23. května 2019

Stanovisko Studentské komory AS 3. LF UK k vyjádření Nikolase Petrova v Hospodářských novinách

V návaznosti na článek Hospodářských novin z 9. května 2019 jsme se rozhodli vydat jako volení studentští zástupci Akademického senátu 3. LF UK vlastní stanovisko k celé záležitosti.

Kategoricky odmítáme označení vzdělávání na naší fakultě za zoufalé. Zoufalství je definováno jako situace neposkytující žádnou šanci na úspěch či zlepšení. V takové situaci se naše Alma mater nenachází.

Jsme si vědomi toho, že na některých pracovištích není situace ideální. Zdravotní stav pacientů někdy bohužel nedovoluje ideální způsob výuky a lékaři jsou často zaneprázdněni péčí o své pacienty. Většina lékařů se však snaží vybalancovat nároky studentů s vůlí a důstojností pacientů. Ve článku se zmiňované obtíže vyskytují i na ostatních lékařských fakultách v České republice a každá instituce se je snaží aktivně řešit. Podobné problémy nejsou ojedinělé ani v zahraničí.

3. lékařská fakulta prohlubuje spolupráci s dalšími pracovišti jako je například Thomayerova nemocnice či krajské nemocnice v Ústí nad Labem a v Liberci. Dále je navyšováno personální obsazení a probíhá rozšiřování prostor ve smyslu získání budovy č. 19 Státního zdravotního ústavu nebo nástavby dalších poslucháren.

Akademický senát 3. LF UK je otevřeným fórem a věcným diskusním partnerem. Jako zástupci studentů nabízíme aktivně možnost přednesu podnětů všem členům akademické obce. Každý, kdo chce tedy napomoci zlepšení současné situace, má v akademickém prostředí řadu možností přispět konstruktivní kritikou i předložením reálných návrhů.

Vymezujeme se také vůči zavádějící informaci: “V praxi tak školám přibude dvacet až třicet studentů ročně.” Došlo k jednorázovému navýšení přijímaných studentů o 15 % v průběhu dvou let, které je konečné.

Tímto prohlášením bychom rádi podpořili kroky kolegia děkana 3. lékařské fakulty, které v této věci aktivně jedná a snaží se výuku na naší fakultě konstantně zlepšovat.

Text článku z Hospodářských novin:

Studentská komora Akademického senátu 3. LF UK

David Lauer