• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

15. června 2022

Vznik učebnice pro ukrajinské pracovníky ve zdravotnictví

Praha, 15. 6. 2022

Příkladnou spoluprací dvou fakult Karlovy univerzity vznikla učebnice pro ukrajinské pracovníky ve zdravotnictví. Podílel se na ní Ústav jazyků 3. LF UK, Ústav ošetřovatelství 3. LF UK a FF UK. Spoluautorkami byly i dvě ukrajinské studentky, jedna z 3. LF UK a jedna z FF UK.

"Přesně tři měsíce od počátku války na Ukrajině vydává nakladatelství Karolinum učebnici zdravotnické češtiny nazvanou " Лікуємо чеською. Léčíme česky" s podtitulem "Чеська мова для медсестер та інших медичних працівників. Čeština pro sestry a jiné zdravotníky."

Po napadení Ukrajiny jsme začali přemýšlet, jakým způsobem efektivně pomoci ženám prchajícím k nám z Ukrajiny před válkou, a rozhodli jsme se pomoci tím, čím se profesně zabýváme, tedy výukou češtiny pro cizince a výukou ošetřovatelství. Viděli jsme, že mezi ženami, které k nám z Ukrajiny přicházejí, je celá řada zdravotnických pracovnic. Rozhodli jsme se proto dát urychleně dohromady skupinu tvořenou vyučujícími na 3. LF UK - Iveta Čermáková z Ústavu jazyků, Marie Zvoníčková a Tereza Bakusová z Ústavu ošetřovatelství a dvěma ukrajinskými studentkami - Daria Stytsenko, studentka oboru ošetřovatelství 3. LF UK, a Roksolana Fedorenko, studentka anglistiky na FF UK. Filologickou a metodologickou oporu zajistil Petr Čermák z Ústavu románských studií FF UK.

Prvotní nápad jsme sdělili řediteli nakladatelství Karolinum Petru Valovi, který okamžitě iniciativu podpořil a vyčlenil redaktorku Evu Flandrekovou, která byla našemu týmu neustále k dispozici.

Učebnice "Лікуємо чеською. Léčíme česky" vychází z knihy Talking Medicine, kterou používáme k výuce lékařské češtiny pro naše zahraniční studenty.

Metodologicky jsme ji upravili tak, aby byla vhodná pro zdravotnice. Je tedy založena na ukrajinštině, všechny dialogy probíhají mezi sestrou a pacientem, event. sestrou/sanitářkou a vrchní sestrou. Veškeré rozhovory jsou zrcadlově přeloženy do ukrajinštiny a společně s užitečnými frázemi byly nahrány ve Fonetickém ústavu FF UK.

Aby byla publikace v tomto rekordním čase studentům k dispozici, vychází jako m-kniha (multimediální interaktivní kniha) po pěti lekcích. V tuto chvíli je všech 19 lekcí připraveno k postupnému vydání. Pro konzervativnější uživatele vyjde následně ve zrychleném režimu i klasická tištěná verze.

M-kniha je zájemcům k dispozici zdarma. Celá iniciativa byla od samého začátku chápána jako charita a všichni autoři pracovali bez nároku na honorář. Učebnici ocenila rovněž rektorka UK, zdůraznila zejména pracovní nasazení, tempo a mezifakultní a mezioborovou spolupráci."

V příloze informační letáky v češtině i ukrajinštině s QR kódem.

Ing. Marta Reichlová

Manažer PR