• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

21. října 2016

3. lékařská fakulta UK se opět účastní celostátního festivalu Týden vědy a techniky

Interaktivní expozici 3. lékařské fakulty UK v rámci Týdne vědy a techniky si můžete prohlédnout v budově Akademie věd (Praha 1, Národní třída 3) od 1. do 3. listopadu 2016. Pro letošní ročník si fakulta vybrala prezentaci pěti oborů: dentální hygieny, popáleninové medicíny, rehabilitace, otorinolaryngologie a anesteziologie a resuscitace.

Návštěvníci expozice si s pomocí studentů 3. LF UK zkusí poskytnou první pomoc na modelu miminka, podívají se do ucha i krku, zacvičí si s rehalitačními pomůckami a udělají si test svých znalostí o popáleninách.

Šikovné děti budou moci vyčistit chrup „zubatému“ dráčkovi, odvážní se posadí do zubařského křesla a ti nejodvážnější si udělají selfie s kostrou. Všichni budou moci nahlédnout do úst modelu a uvidí dentální hygienistku a její nástroje k vyšetření a odstranění zubního kamene.

Na nejmenší návštěvníky se těší nový plyšový medvěd Teddy, speciálně upravený s bříškem na zip a vnitřními vyndavacími orgány.

Nedílnou součástí letošního programu jsou i zajímavé přednášky našich předních pedagogů na téma hematologie, schizofrenie, rakovina krku a intenzivní péče.

„Mám radost, že se již potřetí účastníme této významné akce pořádané Akademií věd ČR, letos máme tu čest zahajovat program Univerzity Karlovy. Vybrali jsme několik zajímavých oborů, které vyučujeme na naší fakultě, a věřím, že stejně jako v minulém roce návštěvníky naše expozice zaujme,“ říká proděkanka 3. LF UK, prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D., a dodává: „Srdečně jsou zváni všichni zájemci o vědu, medicínu a hlavně ti lidé, jimž není lhostejné jejich tělesné a duševní zdraví.“

Anesteziologie a resuscitace

Doc. MUDr. František Duška, Ph.D., přednosta kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK a FNKV vidí anesteziologii a resuscitaci především jako týmovou spolupráci, která je hlavním základem úspěchu ve chvílích, kdy život pacienta visí na vlásku a tým musí šlapat jako namazaný stroj. Každý pacient má 24 hodin denně u lůžka vyškolenou sestru a celý tým se snaží zmírnit jeho utrpení i v takovém high-tech prostředí.

Přednášku na téma Boj na hraně života a smrti si můžete poslechnout 3. listopadu 2016 v 15:00 hodin na Akademii věd ČR v prvním patře.

Dentální hygiena

Dentální hygienistka poskytuje pacientům péči vzdělávací, preventivní i terapeutickou a estetickou. „Její hlavní činností je při první návštěvě odborné vyšetření stavu chrupu a dásní pacienta, včetně detekce plaku, množství zubního kamene a stanovení indexů vypovídajících o úrovni zdraví a zubní péče,“ vysvětluje Mgr. Petra Křížová, DiS., odborná asistentka Stomatologické kliniky 3. LF UK a FNKV. Při každé návštěvě je pacient individuálně instruován o správné péči o zuby a mezizubní prostory a motivován k tomu, aby se o svůj chrup staral.

Otorinolaryngologie

Otorinolaryngologie, zkráceně ORL, je chirurgický obor, který se specializuje na diagnostiku a léčbu nemocí ušních, nosních, krčních a přilehlých struktur hlavy a krku. „Úplný název této lékařské disciplíny je otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Moderní otorinolaryngologie se specializuje na jednotlivé úseky věnující se nemocem v oblasti hlavy a krku jako jsou otologie, rinologie, laryngologie a audiologie,“ říká doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D., přednosta Otorinolaryngologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

Přednášku na téma Rakovina hlavy a krku – od genů k zachování hlasu a polykání si můžete poslechnout 2. listopadu 2016 v 15:00 hodin na Akademii věd ČR v prvním patře.

Popáleninová medicína

Popálení patří k nejstarším úrazům, které kdy postihovaly lidstvo, a klinika popáleninové medicíny 3. LF UK a FNKV patří k nejstarším a největším pracovištím specializovaným na léčbu popálenin ve střední Evropě.

„V roce 1953 založil profesor Burian vůbec první specializované oddělení popálenin nejen v Československu, ale i v Evropě, a od té doby léčba velmi pokročila,“ říká MUDr. Robert Zajíček, Ph.D., přednosta Kliniky popáleninové medicíny 3. LF UK a FNKV, a dodává: „Proto v dnešní době mají šanci na přežití i pacienti s velmi rozsáhlými popáleninami na 80 % povrchu těla.“

Rehabilitace

„Rehabilitace je aktivní interdisciplinární proces, který pomáhá k zotavení, k zachování optimální fyzické, smyslové, intelektové, psychické a sociální úrovně funkcí pacienta a vede k dosažení co nejvyšší úrovně nezávislosti navzdory omezením, kterými pacient trpí, “popisuje doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství 3. LF UK a FNKV. Na výstavě představíme obor léčebné rehabilitace – fyzioterapii, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organismu.

Nenechte si ujít další dvě přednášky – hematologa, prof. MUDr. Tomáše Kozáka, Ph.D. na téma Krevní destičky v dobrém i ve zlém, 3. listopadu 2016 v 11:00 hodin na Akademii věd ve Velkém sále, a psychiatričky, prof. MUDr. Lucie Bankovské  Motlové, Ph.D. na téma Schizofrenie v otázkách a odpovědích, 1. listopadu 2016 v 15:00 hodin na Akademii věd v prvním patře.

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.

Šestnáctý ročník bude zahájen v úterý 1. listopadu a skončí v neděli 13. listopadu. Ponese se v duchu motta „Za hranice známého“. Univerzita Karlova je hlavním partnerem festivalu.

Program:

Kontakt:

• Mgr. Simona Skořepová

mobil 777 077 881, email:

• prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.

Tisková zpráva publikována dne 21. 10. 2016

Archiv tiskových zpráv, RSS kanál