• Aktuality

Aktuality


26. března 2020

Volné přístupy k elektronickým zdrojům pro studenty a pedagogy

InSimu studentům

Z důvodu přerušení výuky na lékařských fakultách nabídla společnost InSimu studentům UK dočasný bezplatný přístup k Premium verzi mobilní aplikace. Tato aplikace uživatelům umožňuje interaktivně testovat diagnostiku pacientů apod. Mobilní aplikace je dostupná v App store i Google Play.


Premium verze je studentům UK zdarma dostupná do 11. dubna 2020.


Více informací najdete na Portálu e-zdrojů, nebo na Facebooku EIZ​.Národní knihovna a Dilia zpřístupní vysokoškolákům knihy online

Studenti a pedagogové veřejných vysokých škol mohou od zítřejšího dne využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dnes v dopoledních hodinách se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.


Dohoda, která byla 16. března. 2020 podepsána, umožní studentům a pedagogům veřejných vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou aplikace Kramerius. „Týkat se to bude také těch děl, které jsou nyní chráněny autorským zákonem. Chtěl bych tímto velmi poděkovat Dilii, že vyšla vstříc stovkám studentů, kteří se na nás obraceli s žádostmi o zpřístupnění knih,“ říká Martin Kocanda. „Po dobu vyhlášení nouzového stavu si budou moci vysokoškoláci naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů,“ dodává Kocanda. Národní knihovna tak chce eliminovat nelegální šíření publikací.


Adresa pro aplikaci Kramerius - http://kramerius.nkp.cz/


Více najdete na www.nkp.cz a www.klementinum.czBookport volně pro UK

Nakladatelské domy Grada, Galén, Portál a další umožňují v těchto náročných časech všem uživatelům na UK vyzkoušet bezplatně svou kolekci odborné literatury i beletrie.


Celá kolekce je dostupná (včetně dalších informací a návodů) z Portálu elektronických informačních zdrojů, a to až do 30. 4. 2020. Číst můžete doslova odkudkoliv, a to na všech zařízeních – počítači, mobilním telefonu, tabletu.


Postup, jak se přihlásit:Následně zvolíte Univerzitu Karlovu a přihlasíte se svými údaji do CAS (č. průkazu UK + platné heslo do CAS). Po přihlášení vyskočí „oranžová notifikace“ v pravém horním rohu. Zároveň vám přijde do e-mailu potvrzení o přiřazení vašeho účtu ve službě Bookport.Národní digitální knihovna pro studenty VŠ

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna dočasně zpřístupňují téměř 59 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven.


Přístup do Národní digitální knihovny je určen výhradně pro studenty a pedagogy VŠ po přihlášení. Jednoduše se přihlaste do digitální knihovny účtem Univerzity Karlovy a dále vyplňte své údaje do CAS.Elektronické učebnice od vydavatelství Elsevier

Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo na platformě Science Direct po dobu 60 dní bezplatně všechny své učebnice.


Seznam přístupných učebnic naleznete zde.
Využijte volný přístup k e-časopisům nakladatelství De Gruyter

Pro uživatele na UK je otevřena multioborová fulltextová kolekce od producenta De Gruyter. Další informace ke zdroji, seznam dostupných titulů a také přímý i vzdálený přístup najdete na PEZ UK.


Trial je dostupný pro celou Univerzitu Karlovu do 16. června 2020.AMBOSS – volný přístup pro lékařské fakulty UK

Díky iniciativě našich studentů na 3. LF se podařilo pro lékařské fakulty Univerzity Karlovy získat bezplatný přístup do databáze Amboss. Jde o vzdělávací portál určený pro studenty medicíny i lékaře, který je pro lékařské fakulty UK uvolněn k využití do 20. dubna 2020.


Informace k přístupu včetně návodu najdete na PEZ UK.


Přístup je v tomto případě trochu komplikovanější, než jsme běžně zvyklí - po prokliknutí do e-zdroje z PEZ se vám zobrazí přehledný návod. Návod, jak postupovat, najdete ve formátu pdf i zde.


Informace byste měli brzo najít také na facebookových stránkách 3. LF UK.Pablikado

Do 30. 4 2020 můžete v rámci volného přístupu využít také multioborovou plnotextovou kolekci českých e-knih a e-časopisů – PABLIKADO.

Více informací včetně přímého i vzdáleného přístupu najdete na PEZ UK.GIDEON (Global Infectious Disease and Epidemiology Network)

Dalším zkušebním přístupem na Univerzitě Karlově je databáze GIDEON – přístupná je pro vás do 19. 5. 2020.


Jde o faktografickou databázi infekčních a tropických nemocí, která pokrývá všechny infekční nemoci ze všech zemí světa. Je denně aktualizováná, poskytuje informace o nejnovějších ohniscích a je ideálním pomocníkem pro diagnostiku a identifikaci. Skládá se ze dvou online modulů:


  • Infectious Diseases (Drugs, Diagnosis, Travel, Disease, Vaccines)

  • Microbiology (Bacteria, Mycobacteria, Yeasts)


Obsahuje také vizuální nástroje pro diagnostiku onemocnění a sledování nejnovějších trendů v oblasti epidemiologie a léčby.


Další informace a možnosti přístupu najdete na PEZ UK.JoVE Core Social Psychology – otevřený přístup pro UK do konce roku 2020

JoVe Core Social Psychology přináší přístup k videím, která jsou zaměřena na interaktivní výuku základů sociální psychologie. Prostřednictvím 66 stručných a snadno pochopitelných animovaných videolekcí jsou vysvětleny klíčové pojmy oboru. V dalších 25 videích jsou pak demonstrovány klasické a originální výzkumné experimenty prováděné v laboratoři.


Zdroj je k dispozici až do 31. 12. 2020.


Přímý i vzdálený přístup nejdete jako vždy na PEZ UK.

Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor