Významné události fakulty

24. ledna 2022

Pomoc mediků v Ugandě

Petr Janota, student 5. ročníku Všeobecného lékařství, získal v září minulého roku díky Fondu mobility a Fondu internacionalizace možnost vycestovat na měsíc do Ugandy. Kromě stáže v nemocnici Galilee Comunity General Hospital v Kampale také vyrazil na lékařský výjezd do odlehlých vesnic v okresu Nebbi, kde pod hlavičkou neziskové organizace EMOTER, kterou spoluzaložil, ošetřil se svým týmem za pouhé tři dny přes 1000 pacientů. „Lidé k nám přicházeli s všelijakými problémy. Nejčastěji šlo o malárii, záněty dýchacích a močových cest, břišní tyfus i jiná průjmová onemocnění, ale také různá poranění. Někteří pacienti šli i desítky kilometrů daleko, aby mohli být zdarma ošetřeni. V Ugandě si totiž za péči musí pacienti platit a v těchto odlehlých místech si to málokdy mohou dovolit. Je proto běžné, že zde lidé umírají na následky onemocnění, které by se v ČR dalo snadno vyléčit.“ Medici a lékaři z týmu EMOTER organizují podobné výjezdy pravidelně jednou měsíčně, a pomáhají tak do Ugandy přinést kvalitní a bezplatnou lékařskou péči.