Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

27. prosince 2019

Role atypických hexokináz ve zdraví a nemoci

RNDr. Petr Heneberg, Ph.D.

II. interní klinika

Projekt se zaměřuje na objasnění role atypických hexokináz, tedy molekul fosforylujících glukózu na glukóza-6-fosfát v první reakci glykolytického cyklu. Známější z hexokináz, např. glukokináza, či hexokináza 2, jsou klíčovými regulačními glykolytickými enzymy, jejichž mutace vedou ke vzniku monogenního diabetu (glukokináza), popřípadě zhoubného bujení (hexokináza 2). V rámci studia tématu předpokládáme enzymologickou charakterizaci dosud málo probádaných lidských atypických hexokináz, objasnění jejich role v organismu a objasnění mechanismů, kterými působí například jejich mutace přítomné u nádorových pacientů a na objasnění možností experimentální terapie jejich účinků, ať již pomocí farmakoterapeutik či terapií genovou.

Zaměření praktické části studia lze do značné míry přizpůsobit zaměření předchozího vzdělání (všeobecné lékařství, farmacie, biochemie, molekulární biologie, či genetika). Očekáván je entuziasmus a aktivní přístup k řešení tématu. Pracoviště je schopno zajistit navýšení běžných stipendií a uzavření částečného pracovního úvazku.

Poslední změna: 3. únor 2022 11:05