1. února 2017

Čtvrté pokračování cyklu Dětská univerzita - biochemie

Čtvrté setkání bylo setkání s biochemií na Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie. Na přípravě lekce spolupracovalo celé Oddělení biochemie.

Přednáška začala příběhem samotné buňky, jejího vzniku a seznámení s funkcí jednotlivých organel. Pro děti to byl vzrušující příběh, když na sestřihaném záznamu ze seriálu "Byl jednou jeden život" sledovaly mitochondrie, které vyrábí pro tělo energii, sledovaly jednotlivé živiny a jejich cestu do buňky. Dětem jsme vysvětlili, co jsou to enzymy a jakou v buňce a nejenom v buňce, ale i v celém těle konají práci. V druhé části jsme děti pozvali do laboratoře, kde jsme demonstrovali barevnou Fehlingovu zkoušku na přítomnost glukózy a test na přítomnost bílkovin. Budoucí lékaři si sami testy vyzkoušeli pomocí diagnostických proužků v uměle připravené moči. Dětem jsme vysvětlili, co to znamená když v moči najdeme glukózu nebo bílkovinu.  Na závěr si děti otiskly svoji dlaň na filtrační papír a po reakci s ninhydrinem mohly sledovat fialové skvrny aminokyselin pocházejících z jejich vlastního potu. Otisk si děti odnesly s sebou  domů.

Prof. Eva Samcová

Více informací o Dětské univerzitě zde.