Nabídka témat dizertačních prací

27. února 2024

Role extracelulární matrix  v patologické expanzi tukové tkáně

Mgr. Lenka Rossmeislová, Ph.D (vedoucí laboratoře Fyziologie a patofyziologie tukové tkáně)

Ústav patofyziologie

Kontaktní informace:

267 102 211,

Nadměrné ukládání tukové tkáně (TT) je typickým znakem lymfedému a lipedému, dvou chronických a nevyléčitelných onemocnění. Ačkoli se patofyziologické mechanismy stojící za vznikem těchto onemocnění liší, domníváme se, že příčinou i důsledkem pozorovaného hromadění TT mohou být patofyziologické změny v extracelulární matrix (ECM). Doktorský projekt se proto bude zabývat charakteristikami mikroprostředí TT u lipedému a lymfedému, se zaměřením na složení a vlastnosti ECM, které mohou ovlivnit růst nebo funkčnost adipocytů. K získání potřebných dokladů o tom, že ECM může řídit patofyziologické změny TT, bude projekt kombinovat klinickou studii s experimentálním přístupem in vitro na lidských buňkách.

Kandidát musí mít před zahájením PhD studia ukončené VŠ vzdělání biologického, biochemického nebo lékařského typu (titul Mgr., Ing, resp. MUDr). Hledáme silně motivované jedince, pro které je věda více posláním než zaměstnáním.  Téma je zaštítěno projektem H2020 TheraLymph: Gene Therapy to restore lymphatic flow lymphedema a interním grantem UK COOPERATIO. Studium lze realizovat i formou Cotutelle, se spolupracující laboratoří INSERM.