• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

30. října 2017

Týden vědy a techniky 2017 na Praze 10

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy se již počtvrté zúčastní celorepublikové akce Týden vědy a techniky.

V minulých třech letech jsme v prostorách Akademie věd ČR představili laické veřejnosti různé obory medicíny, především kardiologii, diabetologii, psychiatrii, epidemiologii, anatomii, nutriční medicínu, plastickou chirurgii, dentální hygienu, ošetřovatelství, popáleninovou medicínu, rehabilitaci, otorinolaryngologii, anesteziologii a resuscitaci.

V tomto roce jsme rozhodli umístit expozici a doprovodný program na fakultu. Školáci, studenti i naši sousedé z Prahy 10 si tak mohou udělat představu o životě na fakultě přímo v jejích prostorách.

Ve vestibulu děkanátu 3. lékařské fakulty UK, Ruská 87, Praha 10, si návštěvníci mohou ve dnech 7. - 10. 11. 2017 od 10:00 do 18:00 hodin prohlédnout plakáty s lékařskou tématikou a malý improvizovaný operační sál.

Ve spolupráci se studentským spolkem Cesta ven z. s. proběhne dne 8. 11. 2017 speciální program pro základní a střední  školy, během kterého si studenti budou moci ověřit znalosti medicíny . Hraný film Ghost in the Shell (Duch ve stroji) je určen zájemcům o medicínu budoucnosti. Součástí programu bude přednáška přednosty Kliniky popáleninové medicíny MUDr. Roberta Zajíčka určená široké veřejnosti na téma „Umělá kůže“.

„Popáleniny patří k nejzávažnějším úrazům v traumatologii. Rozsáhlá ztráta kožního krytu má v případě kritických popálenin celou řadu negativních důsledků na organismus. Základní chirurgická strategie je založena na co nejrychlejším uzávěru kožního krytu kožními štěpy. Zásadní chirurgický problém ale nastává v okamžiku nedostatku nepopálené kůže pro odběr kožních štěpů. Snahou primárního výzkumu je tedy konstrukce kožní náhrady bez nutnosti použít pacientových vlastních kožních buněk. V současné době vývoj umělé kůže směřuje k výrobě dermo-epidermální (bilaminární) náhrady“, říká MUDr. Robert Zajíček Ph.D., přednosta Kliniky popáleninové medicíny 3. lékařské fakulty UK a FNKV.

#medicinanapraze10

Archiv tiskových zpráv, RSS kanál