2. března 2020

Postup Univerzity Karlovy ve vztahu k vývoji koronavirové epidemie

Krizový tým

Jak už jste byli informováni, na rektorátu UK byl v souladu s OR 33/2016 sestaven krizový tým, který koordinuje jednotlivá opatření a informování zaměstnanců, studentů, médií a veřejnosti. Tým je tvořen zástupci relevantních pracovišť rektorátu a součástí univerzity. Činnost týmu je vedena nastupujícím kvestorem UK, JUDr. Tomášem Horáčkem, Ph.D.

Pro komunikaci s krizovým týmem prosím používejte tyto kontakty:

Pro sdílení informací mezi rektorátem, fakultami a součástmi byl vytvořen sharepoint.

• Do sharepointu budou mít přístup rektor, členové kolegia rektora, děkani, tajemníci, kontaktní osoby na fakultách a členové krizového týmu.

• Naleznete zde aktuální pokyny Hygienické stanice a dalších zodpovědných orgánů, kontakty na členy krizového týmu a kontaktní osoby na fakultách, texty, které UK k problematice koronaviru publikuje na webu, a další relevantní informace.

• Sharepoint bude dále sloužit pro shromažďování informací z fakult a součástí. V případě, že bude vaše fakulta vyzvána k součinnosti, prosíme Vás o okamžitou reakci.

• Aktivně prosím sledujte aktualizace informací, které jsou na sharepointu sdíleny.

Kontakty pro veřejnost

• emergency@cuni.cz (dotazy jsou evidovány i na info@cuni.cz, obě adresy koordinuje UK Point)

• Tel. +420 224 491 850

• Tyto kontakty jsou k dispozici na adrese www.cuni.cz, kde jsou průběžně aktualizovány informace. Naleznete zde mj. doporučení k prevenci či návod, jak postupovat v případě podezření na infekci koronavirem. Stejné informace jsou k dispozici na anglické mutaci univerzitního webu.

Karanténa

Rektor Univerzity Karlovy vyzývá studenty a zaměstnance UK, kteří v uplynulých týdnech pobývali ve virem zasažených oblastech, aby:

• Se nahlásili kontaktní osobě na své fakultě či pracovišti. Jejich kontakty budou evidovány na výše uvedeném sharepointu, a v případě vyžádání budou předány Hygienické stanici.

• Po dobu následujících 14 dnů nenavštěvovali žádné prostory univerzity, a to včetně menz a kolejí.

• Se po návratu z rizikových oblastí uchýlili na dobu 14 dnů do karantény. Za tím účelem fakulty UK a součásti UK dle jejich uvážení a možností zajistí zaměstnancům v co největší míře možnost práce z domova, studentům studijní volno.

• Pro ty studenty, kteří nemají v ČR k dispozici jiné zázemí než kolej, jedná UK o náhradním ubytování, které bude splňovat požadavky na karanténu.

Při identifikaci rizikových oblastí doporučujeme postupovat dle obecně dostupných údajů, ovšem s dostatečnou mírou racionálního posouzení a zhodnocení míry rizikovosti dané oblasti.

Při realizaci karanténních opatření si RUK uvědomuje možné problematické dopady na začínající výuku v letním semestru akademického roku 2019/2020. K této otázce bude v první polovině příštího týdne vydáno doplňující doporučení s nástinem možných řešení či opatření.

Pokud se situace v ČR významně zkomplikuje, Univerzita Karlova se bude řídit dle pokynů příslušných orgánů a jejich nařízení.

I nadále Vás budeme informovat o dalších krocích.