• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

9. prosince 2019

3. lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pořádají netradičně pojatou konferenci o nemocniční paliativní péči. Pozvaly na ni experty z dvou renomovaných zahraničních pracovišť univerzitního typu, na kterých již dlouho pracují podpůrné paliativní týmy. Formou prezentací a diskuse s nimi budou sdílet praktické zkušenosti z rozvíjení paliativní péče na půdě fakultní nemocnice.

Podpůrné paliativní týmy poskytují péči nemocným s nevyléčitelnou chorobou, a to nejen v jejím konečném stadiu, ale často již od okamžiku, kdy je choroba diagnostikována. Podpůrná paliativní péče může probíhat souběžně s péčí kurativní, zaměřenou na zmírnění a zpomalení průběhu základního onemocnění pacienta, a prokazatelně přináší pacientům prospěch.

Potřeba této péče narůstá a k jejímu uspokojení je třeba budovat nové týmy, a to i ve fakultních nemocnicích. Jak týmy budovat? Jak je financovat? Jak je začleňovat do struktury nemocnice? Jak zajišťovat jejich spolupráci s kurativními týmy nemocnic? Jak předcházet konfliktům a jak je řešit? Na tyto a další otázky budou hledat se zkušenými hosty odpovědi.

Dalším důležitým tématem bude výuka paliativní medicíny na lékařských fakultách a výzkum v oblasti paliativní medicíny.

Na konferenci budou pozváni i zástupci Nadačního fondu Avast, který je významným sponzorem rozvoje nemocniční paliativní péče i ve fakultních nemocnicích, a zástupci Ministerstva zdravotnictví, které v loňském roce zahájilo pilotní projekt podpory nemocničních paliativních týmů.

Podpůrný a paliativní tým Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byl založen v roce 2016 a pečuje o více než 400 nemocných ročně. Tým pomáhá nemocným a jejich rodinám lépe žít s nevyléčitelnou nemocí. Nemocným, kteří se dostali do závěrečné fáze nemoci, pomáhá tým lépe odejít ze světa bez zbytečného utrpení. 70% klientů týmu tvoří nemocní s nádorovými onemocněními, 30% nemocní s jinými formami závažných poškození orgánů, jako jsou ledviny, srdce, játra nebo nervový systém. 2/3 klientů týmu je z nemocnice propuštěno nebo jsou přeloženi do jiných zařízení, 1/3 klientů týmu v nemocnici umírá. Tým tvoří lékaři, sestry, zdravotně sociální pracovníci a další odborníci.

Tisková zpráva ke stažení

Archiv tiskových zpráv, RSS kanál