• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

22. ledna 2018

Slavnostní inaugurace Spectabilis děkana prof. MUDr. Petra Widimského, DrSc.

Do křesla děkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy usedne 1. února 2018 prof. Dr. Petr Widimský, přednosta III. interní – kardiologické kliniky FNKV a 3. LF UK. Na fakultě působí od roku 1983. Po začátku tisíciletí pracoval tři roky jako prorektor UK pro rozvoj, v roce 2003 získal post ve Vědecké radě UK a také se stal od roku 2010 proděkanem pro vědu a akademické postupy 3. LF UK. Mezi lety 2006 až 2008 byl viceprezidentem Evropské kardiologické společnosti, v období 2011 až 2015 pak zastával post předsedy České kardiologické společnosti, nyní je jejím prvním místopředsedou. V roce 2011 získal ocenění Česká hlava, tedy nejvyšší české vyznamenání ve vědě, a to za intervenční léčbu akutního infarktu myokardu. V roce 2014 byl oceněn nejvyšším mezinárodním vyznamenáním v oboru kardiologie – Zlatou medailí Evropské kardiologické společnosti.

Profesor Widimský je ženatý a má pět dětí. Jeho otec profesor Jiří Widimský a bratr profesor Jiří Widimský jsou taktéž kardiologové.

Jeho prioritami v oblasti studia budou podpora rozvoje teoretických a preklinických oborů, rozvoj praktické výuky již od prvního ročníku, zavedení moderních výukových metod, rozšiřování počtu spolupracujících zdravotnických zařízení, pokračování v mezinárodní spolupráci v rámci programu Erasmus. V oblasti vědy pak rozvoj klíčových výzkumných oblastí na fakultních pracovištích a moderní přístup k hodnocení vědy s podporou vědecky úspěšným týmům a mladým vědeckým pracovníkům.

Třetí lékařská fakulta je unikátní v tom, že se za posledních 20 let odlišila od ostatních fakult v řadě aspektů výuky i přístupu ke studentům. Vedle nezbytných teoretických znalostí mají studenti možnost absolvovat praktickou výuku s pacienty už od prvního ročníku. To je podmíněno zavedením moderních výukových metod, včetně využití simulační výuky, podpory vzdělávání zážitkovou formou a udržení optimálního poměru student: lektor.

Při klinické výuce bude fakulta ještě více prosazovat výuku založenou na získávání kompetencí, aby byl absolvent lépe připraven na klinickou praxi. To vyžaduje trvale rozšiřovat počty spolupracujících zdravotnických zařízení v Praze a okolí. Při tom se ale nebude omezovat podpora studentské vědecké činnosti i mimostudijních aktivit a pokračování na mezinárodní úrovni v programu Erasmus i mimo něj.

Pozornost se bude také věnovat učitelům, u nichž se plánuje rozvíjení didaktických schopností v kurzech prezentačních a didaktických dovedností. V kolegiu děkana se objevili mladší perspektivní akademičtí pracovníci. Prohloubit by se měla elektronická i personální komunikace na fakultě. V plánu je také ještě větší propagace fakulty navenek prostřednictvím médií či sociálních sítí tak, aby byli medializováni špičkoví pracovníci fakulty či vynikající studenti.

Kontakt:

prof. Petr Widimský, email:

Doc. Monika Arenbergová, email:

Mgr.Simona Skořepová, email: , mobil: 777077881

22. 1. 2018