Archiv tiskových zpráv 3. LF UK

29. dubna 2019

Motto: „Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Karlovy univerzity za rok 2018 obdržel projekt studentů lékařských fakult Medicinaulici“

„Řešení problému bezdomovectví a především otázky poskytování zdravotní péče bezdomovcům je v rámci ČR velmi podceňováno. To zvyšuje rizika spojená nejen se zhoršováním a ohrožováním života bezdomovců, ale i širší populace. Terénní práce, ošetřovny a nízkoprahové ordinace hrají při poskytování zdravotní péče osobám bez přístřeší klíčovou a nezastupitelnou úlohu“ uvádí Koncepce návrhů řešení problematiky bezdomovectví v Praze v letech 2013 – 2020, publikovaná Magistrátem hl. m. Prahy v roce 2012.

"Lidi přežívající přímo na ulici oslovujeme již 22 let. Vedle jídla, teplého ošacení a rozhovoru jim nabízíme i zprostředkování lékařské pomoci a pomáháme při zajištění základního ošetření. To se ukázalo jako jeden z nejdůležitějších pilířů pomoci lidem bez domova", říká Aleš Strnad, DiS., vedoucí terénního programu NADĚJE v Praze.

Zdravotní stav bezdomovců je vzhledem k jejich způsobu života většinou velmi špatný. „Nejčastěji trpí kožními chorobami, nemocemi horních cest dýchacích, ale objevují se u nich také nebezpečné přenosné choroby. Pro jejich zanedbaný vzhled a nedostatečnou hygienu je problémem jejich ošetření v běžných zdravotnických zařízeních,“ připomíná prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK v Praze 10, a dodává: „Proto někteří z nás začali spolupracovat s pražskými charitativními organizacemi, jako je Naděje, Armáda spásy nebo ekumenické hnutí Sant’Egidio, a do této činnosti se zapojují i Medicinaulici.“

Rektor Karlovy univerzity letos udělil Cenu Miloslava Petruska za prezentaci za rok 2018 tomuto projektu studentů lékařských fakult. Medicinaulici již tři roky zapojují studenty - budoucí lékaře i sestry do poskytování základního ošetření lidem bez domova. Ve své praxi usilují o bezbariérovou komunikaci s lidmi na okraji společnosti: „Věříme, že našim klientům přinášíme naději, důstojnost a pocit rovnosti a mnohdy teprve ve druhé řadě ošetření,” říkají Anna Ouřadová, Rut Habartová, Vašek Melenovský, David Varyš a Marek Havrda, pětice oceněných studentů tvořící jádro celého projektu. Během akademického roku se podílejí na poskytování zdravotní péče lidem bez domova stabilně třikrát týdně ve vybraných terénních programech nebo ošetřovnách, v zimních měsících navíc působí při nouzových ubytovacích zařízeních provozovaných Nadějí nebo Armádou spásy. „Naše pomoc je primárně zaměřena na osoby na okraji společnosti se sníženým přístupem ke zdravotní péči, z nichž mnoho z nich žije skutečně bez domova. Ale věnujeme se každému, kdo se k nám dostaví,” upřesňuje David Varyš.

Projekt navazuje na iniciativu bývalé studentky 3. lékařské fakulty UK MUDr. Andrey Pekárkové, praktické lékařky v ordinaci pro chudé a současné klíčové osobnosti pouliční medicíny v České republice. Stejně jako ona i studentský projekt Medicinaulici navazuje na celosvětové hnutí Street Medicine, které se vzniklo v průběhu devadesátých let 20. století v USA kolem internisty Dr. Jima Witherse. Právě heslo: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě“ je studentům každodenním impulzem, který upozorňuje na zásadní rozdíl v přístupu k těmto klientům oproti většinovým pacientům.

Medicinaulici

• sdružují studenty oborů Všeobecného lékařství a Ošetřovatelství všech tří pražských lékařských fakult Univerzity Karlovy

• jejich snahou je přispět ke změně v přístupu zdravotníků k pacientům na okraji společnosti a k řešení omezeného přístupu ke zdravotní péči lidem v nouzi

• iniciují mezioborovou diskuzi a přispívají k řešení snížené dostupnosti zdravotní péče lidem bez domova