• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

21. února 2022

Sestra intenzívní péče. Po pandemii už lze náročné studium na 3. LF UK skloubit i s prací u lůžka.

Navazující magisterský obor Intenzívní péče je na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy otevřen od r. 2019. Studium si klade za cíl připravit absolventy a absolventky na povolání sestry intenzívní, perioperační a resuscitační péče. Studijní plán byl od počátku koncipován jako kompetenčně založený, tzn. zaměřený na získání konkrétních znalostí a dovedností potřebných u lůžka intenzívní péče. V programu jsme kombinovali teoretickou výuku, praktické workshopy simulace a samozřejmě spoustu praxe u lůžka, program na 5 dní v týdnu. Do toho ale přišla pandemie.

Výuka sester za časů pandemie

Na podzim přešla veškerá vysokoškolská výuka kromě praktické, do online podoby. „Ale to byl jen začátek, se zvyšujícími počty pacientů, kteří potřebují ventilátor, nám začalo docházet, že budeme muset významně navýšit kapacitu. Měli jsme na to prostory, přístroje, lékaře… ale byl nedostatek sester “, říká František Duška, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK a FNKV, který je zároveň odborným garantem oboru. „Nedalo se nic dělat, studentky jsme povolali do praxe a vytvořili minitýmy, kde byly studentky a dvě zkušené stávající sestry, což nám umožnilo otevřít další 3 resuscitační jednotky s dalšími 15, 8 a 4 ventilovanými lůžky“ říká Duška. A intenzívní péče FNKV nebyla jediná, kde sestry pomáhaly. Některé byly nasazeny v jiných nemocnicích, obvykle tam, kde před začátkem studia pracovaly. „Naše sestry - studentky tedy zachránily více životů a dříve, než jsme čekali“, dodává k tomu Mgr. Šárka Línková, odborná asistenta 3. LF. „Výuku jsme doháněli, jak se dalo. U lůžka a po večerech, kdy měly studentky zhuštěné výklady teorie tak, aby zásah pandemie do studia byl co nejmenší“.

Studentky navazujícího pacienta nasazené na vrcholu pandemie do péče o kriticky nemocné s COVID-19 ve FNKV (foto L. Bína)

Částečný úvazek a prezenční studium? Už to jde.

„Loni nám došlo, jak strmá je křivka učení, pokud je kombinována praxe s výukou teorie“, říká Hana Svobodová, přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK a garantka studia. E-learning dobře fungoval a vyvstala otázka, jestli synergii práce u lůžka a výuky přece jen nevyužít ve výukové praxi. „Zpočátku jsem k souběhu práce a studia byla skeptická, ale studentky nám v pandemii dokázaly, že to jde, a že se naučí více, nikoli méně, dokáží totiž propojit teorii s praxí mnohem rychleji“, dodává Svobodová. „Možná naopak, o to více si teorii, praktickou výuku i simulace užívají – vědí, kdy a jak to budou potřebovat“ dodává Duška.

Studium nyní sestává ze 3 dnů prezenční výuky a 2 dnů výuky distanční tak, aby byl zachován počet hodin, ale studium bylo možné kombinovat i s prací na částečný úvazek. Uzávěrka přihlášek je 28.2.2022.

PhDr. Hana Svobodová, Ph.D.

Mgr. Šárka Línková

Doc. MUDr. František Duška, Ph.D.

Tisková zpráva ke stažení

Archiv tiskových zpráv, RSS kanál