• Kalendář akcí

Kalendář akcí

Schizofrenie očima lékaře a pacienta

V rámci cyklu přednášek "Medicína jako věda", které pravidelně pořádá 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, se koná přednáška na téma "Schizofrenie očima lékaře a pacienta".


V České republice stále převažuje názor, že by měl být člověk s duševní nemocí oddělen od většinové populace. Dozvíte se, jaký pohled na situaci mají prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. a MUDr. Filip Španiel, Ph.D., kteří se dlouhodobě tématu věnují a vypracovali program prevence relapsu choroby s názvem ITAREPS (Information Technology Aided Relaps Prevention in Schizophrenia).


Přednášky se zúčastní také Ing. Michaela Malá, autorka knihy Homo psychoticus, v níž se snaží čtenářům přiblížit svůj každodenní boj s nemocí a zároveň svou otevřenou výpovědí umožňuje lépe pochopit, co se děje v nitru lidí trpících schizofrenií.


Na závěr akce naváže autogramiáda s autorkou.



Přednášející

prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.

Vyučuje psychiatrii a lékařskou psychologii na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Předmětem jejího klinického i výzkumného zájmu jsou rodinné psychoedukační programy a další psychosociální intervence určené pacientům se schizofrenií, jejichž cílem je zlepšit prognózu. V současnosti se zabývá tématem destigmatizace duševně nemocných. 


Anotace: 

Schizofrenie: Klinický obraz a terapie

Jak se schizofrenie projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat? Proč nemocní neužívají ordinované léky? Co může moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabídnout? Přednáška přinese odpovědi nejen na tyto otázky.


Ing. Michaela Malá

Vystudovala v letech 1995 – 2001 na VUT obor geodézie, kartografie. Ve čtvrtém ročníku vysoké školy onemocněla mentální anorexií a posléze paranoidní schizofrenií. Od roku 2004 je v plném invalidním důchodě. V současné době studuje na FSS MU obor sociální práce a genderová studia. Z vlastní zkušenosti ví, že jen péče psychiatra a psychoterapeuta nestačí, že je potřeba zapojit i sociální pracovníky. Proto se rozhodla tento obor vystudovat a zapojit se do reformy péče o psychiatricky nemocné lidi.


Anotace: 

Jak se žije se schizofrenií?

Posluchače čeká přednáška o tom, jak se žije duševně nemocným lidem. Vlastní postřehy doplněné ukázkami z knihy Homo psychoticus. Postřehy kamarádů z tréninkové kavárny Café Práh v Brně. Autorka knihy se bude snažit posluchačům přiblížit životy lidí s diagnózou z okruhu schizofrenie. Každodenní boj o normalitu, život s příznaky psychózy, nutnost brát léky a v čem může pomoci psychoterapie?


MUDr. Filip Španiel, Ph.D.

Od svého nástupu do Psychiatrického centra Praha/Národního ústavu duševního zdraví, kde dnes působí, se věnuje léčbě pacientů se schizofrenií a podílí se na psychoedukačních programech pro nemocné s psychotickým onemocněním. Kromě psychosociální léčby u schizofrenie se věnuje základnímu výzkumu této nemoci, zejména s využitím zobrazovacích metod. Zároveň působí jako odborný asistent na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.


Anotace: 

Neurobiologie, aneb co se děje v mozku

Co víme po jednom století výzkumu o příčinách schizofrenního onemocnění? Zanechává v mozku nějakou stopu? Jsou neurovědy schopné vysvětlit vznik bizarních příznaků, které nemoci doprovází? Co nám nemoc říká o výsostně lidských kognitivních vlastnostech, jakými jsou prožívání jáství? A nakolik je záhada jménem schizofrenie dnes rozluštěná?


Fotografie z akce

Fotografie 1, fotogalerie 2



Začátek akce 15. dubna 2015 v 17:00
Konec akce 15. dubna 2015 v 19:00
Druh akce Přednáška
Organizátor 3. lékařská fakulta UK
Webové stránky http://www.lf3.cuni.cz/3LF-104.html?event=10954&lang=cz
Místo konání akce 3. lékařská fakulta, Syllabova posluchárna, Ruská 87, Praha 10
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace ano
Vstupné ne
Bezbariérový přístup ano
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor