• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

29. listopadu 2019

Zda stačí sestře vzdělání z vyšší odborné školy, či dokonce ze školy střední, či zda je žádoucí mít sestru vysokoškolsky vzdělanou, jsou témata stále diskutovaná, i po 30ti letech, v nichž se udála řada změn. Je otázkou, zda byly změny vždy profesi prospěšné či jí spíše uškodily. Co je ale podstatné v této polemice, je to, že ošetřovatelství ruku v ruce s medicínou pokročilo a vyžaduje sestru vzdělanou a připravenou čelit nárokům praxe, a to nejenom v oblasti praktické, ale hlavně v oblasti, kterou poskytuje škola vysoká – a to je spojení znalostí, postojů a dovedností v jeden celek. Studium na vysoké škole vyžaduje hluboké znalosti v oborech medicínských, ošetřovatelských i humanitních, které jsou předpokladem pochopení změn v době nemoci a základem pro to, aby sestra dokázala stavům rozumět a předvídala reakce a změny dříve, než je lékař na dosah. O proměnách profesního vzdělávání od zdravotní sestry a asistenta k sestře praktické promluví předseda Asociace SZŠ a VOZŠ dr. Štich. Zvýšení kompetencí sester, o kterých se poslední dobou již vážně hovoří a tato vize je již na prahu uskutečnění, bude informovat Mgr. Alice Strnadová, MBA, ředitelka Odboru ošetřovatelství a nelékařských oborů MZČR. Právě taková změna vyžaduje sestru nejenom připravenou po stránce praktické, ale sestru, která vykonává činnosti a úkony, ke kterým je dobře trénována, ale hlavně rozumí tomu, proč to dělá, dokáže vysvětlit, logicky odvozovat a na základě znalostí předvídat. Příkladů pozic tzv. advanced practitioner ve vyspělých státech je celá řada, a samozřejmě se potřeba těchto sester odvíjí od dostatku, resp. nedostatku lékařů v daných regionech. Tam je potřeba někoho, kdo zajistí příslušnou péči, a třeba i s preskripcí pomůcek či léků u chronicky nemocných. Jak je to v zahraničí, konkrétně v Německu, představí dr. Julia Köppen z TU Berlín. Pro vzdělavatele je důležitý pohled jak zaměstnavatele, hlavní sestry nemocnice či lékaře jako nejbližšího spolupracovníka sestry. Ti všichni sdělí na konferenci svůj pohled na změny proběhlé či plánované.

A jedna poznámka ústy představitelky moderního českého ošetřovatelství, doc. Marty Staňkové, která nabádala ke změnám ve vzdělávání sester už na počátku 90. let minulého století. Ve své vizionářské předvídavosti ve vzdělávání sester viděla už tehdy nutnou změnu, která by umožnila srovnatelnost kvalifikací našich a zahraničních sester. Nabádala: „Nesmíme se bát zásahů do samého systému vzdělávání!“ Po třiceti letech jsme opět na prahu změny a popíráním reality nikam nedojdeme. Doc. Marta Staňková obdrží Pamětní list 3. LF UK in memoriam za celoživotní přínos oboru Ošetřovatelství v ČR.

PhDr. Hana Svobodová, Ph.D.

přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK

Tisková zpráva ke stažení