Archiv nabídek volných míst pro studenty doktorského studia

28. února 2017

Nové fenomény v drogové problematice – nové syntetické drogy, nová rizika

PharmDr Magdalena Šustková, CSc

Ústav farmakologie 3. LFUK v Praze

tel: 267 102 450, 267 102 404, 605 971 849

Jedním z nových fenoménů v oblasti (zne)užívání drog a návykových látek, jež se v posledních letech šíří ve světě i v ČR je vzrůstající nabídka nových syntetických látek/drog (NSD), jež svým účinkem napodobují nebo kombinují efekty klasických drog, ale nepodléhají (alespoň zpočátku) přísným legislativním opatřením. Jedná se nejčastěji o katinony, syntetické kanabinoidy, deriváty fenylethylaminu, piperazinu, syntetické opioidy atp. rizika spojená s užíváním těchto látek/kombinací jsou většinou neznámá, což komplikuje odhad možných zdravotních a sociálních dopadů, interakcí, zásahy při intoxikacích atp. Studium je zaměřeno na (i) výzkum/zmapování nabídky NSD a zkušenostmi s užíváním v ČR (monitoring internetu a dotazníková šetření; ve spolupráci s Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti ČR) a (ii) u vybraných NSD budeme experimentálně prověřovat možné neurotoxické účinky (behaviorální metody) a riziko závislostního potenciálu (metoda autoaplikace drog, drogou podmíněné preference místa atp.).

Ukončené magisterské studium a zájem o problematiku

Poslední změna: 3. únor 2022 11:05