• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

22. června 2020

Vinohradský zdravotnický areál se stále více propojuje

Praha, 22.6.2020

Dnes byla podepsána Smlouva o dlouhodobé spolupráci mezi Státním zdravotním ústavem a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Obě strany dlouhodobě spolupracují na poli pregraduálního i specializačního vzdělávání, výzkumu, preventivních a osvětových činností zejména v oblastech hygieny, epidemiologie, mikrobiologie, preventivního lékařství, veřejného zdravotnictví, zdravé výživy, pracovního lékařství, ochrany veřejného zdraví a v dalších oblastech. Strany navazují na slavné tradice Vinohradského zdravotnického areálu, vzniklého na počátku 20. století. SZÚ byl založen v roce 1925 z rozhodnutí vlády Československé republiky (zakládací listina byla podepsána prezidentem T. G. Masarykem) na území těsně sousedícím s Vinohradskou nemocnicí (založena 1902). 3. LF UK vznikla z rozhodnutí vlády Československé republiky v roce 1953 a až do roku 1991 sídlila jako Lékařská fakulta hygienická v prostorách SZÚ, s nímž sdílela řadu společných pracovišť obdobně, jako společné kliniky sdílela s Vinohradskou nemocnicí.

„SZÚ umožní výuku studentů 3. LF UK ve svých prostorách a zařízeních. 3. LF UK nabídne těm pracovníkům SZÚ, kteří se na výuce budou podílet, částečné pracovní úvazky včetně pozic akademických pracovníků. Obdobně bude probíhat i vzdělávání budoucích vědeckých pracovníků v doktorských studijních programech,“ uvedl Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., děkan 3. LF UK. Touto spoluprací obě instituce významně přispějí k rozvoji vědeckého bádání výchovou nové generace mladých vědců a akademických pracovníků. Společně bude probíhat také specializační (postgraduální) vzdělávání lékařů v oborech hygiena a epidemiologie, lékařská mikrobiologie, pracovní lékařství a veřejné zdravotnictví.

Prostor se otvírá i pro společné výzkumné projekty zejména v hygieně, epidemiologii, mikrobiologii, preventivním lékařství a dalších oblastech. 3. LF UK umožní pracovníkům SZÚ přístup k habilitačním a jmenovacím řízením za předpokladu splnění podmínek daných Univerzitou Karlovou.

Významnou cestou k plnění všech uvedených aktivit je budování společných pracovišť, založené na analogických principech jako jsou společná pracoviště mezi 3. LF UK a FNKV. Prvním takovým pracovištěm je již vzniklý Ústav mikrobiologie 3. LF UK, SZÚ a FNKV.

„SZÚ umožní pracovníkům 3. LF UK využívat zvěřinec a přilehlé prostory pro experimentální výzkum. SZÚ a 3. LF UK budou spolupracovat i v oblasti celoživotního vzdělávání lékařů, budou rozvíjet společné aktivity v oblasti prevence vzniku a šíření chorob v populaci, v osvětové činnosti, pořádat společné odborné konference a semináře apod,“ řekl ředitel SZÚ MUDr. Pavel Březovský, MBA.

Obě instituce poskytnou svým pracovníkům přístup ke svým informačním zdrojům v oblasti odborné literatury. Rozvíjena bude i spolupráce na poli sociální péče o pracovníky s využíváním kapacity mateřské školky v SZÚ pro děti studentů a pracovníků fakulty, společné závodní stravování apod.

Tisková zpráva ke stažení

Kontaktní osoba: ing. Marta Reichlová,