Archiv aktualit

14. července 2015

Na 50tisícové stipendium má šanci 25 mediků

Stipendium 50 tisíc korun ročně od Ústeckého kraje může získat až pětadvacet studentů medicíny z celé republiky. Po studiích ale musí začít pracovat na severu Čech. Samospráva tak chce řešit nedostatek lékařů.

Krajští radní na stipendijní program pro nadcházející akademický rok vyčlenili 1,25 milionu korun. „Pro první zkušební rok by to mělo stačit. Nevíme, kolik se přihlásí lidí, zájemci ale jsou,“ prozradil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Důležité je podle něj hlavně to, aby se studenti pečlivě seznámili s podmínkami programu. „V kraji musí odpracovat tolik let, na kolik jim bude poskytnuto stipendium. Doba se začne počítat po získání atestace,“dodal Bubeníček. Nový program je určen pro absolventy prvních ročníků všeobecného lékařství, zubního lékařství a farmacie.

Zubaři, kteří nepotřebují atestaci, si povinnou dobu budou moci odpracovat hned po studiu. Lékaři budou moci nastoupit do jakékoliv nemocnice v kraji včetně městských či soukromých zařízení, která o absolventy projeví zájem. „Chceme řešit problém nedostatku lékařů v kraji jako takovém, nejen v našich zařízeních,“ vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

V celém kraji podle něj nejvíc chybějí zubaři. V roce 2013 na jednoho zubaře připadaly skoro dva tisíce lidí. Odborníky postrádá také záchranka a nemocnice. Za několik let by mohl nastat problém i s praktickými lékaři. „Jejich věkový průměr je hrozivý,“ podotkl Stanislav Rybák. V roce 2013 byl průměrný věk všeobecných lékařů 54 let, lékařů pro děti a dorost dokonce 56let.

Nedostatek lékařů trápí i další kraje. „Lékaři chybí v celé zemi, zejména v řídce osídlených, příhraničních a horských oblastech, ale i tam, kde je více nepřizpůsobivých občanů,“ uvedl předseda Svazu města obcí Dan Jiránek.

S nabídkou stipendií už Ústecký kraj oslovil Univerzitu Karlovu. Program chce nabídnout i na lékařských fakultách v jiných městech.

Do stipendijního programu se mohou hlásit mladí lidé z jakékoliv vysoké školy v republice. I ti, kteří žijí mimo Ústecký kraj.

Žádost je třeba poslat do 30. září epodatelna@kr­ustecky.cz.

Formulář je k dispozici na webu kraje. K žádosti je třeba přiložit ověřený doklad o trvalém bydlišti v ČR, potvrzení o studiu a motivační dopis.

Informace z 13/7/2015

Poslední změna: 21. únor 2018 15:36