• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

3. března 2021

Sluchový handicap studentů vylepší indukční smyčka

Světový den sluchu, 3. březen 2021

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy se stala první lékařskou fakultou v ČR, která zabudováním indukčních smyček vyšla vstříc svým sluchově postiženým studentům. Díky zařízení se její tři největší posluchárny: Syllabova, Burianova a Jonášova od ledna 2021 proměnily ve zvukově komfortní sály. Od této inovace vedení fakulty očekává zlepšení srozumitelnosti mluveného slova zvláště pro studenty se sluchovým postižením, se sluchadly a s kochleárním implantátem (na naší fakultě studují 3). Ve velkých prostorách totiž právě tito lidé pociťují zhoršenou srozumitelnost, a to vlivem akustického rušení z okolí. Neslyšící studentka 3. LF UK Lenka Bosáková radostně komentuje: „Tato novinka pro mě, ale i pro všechny neslyšící znamená hodně. Velice oceňujeme, že právě na lékařské fakultě máme takovou pomůcku při studiu. Těším se, že jí využiji hned, jak to bude možné.“

Přínos indukční smyčky ovšem ocení i externí posluchači přednášek, konferencí a seminářů nebo uchazeči Univerzity třetího věku či ostatní osoby se sluchovým handicapem.

Tajemství indukční smyčky

Správný název je audio-frekvenční smyčkový zesilovací systém. Indukční smyčka je kompenzační pomůcka, která reprodukovaný zvuk přeměňuje na formu prostorového magnetického pole. To je přes speciální obvod sluchadel zpracované do zvukové frekvence slyšitelné pro uživatele sluchadla nebo kochleárního implantátu. Pro uživatele těchto zařízení je důležité, že přijímaný zvuk není rušen balastními zvuky z okolí, které nejsou součástí přednášky. Tím toto elektronické zařízení zvyšuje informační hodnotu slyšeného slova a snižuje komunikační bariéru mezi osobami se sluchovým postižením a ostatní populací. Indukční smyčky byly vyvinuté s cílem usnadnit

Tisková zpráva ke stažení

Archiv tiskových zpráv, RSS kanál