Archiv aktualit

9. února 2020

Menza ve Voršilské ulici slavnostně otevřena

Ode dneška si můžete zajít na oběd do nově zrekonstruované koleje Arnošta z Pardubic.

Symbolickou červenou pásku před budovou, již se podařilo zrenovovat během necelých dvou let, dnes slavnostně přestřihl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima spolu s ředitelem kolejí a menz UK Jiřím Macounem. Kromě menzy zde budou sídlit také kanceláře Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd UK, Ústavu jazykové a odborné přípravy či studentských spolků, v pátém podlaží pak kaple a místa se najdou i pro výuku.

„Podařilo se nám navýšit kapacitu menzy o dvacet míst – na sto dvě. Vedle hlavního jídelního prostoru jsou zde k dispozici také dva salonky. Snažíme se neustále zlepšovat a nechceme, aby kvalitu jídla určovalo to, zda se vaří v novém či starém prostředí. Změnou oproti dřívějšku ovšem bude rozšíření nabídky občerstvení vlastní výroby, jež by mělo v budoucnu tvořit až sedmdesát procent veškerého doplňkového sortimentu,“ říká Jiří Macoun s tím, že cena jídel se nebude lišit od ostatních stravovacích zařízení, jež má univerzita spravuje.

„Řídíme se jednotným interním předpisem. Student zaplatí za jídlo v průměru 76 korun, veřejnost 97 korun. Veganské jídlo nebo minutka jsou pak řádově o desetikoruny dražší,“ doplňuje ho vedoucí útvaru stravovacích služeb Josef Zajíc.

Přestože v menze funguje objednávkový systém, díky němuž je možné si jídlo rezervovat předem, činí tak pouze 20 procent zájemců a není to ani nutné. „I těsně před koncem výdejní doby musí být k dispozici na výběr minimálně ze dvou jídel,“ říká Jiří Macoun.

Dnes by si do budovy ve Voršilské ulici mělo zajít na oběd či menší občerstvení prvních tři sta strávníků.

Budova koleje Arnošta z Pardubic ve Voršilské ulici byla postavena v roce 1901, jakožto objekt bývalého kláštera, a je památkově chráněna. Univerzita Karlova ji má ve správě od roku 1945, k ubytování sloužila studentům do roku 2015. Její dominantou je sousoší Arnošta z Pardubic, sestávající z nadživotní sochy arcibiskupa a dvou alegorických soch víry a naděje.

Text: Jitka Jiřičková

Foto: Vladimír Šigut