Nabídka témat dizertačních prací

27. prosince 2018

Epigenetické faktory ovlivňující vznik drogové závislosti u laboratorního potkana

prof. MUDr. Romana Šlamberová, Ph.D.

Ústav fyziologie 3.LF UK

tel: 224 902 713,

Drogová závislost matky představuje závažné a dlouhodobé zdravotní i sociální riziko pro další vývoj dítěte. Jednou z drog, nejčastěji zneužívaných závislými těhotnými ženami, je metamfetamin (MA). S použitím animálního modelu naše předchozí studie ukázaly, že MA expozice ovlivňuje dlouhodobě potomky drogově závislých potkaních samic a že nejkritičtějším obdobím pro vliv MA je časně postnatální období (první 2 týdny života), které odpovídá 3. trimestru u člověka. Negativní dopad expozice MA v tomto období může být následně pozitivně i negativně modulován řadou epigenetických faktorů. Jedním z nejvýznamnějších je prostředí, ve kterém jedinec vyrůstá a dospívá. Přestože adolescence je jednou z nejkritičtějších vývojových fází pro formování jedince, vliv kvality životních podmínek v tomto období je studován jen výjimečně. Cílem naší animální studie bude sledování vlivu kvality prostředí, které jedince v průběhu dospívání obklopuje, na behaviorální a kognitivní důsledky časné MA expozice a na detekci vybraných molekulárních a celulárních mechanismů, spojených s těmito změnami. Studie bude probíhat ve spolupráci s Fyziologickým ústavem AVČR.

Student/ka max. do 3 let po ukončení magisterského studia