marta Reichlová

Manažer PR

3. lékařská fakulta UK

Ruská 87, 100 00 Praha 10

+420 267 102 440

www.lf3.cuni.cz


Tisková zpráva ke stažení  Více informací o události



Sdílet na:  


Archiv tiskových zpráv, RSS kanál



print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor