Nabídka témat dizertačních prací

15. března 2024

Molekulární mechanismy regulace funkce a viability pankreatických beta buněk ve vztahu k patogenezi diabetu 2. typu

RNDr. Vlasta Němcová, PhD.; Mgr. Nela Pavlíková, PhD.

Ústav biochemie, buněčné a molekulární biologie

Kontaktní informace:

Email: ,

Dysfunkce a apoptóza pankreatických beta buněk je jednou z hlavních příčin vzniku diabetu 2. typu. Negativní efekt na pankreatické beta buňky má celá řada faktorů, např. chronicky zvýšený příjem zejména nasycených mastných kyselin či chronická hypoxie pankreatu např. v důsledku spánkové apnoe. Epidemiologické studie poukazují i na roli znečištění životního prostředí polutanty (např. DDT, DDE, HCH) v celosvětové epidemii diabetu mellitus. Přesné molekulární mechanismy, kterými výše zmíněné i další škodlivé faktory ovlivňují funkci a viabilitu beta buněk, nejsou dosud známy. K odhalení těchto mechanismů budou použity metody buněčné a molekulární biologie (Western blot, ELISA, FACS, konfokální mikroskopie, siRNA, CRISPR, atd.). Jako experimentální model budou použity lidské i zvířecí linie pankreatických beta buněk. Výsledky budou případně ověřeny na izolovaných Langerhansových ostrůvcích.

Uchazeči by měli mít magisterský titul z medicíny, molekulární biologie, biochemie nebo podobného oboru.Hledáme motivovaného a kreativního Ph.D.studenta/studentku se zájmem o biomedicínský výzkum a s aktivním přístupem k řešení tématu.Nabízíme práci na vědecky atraktivním tématu pod vedením zkušených laboratorních pracovníků, možnost prezentovat výsledky na zahraničních konferencích a realizovat zahraniční stáže.